Manchester Marathon14-Apr-2024

Position Time Category Name
2064 3:12:42 M45 Will Carver
4733 3:33:42 F55 Rachel Beaumont

Bunny Runs - Race 209-Apr-2024

Position Time Category Name
7 18:11 Man Will Cattermole
15 19:10 BU17 Eli Cattermole
27 20:24 Man Fred Carver
42 21:46 MV40 Will Carver
48 22:36 MV40 Tom Paget
75 24:19 MV50 James O’Rourke
76 24:28 MV50 Richard Corney
96 26:20 MV60 - 3rd Nick Small
103 26:55 LV50 Jane Hobson
104 27:01 LV40 Stef Dickinson
119 28:24 LV50 Andrea Ackroyd
142 32:19 LV40 Kirsty Carver
145 33:27 Lady Kate Fradley
152 36:39 LV50 Jenny St Romaine

Sheffield Half Marathon07-Apr-2024

Position Time Category Name
186 1:29:31 MSen Harris Faulkner
912 1:44:54 FSen Tabitha Howe

Baildon Boundary WAy07-Apr-2024

Position Time Category Name
60 1:55:44 M45 James O'Rourke
62 1:56:33 M35 Tom Paget

Bunny Runs - Race 102-Apr-2024

Position Time Category Name
6 17:39 Man Will Cattermole
27 19:48 BU17 Eli Cattermole
41 20:43 MV50 - 3rd Lee Cattermole
100 23:52 MV50 Richard Corney
137 26:34 MV60 Nick Small
139 26:40 LV40 Stef Dickinson
144 26:48 LV50 Andrea Ackroyd
200 36:40 LV50 Jenny St Romaine

Salford 10k29-Mar-2024

Position Time Category Name
119 39:07 M55 - 3rd Simon Johnson
383 50:07 F60 Hazel Berrett
530 58:32 M50 John Moore

Grimwith Reservoir Half Marathon27-Mar-2024

Position Time Category Name
6 2:53:00 F - 2nd Jenny St Romaine
7 2:53:00 M Martin Ellis

Scarhouse Reservoir Half Marathon26-Mar-2024

Position Time Category Name
1 1:56:51 F - 1st
First Finisher Overall
Hanni Maeer

Spen 2024-Mar-2024

Position Time Category Name
35 2:25:59 F50 - 1st Sarah Cumber
39 2:27:30 M40 Tom Paget
42 2:28:51 M50 James O'Rourke
54 2:33:07 M55 - 2nd Simon Johnson
80 2:50:03 M60 - 2nd David Ingle
117 3:11:28 F50 Angela Clarke

Heptonstall Fell Race24-Mar-2024

Position Time Category Name
81 2:45:02 M50 Ryan Barker

Edale Skyline Fell Race24-Mar-2024

Position Time Category Name
110 4:14:16 M Fred Carver

Dark Skies @ Kielder 1117-Mar-2024

Position Time Category Name
11 1:23:34 M50 - 2nd Ryan Barker

Dark Skies Run @ Kielder 26.616-Mar-2024

Position Time Category Name
6 3:58:40 M50 - 1st Ryan Barker

Keighley 5k10-Mar-2024

Position Time Category Name
2 20:27 M50 - 1st
Second Finisher
James O'Rourke
3 21:12 M50 - 2nd
Third Finisher
Howard Coney
9 23:06 F40 - 1st
2nd Lady Finisher
Joanne Arundale
11 23:36 M60 - 1st Stephen Fitz-Costa
12 23:57 M50 - 3rd Keith Lemon
13 24:18 MSen - 2nd Jack Melia
14 24:20 M40 - 2nd Tim Slow
19 26:01 F40 - 2nd
3rd Lady Finisher
Ellen Limebear
30 28:24 F40 - 3rd Kirsty Carver
40 30:25 M70 - 2nd Martin Haigh
69 33:46 F60 - 1st Deborah Kirkbride
70 33:48 FSen Kate Fradley
71 33:55 M60 Chris Kirkbride
131 42:24 F50 Heidi Coney

Elche Half Marathon10-Mar-2024

Position Time Category Name
105 1:25:03 M55 - 2nd Simon Johnson
369 1:34:46 M50 Ryan Barker
640 1:40:17 M35 Will Stewart
641 1:40:18 FSen April Stewart
1097 1:49:03 M65 Paul Hopkinson
1099 1:49:09 F60 - 1st Hazel Berrett
1546 1:56:56 M65 Mark Crabtree
2063 2:12:59 F60 Fiona Murphy

Haworth Hobble09-Mar-2024

Position Time Category Name
307 6:58:39 FPAIR Stef Dickinson & Jane Hobson

Liversedge Half Marathon03-Mar-2024

Position Time Category Name
35 1:32:34 M50 James O'Rourke
79 1:39:40 F40 - 3rd Joanne Arundale
118 1:46:02 M65 - 3rd Robert Hick
150 1:50:11 M60 David Ingle
173 1:53:19 M60 Marc Rocheteau
199 1:57:00 M65 Paul Hopkinson
257 2:05:22 F50 Andrea Ackroyd
272 2:09:23 M50 Nigel Jameson
284 2:13:19 F50 Sharon Cousen
319 2:25:15 F45 Kirsty Carver

Hot Toddy 10k03-Mar-2024

Position Time Category Name
5 37:19 M - 3rd Liam Parkin

TTP Cambridge Half Marathon03-Mar-2024

Position Time Category Name
961 1:27:57 F50 - 1st Sarah Cumber
9193 2:10:50 M75 Geoff Cumber

Saddleworth Ten Res’s02-Mar-2024

Position Time Category Name
27 5:07:47 MV45 Will Carver

Midgley Moor Fell Race18-Feb-2024

Position Time Category Name
82 1:20:25 O60 Martin Ellis

Portsmouth Coastal Half Marathon18-Feb-2024

Position Time Category Name
212 2:10:47 M50 Heath Reilly

Zurich Seville Marathon17-Feb-2024

Position Time Category Name
1633 2:59:54 M55 Simon Johnson

Windy Hill Fell Race11-Feb-2024

Position Time Category Name
49 1:45:13 M45 Will Carver
54 1:46:49 M50 Lee Cattermole

eDreams Barcelona Half Marathon11-Feb-2024

Position Time Category Name
276 1:12:35 Msen Josh Hall-Brown
564 1:16:42 Msen Liam Parkin
2726 1:27:46 Msen Aaron Bergin

Dewsbury 10k (Positions are Gun Positions, Times are Chip Times)04-Feb-2024

Position Time Category Name
254 37:34 M45 Will Carver
283 38:04 M35 Will Stewart
295 28:33 M40 Ken Montgomery
327 38:56 M50 James O'Rourke
420 39:22 MSen Harris Faulkner
464 40:47 M40 Paul Bateman
512 40:55 MSen Thomas Cooper
539 41:18 FSen April Stewart
572 41:52 M55 Mark Hadfield
591 41:56 M50 Howard Coney
687 42:53 M55 Craig Empsall
713 43:33 M65 - 3rd Robert Hick
721 43:48 MSen Alex Hogg
724 43:44 F50 Rachael Beaumont
736 44:05 M60 David Ingle
769 44:28 M40 Steve Wilford
771 44:04 FSen Tabitha Howe
883 46:19 FSen Hannah Garnett
923 46:18 M60 Nigel Rigg
979 47:03 M60 Marc Rocheteau
1002 47:13 M65 Mark Crabtree
1115 48:21 M60 Stephen Fitz-Costa
1116 48:21 M45 Tim Slow
1173 48:51 M65 Paul Hopkinson
1189 49:14 M50 Keith Lemon
1198 49:10 F45 Rachel Standish
1207 47:50 M40 Gary Cook
1260 50:15 MSen Jack Melia
1284 50:51 F40 Ellen Limebear
1354 51:37 M50 Wayne Stevens
1383 52:05 M50 Nigel Jamieson
1473 53:44 F35 Rachel McCauley
1527 54:09 F50 Sharon Cousen
1655 55:54 F45 Kirsty Carver
2019 1:01:30 F60 Debbie Kirkbride
2076 1:02:49 M65 Chris Kirkbride
2249 1:08:20 F45 Clare Fountain

Wadsworth Trog03-Feb-2024

Position Time Category Name
114 4:36:11 OSEN Maksymillian Stytsun

Stockport Daffodil 10k28-Jan-2024

Position Time Category Name
86 42:01 F40 - 1st Joanne Arundale
137 43:57 M50 Howard Coney
177 44:52 M60 David Ingle
274 47:19 M60 Stephen Fitz-Costa
317 48:18 M60 Marc Rocheteau
867 1:00:08 M50 John Moore
994 1:03:29 F60 Deborah Kirkbride
996 1:03:42 M60 Steve Denniss
1048 1:05:23 M65 Chris Kirkbride

Meltham (Tough) 10k28-Jan-2024

Position Time Category Name
35 41:33 M35 Will Stewart
45 42:28 F50 - 1st
Third Female Finisher
Sarah Cumber
61 44:13 FS - 2nd April Stewart

Hebden 1527-Jan-2024

Position Time Category Name
99 4:18:44 F Sharon Cousen
100 4:18:49 F Andrea Ackroyd
101 4:18:54 M Nigel Jamieson

Santa Pola Half Marathon21-Jan-2024

Position Time Category Name
313 1:22:33 M55 - 1st Simon Johnson
2572 1:51:34 F60 Hazel Berrett

Temple Newsam 1014-Jan-2024

Position Time Category Name
463 1:39:22 FV50 Jane Hobson
471 1:39:58 FV50 Andrea Ackroyd
702 1:57:17 FV55 Jenny St Romaine

Stanbury Splash Fell Race14-Jan-2024

Position Time Category Name
43 1:00:08 MV50 Lee Cattermole
67 1:03:15 MV40 James O’Rourke
136 1:13:58 Man Maksymilian Stytsun

Heaton Park Half Marathon14-Jan-2024

Position Time Category Name
37 1:37:12 FV40 - 1st
Third Female Finisher
Joanne Arundale

Montane Spine Sprint (46 Miles)13-Jan-2024

Position Time Category Name
4 10:01:07 M Will Carver
27 12:38:21 M Tom Paget

Harewood House Trail Half Marathon13-Jan-2024

Position Time Category Name
18 1:42:54 MSen Steve Sladdin
207 2:24:26 FSen Sarah Sladdin

Giant’s Tooth Fell Race01-Jan-2024

Position Time Category Name
4 17:31 MU20 - 1st Alex Franklin
5 17:37 MSen - 3rd Kieran Manchester
13 19:43 MU20 - 3rd Eli Cattermole
16 20:29 MSen Fred Carver
28 21:50 M50 - 3rd Lee Cattermole
36 22:27 M40 Will Carver
57 25:01 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
64 26:47 M60 - 3rd Mark Crabtree

Auld Lang Syne Fell Race31-Dec-2023

Position Time Category Name
33 54:39 Man Fred Carver
135 1:05:51 MV40 Will Carver
210 1:15:32 LV40 Stef Dickinson
256 1:21:54 MV60 Martin Ellis
277 1:27:33 LV50 Jane Hobson
278 1:27:36 LV40 Kirsty Carver
331 1:43:00 LV50 Jenny St Romaine

Ribble Valley 10k31-Dec-2023

Position Time Category Name
343 40:27 FV50 - 1st Sarah Cumber
392 41:30 MV50 Ryan Barker
560 45:41 MV55 Mark Hadfield
1058 59:52 MV75 - 3rd Geoff Cumber

Coley Canter30-Dec-2023

Position Time Category Name
14 1:02:29 M50 - 2nd Lee Cattermole
26 1:05:24 M40 Ken Montgomery
27 1:05:29 M45 Will Carver
28 1:05:55 MOpen Gareth Burrell
30 1:06:49 M40 Tom Paget
32 1:07:05 M45 James O’Rourke
35 1:07:56 M50 Ryan Barker
38 1:09:11 FOpen - 1st
Third Female
April Stewart
42 1:09:56 M35 Will Stewart
58 1:14:18 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
64 1:15:01 M50 Howard Coney
67 1:15:19 M65 - 1st Mark Crabtree
91 1:24:57 F45 Stefanie Dickinson
96 1:26:13 F60 - 1st Hazel Berrett
161 1:54:25 M70 - 2nd Martin Haigh

Winter Solstice Strider 5k (Bingley St Ives)22-Dec-2023

Position Time Category Name
24 30:44 MJUN James Sutcliffe
41 34:17 MJUN Louis Sutcliffe
111 41:23 F40 Melody Sutcliffe
185 47:40 F45 Clare Fountain

Winter Solstice Strider 10k (Bingley St Ives)22-Dec-2023

Position Time Category Name
41 58:44 M65 - 1st Mark Crabtree
59 1:02:09 F50 - 1st Jane Hobson
61 1:02:22 F60 - 1st Hazel Berrett
64 1:02:56 M50 Nigel Jamieson
67 1:03:13 M60 - 3rd Nigel Rigg
81 1:05:42 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
96 1:08:17 F50 Sharon Cousen
104 1:10:12 F35 Bryony Baron
136 1:13:57 F50 Margaret Deacon
147 1:16:06 F55 - 3rd Jane Curwen
171 1:20:25 F55 Jenny St Romaine
172 1:20:26 M70 - 2nd Martin Haigh

The Stoop Fell Race17-Dec-2023

Position Time Category Name
10 36:42 MU21 - 1st Alex Franklin
11 36:47 MU21 - 2nd Will Cattermole
50 44:06 MV50 Lee Cattermole

Telford 10k10-Dec-2023

Position Time Category Name
211 32:27 MU20 Alex Franklin

West Yorkshire XC League - Meeting 4 - Oulton, Leeds - Men’s 9.5k10-Dec-2023

Position Time Category Name
45 44:25 M50 Lee Cattermole
51 45:22 M35 Andrew Greenwood
65 47:11 M40 Ken Montgomery
96 56:42 MSen Maksymilian Stytsun

West Yorkshire XC League - Meeting 4 - Oulton, Leeds - Ladies 5.4k10-Dec-2023

Position Time Category Name
28 26:33 F55 - 1st Katrina Oddy

Malaga Marathon10-Dec-2023

Position Time Category Name
546 3:12:10 M50 Ryan Barker

Malaga Half Marathon10-Dec-2023

Position Time Category Name
195 1:24:22 M55 Simon Johnson

Myerscough 10 mile03-Dec-2023

Position Time Category Name
16 1:02:04 M45 - 3rd Stephen Rainbow
36 1:06:59 M45 James O'Rourke
76 1:13:20 F50 - 1st Rachael Beaumont
82 1:14:35 M60 - 3rd David Ingle
94 1:17:25 M60 Marc Rocheteau
100 1:19:22 M65 - 1st Robert Hick
109 1:21:30 F40 Rachel Standish
207 1:41:32 M70 - 2nd Martin Haigh

Benidorm 10k26-Nov-2023

Position Time Category Name
5 31:53 MJun - 1st Harry Johnson
104 38:47 M55 Simon Johnson
190 42:25 FSen April Stewart
228 43:53 M55 Craig Empsall
341 46:37 M65 Mark Crabtree

Benidorm Half Marathon26-Nov-2023

Position Time Category Name
113 1:26:03 M35 Will Stewart
218 1:30:50 M50 Ryan Barker

Tadcaster 10 Mile19-Nov-2023

Position Time Category Name
1 53:19 MSen - 1st
First Finisher
Harry Johnson
83 1:04:53 M45 Will Carver
86 1:05:14 M55 Simon Johnson
221 1:14:23 F50 Rachael Beaumont
223 1:14:28 F40 Joanne Arundale
244 1:15:57 M60 David Ingle
655 1:39:13 F45 Kirsty Carver
707 1:43:34 M70 Martin Haigh
731 1:46:38 F60 Deborah Kirkbride
766 1:50:15 M65 Chris Kirkbride

Conwy Half Marathon19-Nov-2023

Position Time Category Name
141 1:33:47 MSen Marc Zeller
525 1:46:59 M60 Marc Rocheteau

Tatton Park Half Marathon19-Nov-2023

Position Time Category Name
34 1:20:52 V40 Stephen Rainbow

West Yorkshire XC League - Meeting 3 - Middleton Park, Leeds - Ladies 5.8k18-Nov-2023

Position Time Category Name
28 27:26 F55 - 1st Katrina Oddy
48 31:50 FSen Bethan Davies

West Yorkshire XC League - Meeting 3 - Middleton Park, Leeds - Men's 9.8k18-Nov-2023

Position Time Category Name
13 38:09 M35 - 1st Ben Crowther
52 43:25 M50 Lee Cattermole
56 43:52 MSen Gareth Burrell
62 44:27 M35 Andrew Greenwood
69 45:17 MSen Niall Smith
72 45:36 M35 Paul Bateman
73 45:39 MSen Michael Gaughan
79 46:08 M50 Ryan Barker
83 46:36 M45 James O'Rourke
92 48:06 M40 Ken Montgomery
102 50:47 MSen Maksymilian Stytsun

Gran Mediterraneo Half Marathon12-Nov-2023

Position Time Category Name
23 1:16:20 MSen Josh Hall-Brown

Reservoir Dogs 6.6 Miles (Trail with a dog)12-Nov-2023

Position Time Category Name
2 56:59 F Margaret Deacon

Swinsty & Fewston Trail Half Marathon12-Nov-2023

Position Time Category Name
36 2:10:03 F Andrea Ackroyd

Swinsty & Fewston Trail 6.7 Miles12-Nov-2023

Position Time Category Name
38 1:09:49 F Jenny St Romaine

Saltergate Gallows Fell Race12-Nov-2023

Position Time Category Name
49 114:24 M50 Ryan Barker

Guy Fawkes 10 Mile05-Nov-2023

Position Time Category Name
219 1:21:39 M60 Marc Rocheteau

Gunpowder Plot 10k05-Nov-2023

Position Time Category Name
3 42:46 M35 - 3rd
Third Finisher
Will Stewart
6 44:35 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Stewart

Delamere Half Marathon05-Nov-2023

Position Time Category Name
453 2:20:34 M55 David Broadley

Cop Hill Fell Race05-Nov-2023

Position Time Category Name
81 57:02 M55 Nigel Crossfield

Shepherd's Skyline Fell Race04-Nov-2023

Position Time Category Name
47 61:18 M50 Lee Cattermole
77 70:49 M Maksymilian Stytsun
102 78:14 F50 - 2nd Andrea Ackroyd
109 80:41 F50 - 3rd Jane Hobson
110 81:02 F45 Stefanie Dickinson
115 83:08 M60 Martin Ellis
139 114:05 F55 - 3rd Jenny St Romaine

Wistow 10k29-Oct-2023

Position Time Category Name
17 38:15 M40 Stephen Rainbow
22 39:09 M40 Will Carver
45 42:31 M50 Howard Coney
66 44:31 F50 - 3rd Rachael Beaumont
69 44:40 M60 David Ingle
84 45:36 M60 Nigel Rigg
97 46:57 M50 Stephen Fitz-Costa
111 48:00 M60 Marc Rocheteau
122 48:54 M60 Paul Hopkinson
179 56:18 M60 Steve Denniss
190 57:45 F40 Kirsty Carver
216 1:01:41 F60 Debbie Kirkbride
222 1:03:24 M70 Martin Haigh
233 1:05:34 M60 Chris Kirkbride
242 1:07:02 F70 - 2nd Susan Hall

Bronte Way Fell Race29-Oct-2023

Position Time Category Name
134 2:09:14 FV50 Jenny St Romaine

Race You to the Summit Fell Race28-Oct-2023

Position Time Category Name
52 42:16 M45 Will Carver

Leeds Abbey Dash22-Oct-2023

Position Time Category Name
48 31:30 MSen Harry Johnson
113 33:25 M35 Ben Crowther
242 36:03 MSen Aaron Bergin
322 37:27 M40 Ken Montgomery
597 40:46 MSen Harris Faulkner
709 42:09 FSen Laura Knowles
861 43:29 F40 Joanne Arundale
882 43:40 FSen Amy Radford
895 43:48 F50 - 3rd Rachael Beaumont
930 44:06 FSen Tabitha Howe
2517 54:22 F55 Jenny Hopkinson
2518 54:23 M65 Paul Hopkinson
2593 54:49 M50 Craig Shaw
2910 56:47 F60 Angela Cowton
2989 57:15 M70 Dennis O'Keefe
3078 57:45 M50 John Moore
3665 1:01:51 F50 Monica Gallagher

Whixley Village Hall 10k22-Oct-2023

Position Time Category Name
3 40:23 MSen - 2nd
Third Finisher
Will Stewart
10 43:44 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Stewart

Withins Skyline Fell Race15-Oct-2023

Position Time Category Name
53 57:45 Man Paul Bateman
64 59:32 MV40 James O’Rourke
153 1:12:26 LV50 Jane Hobson
160 1:17:11 LV40 Stef Dickinson
172 1:20:55 MV60 Martin Ellis

Palma Mallorca Half Marathon15-Oct-2023

Position Time Category Name
100 1:30:53 M35 Will Stewart
184 1:35:45 M50 Ryan Barker
822 1:49:50 M40 Steven Wilford
845 1:50:49 M65 Paul Hopkinson
1083 1:54:01 M60 Nigel Rigg
2339 2:17:11 F35 Rachel McCauley
3045 2:43:08 M65 Chris Kirkbride
3046 2:43:08 F60 Deborah Kirkbride

Palma Mallorca 9k15-Oct-2023

Position Time Category Name
62 39:08 FSEN - 3rd April Stewart
84 40:07 M55 - 3rd Craig Empsall
318 48:04 F60 - 3rd Hazel Berrett
577 51:13 F50 Andrea Ackroyd
607 51:21 F60 Deana Whalley
616 51:52 F60 Jane Stewart
618 54:00 M70 Dennis O’Keefe
824 54:52 F50 Michelle Broadley
1134 1:01:53 F70 Susan Hall
1142 59:35 M65 James Stewart
1267 1:01:55 F55 Jenny St Romaine
1675 1:13:57 M55 Andrew Rose
1813 1:24:45 M70 Martin Haigh
1842 1:30:28 F60 Geraldine Roby
1843 1:30:27 M65 Dene Townend
1863 1:32:47 M45 Daniel Ryan

Great South Run 10 Miles15-Oct-2023

Position Time Category Name
484 1:05:44 F50 - 3rd Sarah Cumber
4956 1:28:28 M70 Geoff Cumber
7333 1:36:28 M50 Heath Reilly

Yorkshire Marathon15-Oct-2023

Position Time Category Name
991 3:36:01 MV50 Jonny Lister

Yorkshire 10 Miles15-Oct-2023

Position Time Category Name
744 1:25:55 MV50 Wayne Stevens

Manchester Half Marathon15-Oct-2023

Position Time Category Name
521 1:19:25 MSEN Aaron Bergin
1125 1:32:57 FV40 Joanne Arundale
4155 1:48:01 MV45 Tim Slow
4306 1:59:22 FV50 Emma Elmerhebi
4330 1:49:21 MSEN Jack Melia
4545 1:50:57 FV40 Ellen Limebear

Amsterdam Marathon15-Oct-2023

Position Time Category Name
937 2:59:03 M40 Tom Needham
5063 3:45:18 M55 Simon Johnson

Bath Half Marathon15-Oct-2023

Position Time Category Name
153 1:20:19 M40 Stephen Rainbow

Rochdale Half Marathon08-Oct-2023

Position Time Category Name
230 2:11:56 MV60 Martin Ellis

West Yorkshire XC League Meeting 1 - Nunroyd Park, Guiseley - Ladies 5.5k08-Oct-2023

Position Time Category Name
34 23:03 V55W - 1st Katrina Oddy
64 27:20 SENW Bethan Davies

Chester Marathon08-Oct-2023

Position Time Category Name
275 3:06:40 M45 Will Carver
3131 5:25:31 F45 Kirsty Carver

West Yorkshire XC Meeting 1 - Nunroyd Park, Guiseley - Men’s 9.5k08-Oct-2023

Position Time Category Name
21 33:06 V35M - 1st Ben Crowther
46 35:39 SENM Gareth Burrell
57 36:24 U20M Jacob Ewart
69 37:27 V50M Lee Cattermole
70 37:35 V40M Ken Montgomery
92 38:49 V35M Andrew Greenwood
97 39:10 V35M Paul Bateman
106 40:10 V50M Ryan Barker
111 40:27 V45M James O’Rourke
129 42:59 SENM Maksymilian Stytsun
144 52:49 V75M - 3rd Geoff Cumber
146 57:31 V55M Heath Reilly

Goyt Valley Challenge Marathon08-Oct-2023

Position Time Category Name
65 7:26:33 MV50 Nigel Jamieson

Sheffield Ten10Ten (Trail 10k)08-Oct-2023

Position Time Category Name
30 44:30 M50-59 - 2nd Ryan Barker

Hopton 10k01-Oct-2023

Position Time Category Name
15 47:43 MV35 - 3rd Will Stewart
23 49:27 FSEN - 1st
Second Female
April Stewart
36 51:52 MV45 James O’Rourke
118 1:07:29 MV60 Nigel Rigg
119 1:07:29 FV35 Hanni Maeer

Thieveley Pike Fell Race30-Sep-2023

Position Time Category Name
82 1:03:24 M60 Paul Hopkinson

Leeds Even Splits 5k27-Sep-2023

Position Time Category Name
64 25:14 F50 - 1st Angela Clarke

RAF Spadeadam Half Marathon24-Sep-2023

Position Time Category Name
3 1:49:17 M50 - 1st
Third Finisher
Ryan Barker

Spen Greenway 10k24-Sep-2023

Position Time Category Name
4 37:38 M40 - 3rd Stephen Rainbow
6 38:03 MSen - 1st Gareth Burrell
7 38:25 M45 - 1st Will Carver
15 40:24 MSen Niall Smith
21 41:25 MSen Harris Faulkner
30 42:50 M50 Howard Coney
33 43:56 M60 - 2nd David Ingle
34 44:12 M65 - 2nd Robert Hick
38 44:58 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Rachael Beaumont
41 46:16 M65 - 3rd Mark Crabtree
42 46:19 FSen - 1st Tabitha Howe
50 48:59 M65 Paul Hopkinson
53 49:34 F40 - 3rd Rachel Standish
54 49:51 MSen Jack Melia
55 50:05 M60 Nigel Rigg
68 54:42 F60 - 1st Jane Stewart
69 55:47 M75 - 2nd Geoff Cumber
71 56:56 M50 David Parrington
72 57:07 M50 John Moore
73 57:18 F45 - 2nd Kirsty Carver
85 59:58 F60 - 3rd Deborah Kirkbride
95 1:03:45 M65 Chris Kirkbride
99 1:07:55 F70 - 2nd Susan Hall

Shepley 10k24-Sep-2023

Position Time Category Name
8 43:33 MSen - 1st Will Stewart
11 46:28 FSen - 1st
Second Lady Finisher
April Stewart

Vitality London 10k24-Sep-2023

Position Time Category Name
5502 56:32 M60 Stephen Denniss

Stainland Trail 10k17-Sep-2023

Position Time Category Name
11 52:35 F15-39 1st
First Female Finisher
April Stewart
12 52:55 M35 - 1st Will Stewart
19 55:07 F15-39 2nd
Second Female Finisher
Verity Clements
29 57:55 F15-39 3rd Amy Radford
42 1:04:09 FV40 - 1st Rachel Standish
45 1:04:38 FV45 - 1st Stefanie Dickinson
47 1:05:42 MV65 - 3rd Paul Hopkinson
52 1:08:26 FV50 - 2nd Andrea Ackroyd
95 1:26:07 FV55 - 2nd Jenny St Romaine

Yorkshireman Off-Road Half Marathon10-Sep-2023

Position Time Category Name
67 2:32:25 MV40 Tom Paget
193 3:20:38 FV50 Emma Elmerhebi

Vale of York Half Marathon10-Sep-2023

Position Time Category Name
270 1:41:27 M60 David Ingle
289 1:42:40 F35 Bryony Baron
305 1:44:17 M65 Robert Hick
431 1:52:48 M60 Paul Hopkinson
544 1:59:57 M40 Lee Jackson
618 2:09:47 M50 David Parrington
716 2:27:32 F45 Kirsty Carver
753 2:36:06 M50 John Moore

Great North Run10-Sep-2023

Position Time Category Name
484 1:26:24 Stephen Rainbow
3924 1:46:29 Laura Knowles
5883 1:51:43 Stef Dickinson
11530 2:03:05 David Cooper
15568 2:10:19 Wayne Stevens
21303 2:19:51 Jane Stewart
25220 2:26:28 Craig Shaw
26149 2:28:05 Angela Cowton

Lost Shepherd Fell Race10-Sep-2023

Position Time Category Name
4 2:10:32 M - 1st Kieran Manchester

Yorkshireman Off-Road Marathon - Pairs10-Sep-2023

Position Time Category Name
1 4:26:25 M - 1st
First Overall
Will Carver & Fred Carver

Brighouse Humpday 10k06-Sep-2023

Position Time Category Name
9 46:29 F50 - 1st
First Lady Finisher
Rachael Beaumont

Brighouse Humpday 5k06-Sep-2023

Position Time Category Name
1 19:43 MJun - 1st Kai Sladden
5 28:55 M50 - 1st John Moore

British Masters Track and Field Championships 2023 - 400 Metres02-Sep-2023

Position Time Category Name
9 1:02.35 M50 Paul Sutcliffe

British Masters Track and Field Championships 2023 1500 Metres02-Sep-2023

Position Time Category Name
2 5:44.02 F55 - 1st Katrina Oddy

Littleborough 5k29-Aug-2023

Position Time Category Name
11 19:22 FV50 - First
First Lady
Sarah Cumber
14 19:40 SM Harris Faulkner
25 21:13 MV60 Nigel Rigg
27 21:21 MV65 Robert Hick
29 21:33 SF Tabitha Howe
66 26:20 MV75 Geoff Cumber
78 28:28 MV55 Heath Reilly
80 29:15 MV70 Alan Brady
88 34:56 JF Libby Gibson

Denby Dash28-Aug-2023

Position Time Category Name
81 55:56 W40 Rachel Standish
82 56:28 W40 Stefanie Dickinson
139 1:10:27 W60 Angela Cowton

Leeds Running Festival 5k20-Aug-2023

Position Time Category Name
7 22:23 M60 - 1st Nigel Rigg
8 22:42 M60 - 2nd Marc Rocheteau
9 22:51 F50 - 1st
First Lady Finisher
Rachael Beaumont
11 23:53 MSen Jack Melia
16 25:44 M60 - 3rd Paul Hopkinson
19 26:43 M50 - 1st David Parrington
24 27:50 M60 Steve Denniss
37 30:06 M70 - 2nd Martin Haigh
77 35:04 F70 - 1st Susan Hall

Leeds Running Festival 10k20-Aug-2023

Position Time Category Name
39 46:18 FSen Laura Knowles
439 1:15:41 F45 Clare Fountain

Leeds Running Festival Half Marathon20-Aug-2023

Position Time Category Name
7 1:26:23 MSen - 2nd Aaron Bergin

Birchwood 10k20-Aug-2023

Position Time Category Name
182 47:48 F45 Stefanie Dickinson

Podium 5k, Barrowford, Race 319-Aug-2023

Position Time Category Name
16 14:59 MSen Harry Johnson
21 15:12 MSen Josh Hall-Brown
29 15:40 MJun Alex Franklin

Podium 5k, Barrowford, Race 219-Aug-2023

Position Time Category Name
13 16:35 MSen Liam Parkin

Altenar Isle of Man Half Marathon13-Aug-2023

Position Time Category Name
195 2:01:23 W50-54 Sharon Cousen
214 2:05:45 M50-54 Nigel Jamieson

Denis Stitt Memorial Fell Race10-Aug-2023

Position Time Category Name
58 50:49 FV45 - 3rd Stefanie Dickinson

Humpday 10k09-Aug-2023

Position Time Category Name
9 58:40 F - 2nd Rachael Beaumont
13 1:07:07 F Andrea Ackroyd
13 1:07:07 F Jenny St Romaine

Humpday 5k09-Aug-2023

Position Time Category Name
5 28:12 M John Moore

Pilgrim’s Cross Fell Race09-Aug-2023

Position Time Category Name
129 1:23:22 M60 Martin Ellis

Crow Hill Reverse Fell Race01-Aug-2023

Position Time Category Name
45 56:38 M60 Martin Ellis

Happy Valley Pride 5k30-Jul-2023

Position Time Category Name
9 30:14 FJun Autumn Good
15 32:13 Male Alan Brady

Yorkshire Wolds Ultra (50k)29-Jul-2023

Position Time Category Name
44 6:35:07 F Stefanie Dickinson
45 6:35:13 F Jane Hobson

Watford Harriers Open 3000m26-Jul-2023

Position Time Category Name
6 9:57.16 MU15 Sam Keighley

Run Aintree Half Marathon23-Jul-2023

Position Time Category Name
20 1:23:21 M40 - 3rd Stephen Rainbow

Widdop Fell Race12-Jul-2023

Position Time Category Name
85 1:37:21 F50 Jane Hobson
92 1:43:11 M60 Martin Ellis

Summer Handicap 10k11-Jul-2023

Position Time Category Name
0 Finish Time Run Time Name
1 54:30 54:30 Keith Lemon
2 56:13 56:13 Adrian Conway
3 58:18 50:18 Ian Giles
4 59:47 59:47 Keith Midgley
5 1:00:13 53:13 Sharon Cousen
6 1:00:16 49:16 Jack Melia
7 1:00:18 43:18 Lee Cattermole
8 1:00:24 47:54 Jane Hobson
9 1:00:32 1:00:32 Alan Brady
10 1:00:33 52:33 Ellen Limebear
11 1:00:44 44:44 David Ingle
12 1:00:45 49:45 Tim Slow
13 1:00:46 43:46 Richard Brook
14 1:00:55 1:00:55 Kirsty Carver
15 1:00:56 46:56 Lee Jackson
16 1:01:10 46:10 Howard Coney
17 1:01:20 49:20 Steve Wilford
18 1:01:43 46:13 Robert Hick
19 1:02:02 51:02 Gary Cooke
20 1:02:05 1:02:05 Martin Haigh
21 1:02:08 49:08 Stephen Fitz-Costa
22 1:02:22 55:22 Margaret Deacon
23 1:03:28 48:28 Mark Crabtree
24 1:03:35 1:02:35 Jenny St Romaine
25 1:05:38 58:08 Stephen Brook
26 1:07:32 55:32 David Parrington
27 1:19:39 1:19:39 Lucia Cattermole
28 1:21:16 1:21:16 Heidi Coney

Stocks Lane Stinger09-Jul-2023

Position Time Category Name
44 1:06:51 M60 Martin Ellis

Hollybank Eccup 10 Mile09-Jul-2023

Position Time Category Name
38 1:03:33 MSen Fred Carver
56 1:05:28 M40 Stephen Rainbow
163 1:15:38 M65 - 1st Robert Hick
217 1:18:31 M60 Mark Crabtree
243 1:20:25 FSen Tabitha Howe
328 1:24:38 M45 Tim Slow
354 1:25:59 MSen Jack Melia
371 1:26:46 M60 Paul Hopkinson
409 1:28:53 M50 David Parrington
578 1:41:02 F45 Kirsty Carver
653 1:49:06 M70 Martin Haigh

Lothersdale Show Fell Race08-Jul-2023

Position Time Category Name
18 14:35 MU11 - 2nd James Sutcliffe

Race to the Stones - 50k08-Jul-2023

Position Time Category Name
3 4:47:54 Female - 3rd Finisher
1st Lady
Sarah Cumber

Lyke Wake Challenge08-Jul-2023

Position Time Category Name
37 7:20:00 Male Ryan Barker

Holme Valley 5 Mile07-Jul-2023

Position Time Category Name
49 43:52 M60 - 3rd Marc Rocheteau

Helen Windsor 10k05-Jul-2023

Position Time Category Name
5 34:04 MSen - 3rd Alex Franklin
7 35:04 M35 - 2nd Ben Crowther
10 35:36 MSen Liam Parkin
13 37:11 MSen Fred Carver
14 37:16 M40 - 3rd David O'Brien
16 37:47 MSen Aaron Bergin
22 38:26 MSen Will Cattermole
57 43:37 FSen - 1st Jayde McGregor
62 44:04 MSen Harris Faulkner
64 44:01 FSen Verity Clements
65 44:13 F40 - 3rd Joanne Arundale
76 45:31 M60 David Ingle
82 46:07 M55 Robert Hick
85 46:16 F45 - 2nd Erika Nightingale
94 46:55 M60 Mark Crabtree
96 46:54 M60 Marc Rocheteau
97 47:18 FSen Cara Bintcliffe
102 47:59 FSen Tabitha Howe
106 48:35 M60 Nigel Rigg
118 50:37 M55 Stephen Fitz-Costa
134 53:05 F35 Rachel McCauley
157 59:08 M70 - 3rd Dennis O'Keefe
163 1:01:35 F45 Kirsty Carver

Kirkbride Half Marathon02-Jul-2023

Position Time Category Name
72 2:58:50 M60 Chris Kirkbride
73 3:00:42 F60 - 3rd Debbie Kirkbride

Heptonstall Festival Fell Race01-Jul-2023

Position Time Category Name
14 55:52 MU16 - 1st Will Cattermole
20 57:17 M Fred Carver
34 1:03:45 M50 Lee Cattermole

Cragg Vale Fell Race28-Jun-2023

Position Time Category Name
26 36:00 M50 Ryan Barker
76 48:40 M60 Martin Ellis

Lindley 10k25-Jun-2023

Position Time Category Name
3 34:56 MSen - 1st
Third Finisher
Harry Johnson
12 41:01 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
16 41:47 MSen Fred Carver
19 42:19 M45 Will Carver
26 42:58 M55 - 2nd Simon Johnson
50 46:08 M60 - 2nd David Ingle
55 47:16 F50 - 2nd Rachael Beaumont
63 47:41 F40 - 2nd Joanne Arundale
80 49:48 M65 - 2nd Robert Hick
95 50:59 M60 Marc Rocheteau
107 52:16 M60 Nigel Rigg
119 52:41 MSen Jack Melia
158 55:51 F35 - 3rd Rachel McCauley
167 56:17 M60 Martin Ellis
259 1:02:09 M50 John Moore
260 1:02:51 F45 Kirsty Carver
331 1:08:37 M65 Martin Haigh

Sale Sizzler 5k22-Jun-2023

Position Time Category Name
4 15:33 MSen Harry Johnson
106 18:46 M55 Simon Johnson

Leeds 10k18-Jun-2023

Position Time Category Name
35 35:47 MSen Aaron Bergin
69 37:55 M40 Stephen Rainbow
245 42:01 MSen Foley Marshall

Joe Percy Invitation 10k14-Jun-2023

Position Time Category Name
6 33:56 Male Ben Crowther
30 40:02 Male Niall Smith
31 40:07 Male Gareth Burrell
34 40:42 Male Andrew Greenwood
35 40:42 Male James O'Rourke
49 42:08 Male Lee Cattermole
60 43:30 Male Paul Bateman
67 44:18 Female April Caufield
82 45:08 Male David Ingle
94 46:22 Male Harris Faulkner
95 46:23 Male Howard Coney
102 46:51 Female Samantha Carter
108 47:13 Female Erika Nightingale
111 47:24 Female Tabitha Howe
118 47:42 Male Mark Crabtree
123 47:58 Male Nigel Rigg
127 48:08 Male Marc Rocheteau
129 48:16 Male Robert Hick
152 49:38 Female Jane Hobson
153 49:49 Female Rachel McCauley
154 49:50 Female Hannah Garnett
163 50:20 Male Steve Wilford
165 50:26 Female Hazel Berrett
167 50:40 Female Stef Dickinson
174 51:14 Male Tim Slow
177 51:25 Male Jack Melia
236 57:48 Male Stephen Brook
245 58:41 Female Jane Stewart
281 1:04:48 Female Monica Gallagher
298 1:07:59 Female Angela Cowton

Flat Caps 10k11-Jun-2023

Position Time Category Name
1 37:11 MSen - 1st
First Finisher
Harry Johnson
8 44:25 M35 - 3rd William Stewart
14 46:07 M55 - 1st Simon Johnson
25 49:49 FSen - 2nd
Third lady finisher
April Caufield
31 51:24 F40 - 1st Joanne Arundale
36 52:27 M60 -3rd Mark Crabtree
41 55:25 M40 Lee Jackson
46 56:44 F35 - 1st Rachel McCauley
57 59:10 MSen Jack Melia

Stanza Stones Ultra Marathon (50 miles)10-Jun-2023

Position Time Category Name
11 11:21:04 MV45 Will Carver
43 16:52:02 FV40 Sally Shacklock

Ogden Midsummer Madness Fell Race07-Jun-2023

Position Time Category Name
3 28:25 M - 2nd Ben Crowther
10 31:35 M40 - 3rd Lee Cattermole
12 31:51 M40 James O'Rourke

Glorious Gargrave Gallop Ultra Marathon (50k)04-Jun-2023

Position Time Category Name
5 6:24:23 M David Parrington

Northowran 504-Jun-2023

Position Time Category Name
4 32:09 M55 1st Simon Johnson
7 32:14 MSen 2nd Niall Smith
9 32:21 MSen 3rd Gareth Burrell
14 33:21 M45 3rd Will Carver
28 35:45 M60 1st David Ingle
41 37:18 M50 Howard Coney
43 37:32 M65 2nd Robert Hick
49 38:22 MSen Aaron Bergin
50 38:21 M60 Marc Rocheteau
55 38:44 M60 Nigel Rigg
62 39:25 M60 Mark Crabtree
65 39:33 M55 Stephen Fitz-Costa
72 40:13 FSen 2nd Tabitha Howe
73 40:33 F50 1st Jane Hobson
77 41:22 F60 1st Hazel Berrett
89 42:17 M60 Paul Hopkinson
125 46:38 M50 John Moore
126 47:01 F45 Kirsty Carver
137 48:17 F60 Jane Stewart
148 50:11 M60 Steve Denniss

Pen-Y-Ghent Fell Race03-Jun-2023

Position Time Category Name
59 1:08:28 MV50 Chris Standish

Wharfedale Trail Half Marathon03-Jun-2023

Position Time Category Name
109 2:23:37 FV50 Jane Hobson
113 2:24:30 FV45 Stefanie Dickinson

Apperley Bridge Canter01-Jun-2023

Position Time Category Name
257 1:03:53 FV50 Andrea Ackroyd
260 1:04:03 MV60 Martin Ellis

Bronte 5 mile01-Jun-2023

Position Time Category Name
2 26:52 MSen - 1st Harry Johnson
8 28:22 M35 - 2nd Ben Crowther
51 36:59 FSen Laura Knowles
71 39:52 M60 Mark Crabtree
85 42:44 F40 Sally Shacklock

Epilepsy Bradford 10k28-May-2023

Position Time Category Name
17 35:58 MSen Liam Parkin
22 36:47 MSen Aaron Bergin
27 37:57 MSen Will Stewart
34 38:25 MSen Niall Smith
37 38:44 M45 - 3rd James O'Rourke
41 39:10 MSen Matthew Green
44 39:14 M45 Will Carver
109 42:22 FSen April Caufield
117 42:46 MSen Harris Faulkner
136 43:26 F50 - 2nd Rachael Beaumont
147 43:57 M50 Howard Coney
183 45:19 F45 Erika Nightingale
187 45:36 M60 Marc Rocheteau
190 45:42 M65 - 3rd Robert Hick
218 46:42 M60 Nigel Rigg
220 46:45 M55 Stephen Fitz-Costa
254 48:14 M50 David Parrington
297 49:22 M60 Paul Hopkinson
304 49:29 M40 Tim Slow
310 49:34 MSen Jack Melia
402 52:50 M60 Martin Ellis
531 56:26 M50 John Moore
547 56:56 F60 Angela Cowton
573 58:11 M60 Steve Denniss
592 58:44 F45 Kirsty Carver
640 59:46 F50 Monica Gallagher
667 1:01:04 F60 Deborah Kirkbride
732 1:03:49 M65 Chris Kirkbride
760 1:05:05 F70 - 2nd Susan Hall
832 1:09:14 F40 Lucia Cattermole
939 1:18:13 F50 Heidi Coney

Edinburgh Half Marathon28-May-2023

Position Time Category Name
6422 02:09:12 F60 Jane Stewart

Edinburgh 10k27-May-2023

Position Time Category Name
20 40:07 M40 - 2nd Stephen Rainbow

Wuther Heights Wander - 5 Miles27-May-2023

Position Time Category Name
7 1:06:03 F Mel Sutcliffe
10 1:08:41 F Clare Fountain
11 1:08:41 F Gemma Weatherby

That’s So Hebden Bridge Fell Race25-May-2023

Position Time Category Name
9 51:13 MU23 - 1st Fred Carver
14 52:59 MU18 - 2nd Will Cattermole
16 55:18 M40 - 3rd Will Carver
18 55:54 M Will Stewart
20 56:13 M50 - 3rd Lee Cattermole
26 59:13 F - 3rd April Caufield
32 61:01 M50 Chris Standish
62 92:43 F40 Kirsty Carver
65 96:05 M60 Martin Ellis

Christleton 5k19-May-2023

Position Time Category Name
186 18:12 M55 - 3rd Simon Johnson

Rob Burrow Leeds Marathon14-May-2023

Position Time Category Name
113 03:09:37 M50 Ryan Barker
168 3:14:16 M40 Will Carver
567 3:34:58 M50 Carl Dawson
1602 3:59:05 M60 Marc Rocheteau
1948 4:06:53 F60 Hazel Berrett
2351 4:14:12 M60 Paul Hopkinson
2739 4:20:24 F40 Ellen Limebear
3170 4:27:01 MSen Jack Melia
3192 4:27:17 F50 Andrea Ackroyd
3319 4:28:57 M40 Tim Slow
3547 4:32:42 M50 David Parrington
4317 4:45:55 M50 Nigel Jamieson
5558 5:06:19 M40 Ian Giles
6875 5:36:59 F50 Jenny St Romaine
6946 5:39:23 F60 Deborah Kirkbride
7617 6:05:36 M60 Chris Kirkbride

Rob Burrow Leeds Half Marathon14-May-2023

Position Time Category Name
41 1:27:49 M40 Stephen Rainbow
1832 2:17:31 F60 Angela Cowton

Ravenscar 10K14-May-2023

Position Time Category Name
14 56:54 Female Rachel Standish

Jack Bloor Fell Race09-May-2023

Position Time Category Name
111 65:23 W50 Angela Clarke

Aintree Half Marathon07-May-2023

Position Time Category Name
288 2:36:07 F70 -3rd Susan Hall

Bluebell Trail Race07-May-2023

Position Time Category Name
2 1:11:36 M Senior - 2nd
2nd Finisher
Harry Johnson
19 1:24:32 M Senior Gareth Burrell
35 1:28:34 MV55 Simon Johnson
36 1:28:47 MV45 Will Carver
37 1:29:07 MV45 James O’Rourke
124 1:48:11 FV50 - 3rd Jane Hobson
126 1:48:42 FV45 Stefanie Dickinson

Gateshead 10k30-Apr-2023

Position Time Category Name
24 39:48 M40 - 3rd Stephen Rainbow

Cragg Challenge 10k30-Apr-2023

Position Time Category Name
1 39:14 M - 1st Finisher Niall Smith
3 39:44 M - 3rd Finisher Will Stewart
5 44:28 F - 1st Female Finisher April Caufield
6 45:42 M Will Carver
7 45:53 M David Ingle
8 46:17 M Harris Faulkner
9 46:37 F Rachael Beaumont
13 47:44 F Tabitha Howe
16 51:30 M Nigel Rigg
17 51:55 M David Parrington
19 52:38 M Paul Hopkinson
23 53:48 F Andrea Ackroyd
24 54:01 M Martin Ellis
27 56:21 M John Moore
30 57:38 F Jenny St Romaine
31 58:43 F Kirsty Carver

Cragg Challenge 5k30-Apr-2023

Position Time Category Name
5 20:58 MJun - 1st Beau Clark

Cragg Challenge - The John Jones One Mile Dash30-Apr-2023

Position Time Category Name
2 5:16 F - 2nd Finisher Sarah Cumber
5 6:59 M Geoff Cumber

Three Peaks Fell Race29-Apr-2023

Position Time Category Name
518 5:24:25 MV40 Tom Paget

Leeds 5k26-Apr-2023

Position Time Category Name
68 22:32 F50 -1st Angela Clarke

Orchan Rocks Fell Race25-Apr-2023

Position Time Category Name
68 39:50 M60 Martin Ellis

Magaluf Half Marathon (short)23-Apr-2023

Position Time Category Name
20 1:23:51 M30 Will Stewart
116 1:41:30 F30 April Caufield

Brighouse 10k23-Apr-2023

Position Time Category Name
26 44:51 F50 Rachel Beaumont
28 45:42 M50 Howard Coney
169 1:11:04 F40 Lucia Cattermole
181 1:22:22 F50 Heidi Coney

London Marathon23-Apr-2023

Position Time Category Name
11448 3:40:19 MSen Michael Gaughan
11840 3:41:44 F50 Angela Clarke
13170 3:46:06 F40 Joanne Arundale
24826 4:22:20 F45 Sarah Glyde
32890 4:50:47 M50 Mark Gaughan
34522 4:56:38 M60 Steve Denniss
41084 5:29:54 M50 John Moore

Burnsall Trail Half Marathon22-Apr-2023

Position Time Category Name
9 1:47:21 MV50 - 1st Ryan Barker

Bunny Runs - Race 318-Apr-2023

Position Time Category Name
3 16:13 Man - 3rd Alex Francis
13 17:23 BU17 - 3rd Will Cattermole
21 17:51 Man Liam Parkin
23 18:01 BU15 - 1st Eli Cattermole
49 19:49 MV40 Lee Cattermole
111 24:31 LV50 Jane Hobson
133 25:40 LV50 Andrea Ackroyd
185 31:11 LV50 Jenny St Romaine
198 35:14 LV40 Lucia Cattermole

Manchester Marathon16-Apr-2023

Position Time Category Name
705 2:55:28 M40 Erawan Wanithanont
1014 2:58:35 M45 James O'Rourke
1365 3:02:52 MSen Harry Johnson
2000 3:12:01 M40 Tom Paget
5028 3:37:46 FSen Ellie Horrocks

Vale of York 5 mile16-Apr-2023

Position Time Category Name
80 42:42 M75 - 2nd Geoff Cumber

Vale of York 10 mile16-Apr-2023

Position Time Category Name
56 1:05:34 F50 - 1st Sarah Cumber
465 1:52:26 F70 - 1st Susan Hall

Bunny Runs - Race 211-Apr-2023

Position Time Category Name
6 18:04 BU17 - 1st Will Cattermole
21 19:53 BU15 - 1st Eli Cattermole
35 20:58 MV40 Lee Cattermole
54 22:28 GU17 - 2nd Jayde McGregor
102 27:10 LV50 Andrea Ackroyd
138 34:41 LV50 Jenny St Romaine
141 36:53 LV40 Lucia Cattermole

Hale Village 509-Apr-2023

Position Time Category Name
236 44:29 M50 John Moore

Isle of Man Easter Festival of Running - 5k09-Apr-2023

Position Time Category Name
23 19:44 WV50 - 2nd Sarah Cumber
219 27:04 MV75 - 1st Geoff Cumber

Rivington Pike Fell Race08-Apr-2023

Position Time Category Name
57 24:04 MV55 Nigel Crossfield

Salford 10k07-Apr-2023

Position Time Category Name
7 31:14 MSen Thomas Hodgson
18 32:48 MSen Harry Johnson
19 32:54 MJun - 2nd Alex Franklin
64 35:24 MSen Liam Parkin
101 37:05 MSen Will Stewart
169 40:42 FSen April Caufield
289 46:53 FSen Cara Bintcliffe
421 55:07 M50 John Moore
490 1:06:24 F70 - 2nd Susan Hall

Bunny Runs - Race 104-Apr-2023

Position Time Category Name
5 17:01 Man Ben Crowther
7 17:09 BU17 - 1st Will Cattermole
12 18:11 BU15 - 1st Eli Cattermole
29 19:34 MV40 Lee Cattermole
42 20:23 MV50 - 2nd Nigel Crossfield
77 22:25 GU17 Jayde McGregor
84 23:02 Lady Verity Clements
114 25:14 LV40 Stefanie Dickinson
125 25:45 LV50 Andrea Ackroyd
140 27:43 MV60 Martin Ellis
168 31:31 LV50 Jenny St Romaine
181 35:26 LV40 Lucia Cattermole

Sheffield Half Marathon26-Mar-2023

Position Time Category Name
3821 2:15:29 F50 Jenny St Romaine

Edale Skyline Fell Race26-Mar-2023

Position Time Category Name
105 4:12:06 M40 Will Carver

Heptonstall Fell Race26-Mar-2023

Position Time Category Name
180 3:13:13 W60 - 2nd Hazel Berrett
181 3:13:14 W50 Andrea Ackroyd

Liverpool Skyline Half Marathon26-Mar-2023

Position Time Category Name
596 1:39:23 F40 Joanne Arundale

Leeds Even Splits 5k22-Mar-2023

Position Time Category Name
2 15:38 MSen - 2nd
Second Finisher
Alex Franklin
4 15:41 MSen Josh Hall-Brown
11 17:12 MSen Liam Parkin
15 17:18 MSen Ned Hughes
28 18:32 M35 Thomas Needham

Mad Dog 10k19-Mar-2023

Position Time Category Name
403 55:32 M50 John Moore

Chester 10k12-Mar-2023

Position Time Category Name
815 48:42 FU20 - 1st Katie Brook

Elche Half Marathon12-Mar-2023

Position Time Category Name
243 1:30:37 MSen Will Stewart
261 1:32:08 M50 Ryan Barker
444 1:37:38 FSen April Caufield
1007 1:50:17 M60 Mark Crabtree

Red Hot Toddy05-Mar-2023

Position Time Category Name
21 44:22 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield
32 47:07 M60 - 2nd David Ingle
73 51:55 F40 Rachel Standish
125 58:55 F60 Geraldine Roby
133 59:34 F60 Jane Stewart

St Helens 10k05-Mar-2023

Position Time Category Name
653 55:21 M50 John Moore

North Lincs Half Marathon05-Mar-2023

Position Time Category Name
162 1:24:47 MSen Andrew Greenwood

Trafford 10k05-Mar-2023

Position Time Category Name
79 31:11 MSen Josh Hall-Brown
612 41:23 M55 Mark Hadfield

Ian Roberts Memorial Fell Race05-Mar-2023

Position Time Category Name
23 56:17 MU23 - 2nd Fred Carver
74 1:10:16 F50 Jane Hobson
104 1:18:41 F40 Stef Dickinson

Cambridge Half Marathon05-Mar-2023

Position Time Category Name
771 1:26:18 F50 - 1st Sarah Cumber

Lostock 626-Feb-2023

Position Time Category Name
326 54:58 M50 John Moore

Leeds 5k22-Feb-2023

Position Time Category Name
98 22:03 F50 - 2nd Angela Clarke

Leeds Even Splits 5k22-Feb-2023

Position Time Category Name
98 22:03 F50 - 2nd Angela Clarke

Great North West Half Marathon19-Feb-2023

Position Time Category Name
270 2:02:54 LV50 Sharon Cousen
271 2:02:55 MV50 Nigel Jamieson

Bolton 5k19-Feb-2023

Position Time Category Name
54 19:31 F50 - 1st Sarah Cumber
179 25:57 M75 - 1st Geoff Cumber

Midgley Moor Fell Race19-Feb-2023

Position Time Category Name
6 48:04 MU21 - 1st Fred Carver
20 55:08 M40 Will Carver
32 56:37 M50 Nigel Crossfield
50 1:01:39 W50 - 3rd Jane Hobson
52 1:01:58 W50 Andrea Ackroyd
69 1:06:42 W60 Hazel Berrett

Standish Hall Trail Race (c10k)18-Feb-2023

Position Time Category Name
11 41:58 M35 - 3rd Will Stewart
20 44:10 FS - 1st
1st Female
April Caufield

Liversedge Half Marathon12-Feb-2023

Position Time Category Name
29 1:28:12 M55 - 1st Simon Johnson
35 1:29:54 M40 Tom Paget
38 1:30:08 MSen Will Stewart
41 1:30:52 M45 - 2nd James O’Rourke
60 1:34:33 MSen Michael Gaughan
67 1:36:00 FSen - 3rd April Caufield
109 1:42:22 M60 - 3rd David Ingle
152 1:49:01 F60 - 2nd Hazel Berrett
154 1:49:21 F40 Rachel Standish
159 1:51:16 F45 Stefanie Dickinson
227 1:59:06 M60 Paul Hopkinson
230 1:59:13 FSen Bethan Davies
295 2:13:00 F50 Margaret Deacon
329 2:23:59 M50 Mark Gaughan

Windy Hill Fell Race12-Feb-2023

Position Time Category Name
4 1:24:20 MSEN - 3rd Kieran Manchester
118 2:04:26 F50 - 3rd Jane Hobson

Harrogate Hustle Trail Half Marathon11-Feb-2023

Position Time Category Name
27 2:10:07 FV50 - 1st Andrea Ackroyd
51 2:46:32 FV50 Jenny St Romaine

Tatton 10k11-Feb-2023

Position Time Category Name
152 48:44 FV35 Bryony Baron
243 51:40 MV45 Keith Lemon

Dewsbury 10k (Positions are Gun Positions, Times are Chip Times)05-Feb-2023

Position Time Category Name
32 32:50 MSen Kieran Manchester
167 35:59 MSen Fred Carver
179 36:33 M40 Tom Paget
208 36:58 M45 James O'Rourke
328 38:25 M35 Will Stewart
451 40:10 MSen Thomas Cooper
466 40:32 FSen April Caufield
488 41:09 M60 David Ingle
536 41:48 M65 - 2nd Robert Hick
647 42:55 F50 Rachael Beaumont
707 43:46 M60 Mark Crabtree
763 44:22 F40 Helen Ward
775 44:21 FSen Tabitha Howe
959 47:28 F60 Hazel Berrett
1064 48:43 M60 Paul Hopkinson
1075 48:40 M40 Tim Slow
1329 52:32 M50 David Parrington
1426 54:06 M60 Steve Denniss
1516 55:21 F60 Jane Stewart
1633 57:31 F45 Kirsty Carver
1643 56:56 F55 Jenny St Romaine
1657 57:04 F50 Monica Gallagher
1734 58:19 M65 Martin Haigh
1747 59:08 M50 John Moore
1756 58:47 F60 Deborah Kirkbride
1836 1:01:14 M65 Christopher Kirkbride
1876 1:04:23 F70 Susan Hall

Alsager 5 Mile05-Feb-2023

Position Time Category Name
156 31:47 F50 - 3rd Sarah Cumber
272 35:06 F55 Katrina Oddy
622 43:52 M75 - 1st Geoff Cumber

Portsmouth Coastal Half Marathon05-Feb-2023

Position Time Category Name
249 2:06:36 M50-59 Heath Reilly

Feckin Frickley Frollick 15 Mile Trail Race29-Jan-2023

Position Time Category Name
26 3:06:02 F Jenny St Romaine

Meltham 10k29-Jan-2023

Position Time Category Name
49 46:33 FSen - 1st April Caufield
75 49:10 FSen - 3rd Cara Bintcliffe

Heaton Park 10k22-Jan-2023

Position Time Category Name
87 49:54 FV45 - 2nd Stef Dickinson
203 58:29 FV65 - 1st Sue Corney

Heaton Park 5k22-Jan-2023

Position Time Category Name
11 25:08 FU17 - 1st
Third Lady Finisher
Katie Brook
14 26:25 MV50 - 1st John Moore

Inskip Half Marathon21-Jan-2023

Position Time Category Name
13 1:23:42 M45 - 3rd James O’Rourke
21 1:27:37 M40 Will Carver
23 1:28:54 M50 - 3rd Ryan Barker
41 1:35:56 M60 - 3rd David Ingle
45 1:37:01 M65 - 1st Rob Hick
57 1:44:30 F40 - 2nd Joanne Arundale
64 1:48:44 M60 Marc Rocheteau
65 1:48:51 F60 - 1st Hazel Berrett
67 1:51:14 M40 Tim Slow
92 2:09:05 M60 Steve Denniss
93 2:09:10 M50 David Parrington
104 2:20:48 M65 - 3rd Martin Haigh
107 2:29:19 F45 Kirsty Carver

Stanbury Splash U11, U13 & U15s15-Jan-2023

Position Time Category Name
32 9:54 GU11 Casey George

Valencia 10k15-Jan-2023

Position Time Category Name
362 32:28 MSen Josh Hall-Brown
936 35:59 MSen Liam Parkin
1776 40:18 MSen Matthew Green

South Liverpool 10k15-Jan-2023

Position Time Category Name
57 55:44 M50 John Moore

Stanbury Splash - U17 & U19s15-Jan-2023

Position Time Category Name
1 11:56 BU17 - 1st
1st Overall
Will Cattermole
6 15:09 GU17 - 1st Jayde McGregor

Stanbury Splash Fell Race15-Jan-2023

Position Time Category Name
12 55:21 MU21 - 2nd Ned Hughes
59 1:04:36 MV40 Lee Cattermole
72 1:06:26 MV40 James O’Rourke
138 1:18:18 LV50 Andrea Ackroyd
158 1:23:28 LV50 Jane Hobson
160 1:23:38 LV40 Stef Dickinson
184 1:31:58 MV60 Martin Ellis

Montane Spine Sprint Race14-Jan-2023

Position Time Category Name
16 11:55:59 M Will Carver

Harewood House Trail Half Marathon07-Jan-2023

Position Time Category Name
107 2:13:59 FV50 - 3rd Andrea Ackroyd
121 2:16:57 MV60 Martin Ellis
169 2:40:27 FV50 Jenny St Romaine

The North Lakes 10k02-Jan-2023

Position Time Category Name
23 40:32 M35 Will Stewart
30 42:55 FSen - 2nd April Caufield

The Liverbird Double New Year's Day 10k01-Jan-2023

Position Time Category Name
16 55:06 M50 John Moore

Giant’s Tooth Fell Race01-Jan-2023

Position Time Category Name
3 19:36 M - 2nd Ned Hughes
5 19:52 M - 3rd Will Cattermole
8 20:20 M Eli Cattermole
9 20:38 M Fred Carver
19 21:49 MV40 Lee Cattermole
20 21:56 MV40 Will Carver
21 22:28 MV40 Tom Paget
22 22:53 MV40 James O’Rourke
27 23:49 MV60 - 1st Simon Gelsthorpe
29 24:10 MV60 - 2nd Phil Grimes
32 24:30 MV60 - 3rd Mark Crabtree
37 24:54 F Jayde McGregor
47 27:44 FV60 - 1st Hazel Berrett
49 28:04 FV50 - 1st Andrea Ackroyd
66 35:46 FV40 Kirsty Carver

The Liverbird Double New Year's Eve 10k31-Dec-2022

Position Time Category Name
14 55:34 M50 John Moore

Coley Canter Trail Race30-Dec-2022

Position Time Category Name
17 1:01:37 MOpen Gareth Burrell
20 1:02:27 M45 - 2nd Lee Cattermole
24 1:03:52 M40 Will Carver
26 1:04:41 M40 Tom Paget
30 1:05:33 M45 - 3rd James O’Rourke
34 1:06:00 FOpen - 1st
3rd Female Finisher
April Caufield
35 1:06:04 MOpen Will Stewart
37 1:06:31 M40 Ken Montgomery
56 1:11:22 M60 - 3rd Mark Crabtree
57 1:11:27 M60 Simon Gelsthorpe
77 1:19:39 F60 - 1st Hazel Berrett
78 1:19:39 F50 - 3rd Jane Hobson
92 1:22:02 F50 Andrea Ackroyd
108 1:28:14 M60 Martin Ellis
110 1:29:13 M60 Chris Burrell

Ribble Valley 10k27-Dec-2022

Position Time Category Name
24 31:24 M35 - 2nd Tom Hodgson
153 36:44 M50 Adrian Thomas
212 38:39 M40 Will Carver
217 38:49 MSen Fred Carver
241 39:26 F50 - 1st Sarah Cumber
294 41:13 M50 Ryan Barker
379 43:28 M65 - 1st Robert Hick
398 44:01 F50 Rachael Beaumont
469 45:48 F45 Erika Nightingale
575 49:09 M60 Paul Hopkinson
604 49:45 F60 - 3rd Hazel Berrett
619 50:18 F45 Stefanie Dickinson
836 56:33 M70 - 2nd Geoff Cumber
944 1:00:17 F45 Kirsty Carver
985 1:01:47 M65 Martin Haigh
1066 1:06:10 F70 - 3rd Susan Hall

Winter Solstice Strider 10k21-Dec-2022

Position Time Category Name
13 48:15 M40 - 3rd Will Carver
21 50:34 M45 James O'Rourke
46 1:01:02 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
53 1:02:15 F45 - 3rd Sophie Baxter
56 1:02:52 F50 Sharon Cousen
57 1:02:55 M50 Nigel Jamieson
60 1:03:30 M60 - 3rd Paul Hopkinson
77 1:05:55 M60 Martin Ellis
93 1:08:35 F50 Margaret Deacon
153 1:17:48 F55 Jenny St Romaine

Winter Solstice Strider 5k21-Dec-2022

Position Time Category Name
7 29:34 F40 - 1st
Third Lady Finisher
Sally Shacklock
79 41:23 F40 Melody Sutcliffe
80 41:35 M65 Martin Haigh

The Stoop - Up and Down - Fell Race18-Dec-2022

Position Time Category Name
6 31:55 MU21 - 1st Alex Franklin
8 32:59 M Ben Crowther
18 36:12 M Liam Parkin
20 37:12 MU21 - 2nd Ned Hughes
60 46:24 MV40 James O’Rourke
76 49:46 LV50 Andrea Ackroyd
93 55:01 LV50 Jane Hobson
98 58:52 MV60 Martin Ellis

Great Langdale Christmas Pudding 10k10-Dec-2022

Position Time Category Name
91 47:51 MV60 Mark Crabtree

Mytholmroyd Fell Race04-Dec-2022

Position Time Category Name
15 54:02 M Liam Parkin
85 1:11:47 W Cara Bintcliffe
117 1:22:00 W50 Jane Hobson
139 1:26:28 M60 Martin Ellis

PieAthlon Trail Race04-Dec-2022

Position Time Category Name
31 57:42 F50 Andrea Ackroyd
32 57:43 F50 Jude Baines

Myerscough 10 Mile04-Dec-2022

Position Time Category Name
18 1:01:38 MSen Gareth Burrell
25 1:03:57 M40 - 3rd Will Carver
70 1:11:07 M65 Robert Hick
76 1:12:07 M60 David Ingle
89 1:13:58 F45 - 3rd Erika Nightingale
112 1:17:19 M60 Marc Rocheteau
122 1:20:01 M60 Paul Hopkinson
124 1:20:33 F45 Stefanie Dickinson
144 1:24:38 M60 Nigel Rigg
198 1:32:21 M50 John Moore
216 1:37:50 M50 David Parrington
219 1:39:10 M65 Martin Haigh
228 1:45:29 F45 Kirsty Carver

Northern Masters AC 5k04-Dec-2022

Position Time Category Name
26 22:21 F Angela Clarke

Doncaster 10k27-Nov-2022

Position Time Category Name
121 37:33 MSen Will Stewart
228 40:08 FSen April Caufield
1092 53:37 M50 John Moore

Wilmslow Festival 10k27-Nov-2022

Position Time Category Name
554 42:43 F55 - 3rd Katrina Oddy

London Half Marathon27-Nov-2022

Position Time Category Name
1110 1:59:53 MV60 Martin Ellis

Tadcaster 1020-Nov-2022

Position Time Category Name
48 1:01:24 MSen Gareth Burrell
73 1:02:48 MV40 Will Carver
89 1:04:20 MSen Will Stewart
96 1:04:55 MV45 James O'Rourke
104 1:05:42 MSen Niall Smith
110 1:06:33 FSen April Caufield
127 1:07:51 MV40 Ken Montgomery
205 1:13:37 FV45 - 3rd Erika Nightingale
209 1:13:49 MV60 Mark Crabtree
265 1:17:09 MV60 Marc Rocheteau
293 1:18:20 FV60 - 3rd Hazel Berrett
316 1:19:05 FV40 Joanne Arundale
523 1:32:20 MV50 John Moore
540 1:33:25 MV50 David Parrington
562 1:35:01 FV55 Jenny St Romaine
608 1:39:33 MV65 Martin Haigh
634 1:42:56 FV50 Monica Gallagher
654 1:47:16 FV70 - 3rd Susan Hall
678 1:51:17 FV45 Kirsty Carver

Conwy Half Marathon20-Nov-2022

Position Time Category Name
22 1:23:45 M40 - 2nd Stephen Rainbow

Kerikeri Half Marathon19-Nov-2022

Position Time Category Name
27 1:26:56 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Sarah Cumber
290 2:01:34 M75 - 1st Geoff Cumber

Fewston & Swinsty Trail Half Marathon17-Nov-2022

Position Time Category Name
9 2:18:16 M Martin Ellis

Wadsworth Half Trog Fell Race13-Nov-2022

Position Time Category Name
16 1:30:01 M40 Will Carver
21 1:31:10 MU21 - 1st Fred Carver
40 1:40:32 M40 James O’Rourke

Alton Towers Half Marathon13-Nov-2022

Position Time Category Name
35 1:26:27 M Will Stewart
71 1:31:02 F April Caufield
226 1:43:12 F Verity Clements

Windmill 10k13-Nov-2022

Position Time Category Name
303 55:39 M40 John Moore

Dambusters 10 Trail Race12-Nov-2022

Position Time Category Name
75 1:27:07 F50 Jane Hobson
108 1:35:00 F50 Margaret Deacon
109 1:35:06 M60 Martin Ellis

Meridian 10k06-Nov-2022

Position Time Category Name
10 38:13 M40 - 1st Stephen Rainbow

Cop Hill Fell Race06-Nov-2022

Position Time Category Name
62 53:22 MV65 - 2nd Phil Grimes

Soyland Moor Fell Race06-Nov-2022

Position Time Category Name
17 1:55:08 MU21 - 1st Fred Carver
21 1:57:45 MV40 Will Carver
61 2:25:17 FV50 - 2nd Andrea Ackroyd
76 2:34:13 MV60 Paul Hopkinson

Shepherds Skyline Fell Race05-Nov-2022

Position Time Category Name
74 67:26 M45 James O'Rourke

Bradford City Runs 5k30-Oct-2022

Position Time Category Name
4 18:55 MSen - 2nd Fred Carver
5 19:15 M40 - 1st Will Carver
6 19:21 M45 - 1st James O'Rourke
11 22:38 F50 - 2nd
Second Lady Finisher
Angela Clarke
17 23:38 F60 - 1st Hazel Berrett
22 24:45 M40 Tim Slow
32 27:21 M50 David Parrington
33 27:23 M50 John Moore
36 27:41 F55 - 1st Jenny St Romaine
42 28:19 F50 Monica Gallagher
45 29:25 M65 - 2nd Martin Haigh
47 29:51 F60 - 2nd Deborah Kirkbride
56 32:13 F45 - 2nd Kirsty Carver
59 32:58 F70 - 1st Susan Hall
64 33:57 F45 - 3rd Clare Fountain
65 33:57 F50 Jude Baines

Bradford City Kids Run - 1 Mile30-Oct-2022

Position Time Category Name
10 7:48 FJun - 2nd Evie Benson

Race You To The Summit Fell Race29-Oct-2022

Position Time Category Name
16 36:25 M Fred Carver
54 42:14 M40 Will Carver
63 43:26 F Cara Bintcliffe
88 45:48 FU17 - 3rd Jayde McGregor
99 46:47 F50 - 1st Jane Hobson
148 57:49 F Milly Carver
165 1:12:54 F45 Kirsty Carver

Race You To The Summit Fell Race - U11s29-Oct-2022

Position Time Category Name
9 14:15 FU11 - 2nd Casey George

Leeds Even Splits 5k26-Oct-2022

Position Time Category Name
63 21:57 FV50 - 1st Angela Clarke

Castle Carr Fell Race - Full23-Oct-2022

Position Time Category Name
28 3:10:13 M40 Will Carver

Castle Carr Fell Race - Half23-Oct-2022

Position Time Category Name
72 02:10:24 M60 Martin Ellis

Green Drive 5 Mile23-Oct-2022

Position Time Category Name
79 34:43 F55 - 2nd Katrina Oddy

Leeds Abbey Dash 10k (The Official Results do not have Chip Places, so the Positions are the order in which they finished for the Harriers)23-Oct-2022

Position Time Category Name
1 33:37 M35 Ben Crowther
2 33.49 M45 Will Smith
3 38:35 MSen Fred Carver
4 39:26 M45 James O'Rourke
5 43:24 F45 Erika Nightingale
6 44:18 F50 Rachael Beaumont
7 44:39 M60 Mark Crabtree
8 47:55 F60 Hazel Berrett
9 48:12 F40 Joanne Arundale
10 48:12 M60 Paul Hopkinson
11 51:05 M40 Tim Slow
12 54:09 M45 Craig Shaw
13 55:11 M70 Dennis O'Keefe
14 56:27 M50 John Moore
15 57:22 F55 Jenny St Romaine
16 58:16 M50 David Parrington
17 59:38 M65 Martin Haigh
18 59:57 M45 Daniel Ryan
19 1:00:42 F60 Deborah Kirkbride
20 1:01:30 F45 Kirsty Carver
21 1:03:21 M65 Chris Kirkbride
22 1:05:42 F70 Susan Hall
23 1:07:48 F60 Angela Cowton
24 1:09:14 F50 Jude Baines

Whixley Trail 10k23-Oct-2022

Position Time Category Name
6 40:24 MSen - 2nd Will Stewart
7 41:29 FSen - 1st
1st Female
April Caufield

Great South Run - 10 Mile16-Oct-2022

Position Time Category Name
266 1:04:23 F50 - 1st Sarah Cumber
5699 1:35:49 M55 Heath Reilly

Holmfirth 10k16-Oct-2022

Position Time Category Name
9 43:55 MSen Will Stewart
12 44:34 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield
56 53:56 F40 - 3rd Stefanie Dickinson

Yorkshire Marathon16-Oct-2022

Position Time Category Name
1395 3:59:29 M40 Michael King
1396 3:59:31 M55 Mark Hadfield

Withins Skyline Fell Race16-Oct-2022

Position Time Category Name
11 49:17 MU21 - 1st Ned Hughes
27 53:07 MU21 - 2nd Fred Carver
33 53:52 MV40 Will Carver
39 55:12 MV40 Lee Cattermole
54 57:40 MV40 Tom Paget
57 58:08 MV40 James O'Rourke
117 1:04:12 LSEN Cara Bintcliffe
130 1:06:08 LV50 Jane Hobson
135 1:07:44 LV50 Andrea Ackroyd
199 1:33:31 LV50 Jenny St Romaine

Withins Skyline Junior Fell Race - U11, U13 & U15s16-Oct-2022

Position Time Category Name
3 06:34 BU15 - 3rd
3rd Overall
Eli Cattermole
41 09:35 GU11 Casey George

Withins Skyline Junior Fell Race - U17 & U19s16-Oct-2022

Position Time Category Name
2 11:57 BU17 - 2nd
2nd Overall
Will Cattermole
10 15:15 GU17 Jayde McGregor

Yorkshire Coast 10k16-Oct-2022

Position Time Category Name
525 52:49 FU18 - 3rd Katie Brook

Palma Half Marathon09-Oct-2022

Position Time Category Name
45 1:27:48 M55 - 2nd Simon Johnson
406 1:44:55 M60 Mark Crabtree
933 1:58:22 M60 Martin Ellis

Manchester Half Marathon09-Oct-2022

Position Time Category Name
980 1:35:48 MSEN Josh Hall-Brown

Royal Parks Half Marathon09-Oct-2022

Position Time Category Name
5962 2:05:30 F40-54 Margaret Deacon

Morley 10k09-Oct-2022

Position Time Category Name
10 36:32 MSEN Liam Parkin
20 38:19 MV40 - 3rd Stephen Rainbow
32 39:47 MV40 Will Carver

Palma 9.5k09-Oct-2022

Position Time Category Name
113 41:47 M50 Craig Empsall
186 44:52 F60 - 3rd Hazel Berrett
282 47:01 F45 Stef Dickinson
351 48:36 M60 Nigel Rigg
600 52:56 F60 Geraldine Roby
624 53:22 M60 Paul Hopkinson
629 53:24 F50 Andrea Ackroyd
632 53:27 F60 Jane Stewart
755 55:17 M70 - 2nd Dennis O'Keefe
868 56:50 M50 John Moore
948 58:14 M65 Chris Kirkbride
953 58:20 M45 Daniel Ryan
967 58:34 F60 Deborah Kirkbride
996 59:00 M65 Martin Haigh
1065 1:00:10 F60 Deanna Whalley (guest)
1117 1:00:59 F45 Kirsty Carver
1335 1:05:05 F50 Michelle Broadley
1339 1:05:07 F55 Jenny St Romaine
1584 1:13:03 F70 Susan Hall
1585 1:13:03 M75 Raymond Hall

Palma Marathon09-Oct-2022

Position Time Category Name
135 3:36:35 M50 Ryan Barker

Chester Marathon02-Oct-2022

Position Time Category Name
379 3:19:18 MV40 Tom Paget
1009 3:55:43 FV60 Hazel Berrett
1152 4:00:57 MV60 Paul Hopkinson
1305 4:11:08 FV45 Stef Dickinson

London Marathon02-Oct-2022

Position Time Category Name
2736 3:09:12 M45-49 James O’Rourke
11329 3:55:15 M65-69 Rob Hick
16888 4:50:33 M60-64 Steve Denniss
29023 5:08:13 F18-39 Rachel McCauley
29784 5:12:38 M65-69 Chris Kirkbride
30245 5:15:19 F60-64 Angela Cowton
36561 5:59:48 F45-49 Kirsty Carver

Great Scottish Run Half Marathon02-Oct-2022

Position Time Category Name
5312 2:10:12 F60 Jane Stewart

Holme Valley Trail Half Marathon01-Oct-2022

Position Time Category Name
5 1:49:11 M Fred Carver
32 2:19:25 F50 - 2nd Andrea Ackroyd
55 2:41:32 F50 - 3rd Margaret Deacon
60 3:04:38 F55 - 1st Jenny St Romaine

Greenway 10k25-Sep-2022

Position Time Category Name
4 37:55 M - 1st Gareth Burrell
36 47:32 F50 - 2nd Angela Clarke

Berlin Marathon25-Sep-2022

Position Time Category Name
4637 4:14:06 F35 Hanni Maeer

Warrington Running Festival 5k25-Sep-2022

Position Time Category Name
30 26:47 M50 1st John Moore

Thieveley Pike Fell Race24-Sep-2022

Position Time Category Name
30 40:46 M23 - 1st Fred Carver
90 52:17 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
95 53:27 F60 - 1st Hazel Berrett
136 1:21:23 F55 Jenny St Romaine

Bradford 10k18-Sep-2022

Position Time Category Name
7 34:00 MSen Ben Crowther
48 38:47 M40 Will Carver
51 38:56 M45 James O'Rourke
53 39:17 MU21 Fred Carver
118 42:53 F45 - 1st Erika Nightingale
138 43:54 F50 - 2nd Rachel Beaumont
148 44:15 M60 Mark Crabtree
156 44:28 FSen Cara Bintcliffe
174 45:14 MSen Paul Bateman
363 51:12 M40 Tim Slow
461 53:38 M50 John Moore
534 55:12 M50 David Parrington
603 57:15 F55 Jenny St Romaine
608 57:18 M65 Chris Kirkbride
647 58:30 F50 Monica Gallagher
689 59:47 F45 Kirsty Carver
720 1:00:43 M65 Martin Haigh
723 1:00:44 F60 Debbie Kirkbride
860 1:04:52 F70 - 2nd Susan Hall
909 1:07:44 F55 Audra Naylor
950 1:10:31 F50 Jude Baines

Stainland Trail Race18-Sep-2022

Position Time Category Name
3 47:29 M15=39 - 2nd
3rd Overall
Gareth Burrell
23 55:42 MV55 - 2nd Mark Hadfield
37 1:00:07 FV50 - 3rd Jane Hobson

Great North Run11-Sep-2022

Position Time Category Name
541 1:24:32 Stephen Rainbow
3687 1:43:04 Joanne Arundale
5621 1:48:45 Marc Rocheteau
6215 1:50:24 Alex Hogg
6217 1:50:24 Hannah Garnett
9221 1:57:08 David Cooper
19002 2:16:10 Angela Cowton
30532 2:42:44 Craig Barrett
35154 2:58:56 Theresa Booth

Antwerp Half Marathon11-Sep-2022

Position Time Category Name
162 1:25:36 F50 - 1st Sarah Cumber
1398 1:55:21 M70 - 3rd Geoff Cumber

Yorkshireman Full Marathon -11-Sep-2022

Position Time Category Name
49 4:56:01 MV40 Tom Paget
96 5:46:20 FV40 Sally Shacklock

Yorkshireman Full Marathon - Pairs11-Sep-2022

Position Time Category Name
1 4:31:34 M - 1st
1st Overall
Will Carver & Fred Carver

Yorkshireman Half Marathon11-Sep-2022

Position Time Category Name
74 2:31:39 FV60 - 1st Hazel Berrett
94 2:45:57 MV60 Paul Hopkinson
108 2:49:22 FV50 Andrea Ackroyd
164 3:12:11 MV60 Martin Ellis

Shepley 10k11-Sep-2022

Position Time Category Name
14 47:21 MSen Will Stewart
16 47:39 FSen - 1st
1st Female
April Caufield
62 59:03 FV50 Margaret Deacon

Skipton Trail Half Marathon03-Sep-2022

Position Time Category Name
38 2:12:55 M40 Ryan Barker
56 2:23:42 F60 - 2nd Hazel Berrett
71 2:33:08 F50 Andrea Ackroyd
129 3:19:22 F50 Jenny St Romaine

Heights Ultra Trail Race03-Sep-2022

Position Time Category Name
5 11:22:54 M40 Will Carver

Littleborough Lions 5k30-Aug-2022

Position Time Category Name
10 19:38 FV51 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
38 23:37 MV56 - 2nd Richard Corney
44 24:21 MV75 - 1st Geoff Cumber
92 29:14 MV69 - 2nd Martin Haigh

Giberdyke 10 mile28-Aug-2022

Position Time Category Name
67 01:04:57 MV40 Stephen Rainbow
377 01:51:26 FV70 - 3rd Susan Hall

Trimpell 2021-Aug-2022

Position Time Category Name
119 2:54:02 F60 - 1st Hazel Berrett
129 2:57:40 M60 Paul Hopkinson

Piethorne 10k Trail Race21-Aug-2022

Position Time Category Name
72 1:05:41 MV60 Martin Ellis

Clacton Half Marathon21-Aug-2022

Position Time Category Name
277 2:15:16 FV60 - 2nd Fiona Murphy

Colne Valley 10k Challenge21-Aug-2022

Position Time Category Name
73 1:03:23 FV50 Margaret Deacon

Tour of Norland21-Aug-2022

Position Time Category Name
2 39:32 MV35 - 1st Ben Crowther
6 45:35 MV55 - 1st Nigel Crossfield
8 45:43 MV40 - 2nd Will Carver
9 47:35 F - 1st
Second Female
April Caufield
10 47:41 M - 3rd Fred Carver
25 61:04 MV65 - 3rd Keith Midgley
26 62:55 MV65 Dennis O'Keefe
29 66:53 FV60 - 2nd Jane Stewart

Pilgrim’s Cross Fell Race17-Aug-2022

Position Time Category Name
108 1:09:48 F50 Jane Hobson
136 1:21:05 M60 Martin Ellis

Littondale 4 Mile Road Race14-Aug-2022

Position Time Category Name
1 21:12 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
12 25:17 M50 - 1st Adrian Thomas
13 25:17 M45 - 2nd Will Smith

Preston 5 Mile Road Race14-Aug-2022

Position Time Category Name
8 31:40 MSen Jack (John) Mahoney
10 32:19 MSen Fred Carver
11 32:24 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
12 32:24 M40 - 2nd Will Carver
25 39:03 F60 - 1st Hazel Berrett
27 40:02 M60 Paul Hopkinson
31 42:06 M70 - 1st Geoff Cumber
34 42:44 FSen - 1st Samantha Layfield
39 46:31 F50 Andrea Ackroyd
40 48:35 FSen - 2nd Milly Carver
41 48:40 FSen - 3rd Emily King
42 49:04 F50 Jenny St Romaine
46 50:49 M60 Chris Kirkbride
53 51:53 F60 - 2nd Deborah Kirkbride
56 53:17 M60 Martin Haigh
57 53:17 F40 Kirsty Carver
60 55:01 F70 - 1st Susan Hall

Round Hill Fell Race07-Aug-2022

Position Time Category Name
25 1:08:30 MSen Fred Carver
31 1:09:25 M40 - 2nd Will Carver
92 1:26:55 F60 Hazel Berrett
124 2:09:41 F45 Kirsty Carver

Crow Hill Reverse Fell Race02-Aug-2022

Position Time Category Name
16 37:18 M50 - 2nd Nigel Crossfield
17 37:26 M Dan Mahoney
20 38:31 MU18 - 2nd Ned Hughes
23 39:02 M Jack Mahoney
37 44:07 F - 1st
Second Female
Cara Bintcliffe
51 48:49 F50 - 1st Jane Hobson
64 56:20 M60 Martin Ellis

Aintree 5k31-Jul-2022

Position Time Category Name
59 34:01 M75 - 1st Raymond Hall

Aintree Half Marathon31-Jul-2022

Position Time Category Name
21 1:28:25 M45 - 3rd James O'Rourke
26 1:30:43 M55 - 2nd Simon Johnson
48 1:37:28 M40 Will Carver
50 1:38:05 Male Fred Carver
57 1:39:49 Male Niall Smith
70 1:43:14 M35 Paul Bateman
95 1:46:36 M60 - 1st Paul Hopkinson
99 1:49:15 F60 - 1st Hazel Berrett
262 2:29:24 F45 Kirsty Carver
264 2:30:15 F70 -1st Susan Hall

Whit'th Whippets Cowm Reservoir 5k26-Jul-2022

Position Time Category Name
2 16:28 MSen - 1st
Second Finisher
Harry Johnson
12 18:57 M50 - 3rd Simon Johnson
26 20:00 MSen Will Stewart
87 26:28 M50 John Moore
89 26:35 F55 Jane Stewart

Burnley 10k24-Jul-2022

Position Time Category Name
18 40:59 M40 Stephen Rainbow
211 57:03 M50 John Moore
286 1:00:10 F65 - 2nd Susan Corney

The Hepworth Trail20-Jul-2022

Position Time Category Name
120 53:34 F50 Margaret Deacon

Ingleborough Mountain Race16-Jul-2022

Position Time Category Name
4 52:35 Man - 3rd Thomas Hodgson
89 1:16:30 Lady Cara Bintcliffe
100 1:18:46 LV60 - 3rd Hazel Berrett
136 1:25:29 LV50 Jane Hobson
148 1:29:30 MV60 Paul Hopkinson
174 1:43:43 Lady Emily King
180 1:52:45 LV50 Jenny St Romaine

Widdop Fell Race13-Jul-2022

Position Time Category Name
6 56:16 MSEN Thomas Hodgson
63 1:41:26 M60 Martin Ellis
67 1:54:27 W50 Jenny St Romaine

Summer Handicap 10k12-Jul-2022

Position Time Category Name
0 Handicap Time Run Time
1 57:33 53:33 Steve Denniss
2 59:14 53:14 Paul Hopkinson
3 59:23 55:23 Ian Giles
4 1:00:00 56:00 Rachel McCauley
5 1:00:21 43:21 Andy Greenwood
6 1:00:33 53:33 Margaret Deacon
7 1:01:11 59:11 Emily King
8 1:01:38 49:38 Rachel Standish
9 1:01:54 41:54 Peter Clegg
10 1:02:17 52:17 Hannah Garnett
11 1:02:21 47:21 Robert Hick
12 1:02:27 44:27 David Ingle
13 1:02:41 50:41 Tabitha Howe
14 1:03:09 38:09 Alex Franklin
15 1:03:12 50:12 Marc Rocheteau
16 1:03:51 47:51 Jayde McGregor
17 1:03:55 47:55 Lee Cattermole
18 1:04:08 54:08 Tim Slow
19 1:04:35 42:35 Niall Smith
20 1:06:10 48:10 Joanne Arundale

Helen Windsor 10k06-Jul-2022

Position Time Category Name
1 33:09 M - 1st
Race Record
Thomas Hodgson
3 35:37 M35 - 1st Ben Crowther
4 35:45 M - 3rd Alex Franklin
26 40:10 M Will Cattermole
46 42:33 M45 Lee Cattermole
75 45:06 F40 - 2nd Helen Ward
80 45:29 F - 2nd Cara Bintcliffe
83 45:46 M60 Mark Crabtree
84 45:48 F45 - 3rd Erika Nightingale
86 46:04 F50 - 2nd Angela Clarke
89 46:51 F - 3rd Jayde McGregor
96 47:23 M60 Marc Rocheteau
102 47:48 M35 Steve Wilford
111 49:01 F40 Rachel McHale
126 50:17 F Tabitha Howe
127 50:40 F Hannah Garnett
145 53:27 F35 Rachel McCauley

Leeds 10k03-Jul-2022

Position Time Category Name
129 40:10 M40 Stephen Rainbow
720 49:43 MSen Foley Marshall
1637 58:19 M50 John Moore

Harrogate 10k03-Jul-2022

Position Time Category Name
3 34:20 MSen - 3rd
Third Finisher
Thomas Hodgson

Cragg Vale Fell Race29-Jun-2022

Position Time Category Name
3 27:33 M - 3rd
Third Finisher
Kieran Manchester
70 40:24 M40 Ryan Barker
74 40:53 F50 - 2nd Jane Hobson
78 41:21 F60 - 1st Hazel Berrett
88 43:04 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
97 46:20 M60 Paul Hopkinson
108 61:00 F50 Jenny St Romaine

Hollybank Eccup 10 mile26-Jun-2022

Position Time Category Name
128 1:13:06 MSen Niall Smith
132 1:13:35 M55 David Ingle
142 1:14:24 M60 Mark Crabtree
145 1:14:42 F40 Erika Nightingale
170 1:16:21 M65 - 2nd Robert Hick
240 1:20:59 F60 - 3rd Hazel Berrett
280 1:22:55 M50 Wayne Stevens
307 1:24:25 M60 Paul Hopkinson
339 1:26:47 F45 Stef Dickinson
505 1:39:46 F55 Jenny St Romaine
569 1:46:20 M50 John Moore
593 1:52:33 F70 - 1st Susan Hall

Lindley 10k26-Jun-2022

Position Time Category Name
33 44:36 F40 - 1st
Third Lady Finisher
Joanne Arundale

British Athletics Championships - 800 Metres Men26-Jun-2022

Position Time Category Name
1 1:44.64 MSen - 1st Finisher
Stadium Record
Max Burgin

Ogden Midsummer Madness22-Jun-2022

Position Time Category Name
1 28:01 MSen - 1st
First Finisher
Kieran Manchester
3 28:24 MSen - 3rd
Third Finisher
Ben Crowther
14 37:29 FSen - 1st
First Lady Finisher
Cara Bintcliffe
17 42:22 F60 - 1st
2nd Lady Finisher
Hazel Berrett
24 57:17 F50 - 2nd Jenny St Romaine

York Even Splits 5k - Race 1 - Green Wave17-Jun-2022

Position Time Category Name
29 18:57 F50 - 1st Sarah Cumber

York Even Splits 5k - Race 2 - Yellow Wave17-Jun-2022

Position Time Category Name
4 23:22 MV75 - 1st Geoff Cumber

St Albans Half Marathon12-Jun-2022

Position Time Category Name
989 2:05:19 M60 Martin Ellis

Hull 10k12-Jun-2022

Position Time Category Name
98 44:27 F40 - 2nd Helen Ward

Marsden 1012-Jun-2022

Position Time Category Name
56 1:39:01 F40 Stephanie Dickinson

Bronte 509-Jun-2022

Position Time Category Name
1 27:35 MOpen - 1st Thomas Hodgson
15 32:07 M50 - 3rd Adrian Thomas
51 37:41 M60 Mark Crabtree
86 42:54 F45 Stephanie Dickinson

Otley 1008-Jun-2022

Position Time Category Name
1 54:52 Thomas Hodgson

Joe Moran Memorial Veteran Track & Field Meeting 100 Metres08-Jun-2022

Position Time Category Name
7 13.4 M50 - 1st Rob MacDonald

Joe Moran Memorial Veteran Track & Field Meeting 200 Metres08-Jun-2022

Position Time Category Name
5 28.0 M50 - 1st Rob MacDonald

Joe Moran Memorial Veteran Track & Field Meeting 400 Metres08-Jun-2022

Position Time Category Name
7 63.1 M50 - 2nd Rob MacDonald

Wharfedale Trail Half Marathon04-Jun-2022

Position Time Category Name
102 2:12:04 FV50 - 3rd Jane Hobson
210 2:43:22 FV60 Fiona Murphy

Pen-y-Ghent Fell Race04-Jun-2022

Position Time Category Name
70 1:11:10 MV60 Simon Gelsthorpe

Ilkley Trail Race03-Jun-2022

Position Time Category Name
112 1:07:05 MV50 Nigel Jamieson

Northowram 5 Mile03-Jun-2022

Position Time Category Name
3 29:06 M35 - 1st
Third Finisher
Ben Crowther
8 32:19 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
20 34:31 M55 - 1st David Ingle
35 37:00 M65 - 1st Robert Hick
40 37:51 F40 - 3rd Helen Ward
43 38:07 M60 - 3rd Mark Crabtree
44 38:10 M60 Marc Rocheteau
51 39:11 FSen - 2nd Ellie Horrocks
55 40:02 M55 - 3rd Stephen Fitz-Costa
63 41:12 M70 - 1st Geoff Cumber
95 44:40 M50 John Moore
104 47:02 FSen Sam Layfield
114 50:08 M65 Chris Kirkbride
125 52:33 FSen Milly Carver
128 53:01 F50 Jude Baines
136 55:00 F45 Kirsty Carver
145 57:25 F60 - 3rd Deborah Kirkbride

Ostrava Golden Spike Golden Tour 2022 - 800 Metres01-Jun-2022

Position Time Category Name
3 1:44:54 MSen - 3rd Max Burgin

Otley Chevin Fell Race01-Jun-2022

Position Time Category Name
3 18:30 MSEN - 3rd Kieran Manchester
76 27:34 FV60 - 1st Hazel Berrett
81 27:59 FV50 - 2nd Jane Hobson
93 29:06 FV50 Andrea Ackroyd
115 33:34 MV60 Martin Ellis
117 34:40 FV50 Jenny St Romaine
118 35:53 FV50 Jude Bray

Edinburgh Marathon29-May-2022

Position Time Category Name
539 3:10:00 M45 James O'Rourke

Kettlewell (Skirfare) Trail Half Marathon28-May-2022

Position Time Category Name
55 2:41:25 FV60 - 1st Hazel Berrett

Kettlewell (Skirfare) Trail 10k28-May-2022

Position Time Category Name
23 1:34:21 FV50 Jenny St Romaine

That’s So Hebden Bridge Fell Race26-May-2022

Position Time Category Name
96 84:57 M60 Martin Ellis

Great Manchester Run 10K22-May-2022

Position Time Category Name
47 32:20 Thomas Hodgson
1289 48:58 Tabitha Howe

Great Manchester Run Half Marathon22-May-2022

Position Time Category Name
71 1:21:44 Liam Parkin
1425 1:49:02 Wayne Stevens

York Even Splits 5k20-May-2022

Position Time Category Name
79 22:06 FSen Cara Bintcliffe
96 25:40 M50 John Moore

Blackstone Edge Fell Race18-May-2022

Position Time Category Name
120 48:32 F50 Andrea Ackroyd
146 53:23 M60 Paul Hopkinson
168 59:08 F50 Margaret Deacon
180 1:09:00 F55 Jenny St Romaine

Pontefract 10k15-May-2022

Position Time Category Name
1234 1:06:02 F70 - 1st Susan Hall

Halifax 10k15-May-2022

Position Time Category Name
24 56:02 Stephen Wilford
52 1:03:18 Rachel McCauley

Christleton 5k13-May-2022

Position Time Category Name
296 20:55 F55 - 2nd Katrina Oddy

Jack Bloor Fell Race10-May-2022

Position Time Category Name
33 48:23 MU23 Ned Hughes
146 1:06:03 W50 Angela Clarke

Bluebell Trail08-May-2022

Position Time Category Name
25 1:23:22 M40 Will Carver
43 1:29:22 M40 Tim Baxter
50 1:30:01 M50 - 2nd David Ingle
64 1:32:26 M45 James O'Rourke
105 1:40:11 F50 - 1st Jane Hobson
108 1:40:51 M60 Marc Rocheteau
124 1:43:52 M65 - 1st Robert Hick
144 1:46:12 M55 Stephen Fitz-Costa
158 1:50:01 F45 Sophie Baxter
175 1:53:53 F40 Sally Shacklock
180 1:54:51 F40 Margaret Deacon
199 1:58:27 M60 Martin Ellis
264 2:17:37 F50 Jenny St Romaine

Leeds Half Marathon08-May-2022

Position Time Category Name
68 1:23:41 M50 Ian Whitehouse
277 1:34:14 F40 Joanne Arundale
306 1:35:17 FSen Alice Vick
503 1:39:50 F40 Erika Nightingale
513 1:40:00 F50 - 3rd Angela Clarke
2185 2:04:03 MSen Adam Lewis
2976 2:17:16 M50 David Parrington

Blacksticks Blue 10k08-May-2022

Position Time Category Name
24 41:17 MSen Will Stewart
39 43:41 FSen - 3rd April Caufield

Moel Eilio Fell Race07-May-2022

Position Time Category Name
49 1:47:53 F60 - 1st Hazel Berrett

Vitality London 10k02-May-2022

Position Time Category Name
3289 51:20 M60 Steve Denniss

Coiners Fell Race02-May-2022

Position Time Category Name
4 48:29 M - 2nd Kieran Manchester
49 1:07:33 M45 James O’Rourke
65 1:10:50 W60 - 1st Hazel Berrett
66 1:10:52 W50 - 2nd Jane Hobson
77 1:14:18 M55 Stephen Fitz-Costa
83 1:16:08 M60 Paul Hopkinson
104 1:31:24 W50 Margaret Deacon

Willow Valley Flyer 7.5 miles01-May-2022

Position Time Category Name
27 1:03:24 F40 Rachel McHale
32 1:05:36 F50 - 1st Angela Clarke
43 1:09:18 M60 - 3rd Martin Ellis

Three Peaks Fell Race30-Apr-2022

Position Time Category Name
161 4:24:32 MV40 Will Carver

Leeds 5k27-Apr-2022

Position Time Category Name
62 18:55 M35 Andrew Greenwood
108 21:18 F45 - 2nd Angela Clarke
159 25:23 M50 John Moore

Orchan Rocks Fell Race26-Apr-2022

Position Time Category Name
20 28:49 MV40 Will Carver
56 34:23 FV50 Jane Hobson

Blackpool Marathon24-Apr-2022

Position Time Category Name
5 2:46:16 MSen Josh Hall-Brown

Blackpool Half Marathon24-Apr-2022

Position Time Category Name
30 1:30:41 MSen Andrew Greenwood
35 1:31:37 M40 Will Carver
37 1:32:42 F40 - 1st Joanne Arundale
49 1:35:36 M45 James O'Rourke
121 1:46:56 M55 Marc Rocheteau
174 1:52:56 M50 Wayne Stevens
368 2:19:19 M60 Chris Kirkbride
412 2:28:06 F45 Kirsty Carver
426 2:30:46 F60 Susan Hall

Highland Fling 53 Mile Ultra24-Apr-2022

Position Time Category Name
199 13:19:37 M50 Nigel Jamieson

Burnsall Trail Half Marathon23-Apr-2022

Position Time Category Name
125 2:17:08 F40 Stef Dickinson
137 2:19:52 F50 Andrea Ackroyd
191 2:33:36 F40 Sally Shacklock
243 3:00:18 F50 Jenny St Romaine

Magaluf 10k23-Apr-2022

Position Time Category Name
232 57:33 M50 John Moore

Bunny Runs - Race 319-Apr-2022

Position Time Category Name
19 18:13 MU17 Will Cattermole
28 18:45 MSen Ned Hughes
36 19:25 MU15 Eli Cattermole
44 19:58 M40 Lee Cattermole
110 25:23 F50 Andrea Ackroyd
154 31:24 F50 Jenny St Romaine

Trafford Open Meeting 1200m Heat 118-Apr-2022

Position Time Category Name
1 3:45.54 MU13 - 1st Sam Keighley
6 4:01.29 FU13 - 3rd Kitty Harrison-Sargent

Boston Marathon18-Apr-2022

Position Time Category Name
236 3:47:34 M60 Paul Hopkinson

Calder Vale 10 Mile Road Race15-Apr-2022

Position Time Category Name
105 1:33:43 MV60 Martin Ellis

Salford 10k15-Apr-2022

Position Time Category Name
37 34:39 MSen Harry Johnson
111 38:59 MJun - 3rd James Johnson
264 48:24 M70 Geoff Cumber
332 52:59 M50 John Moore
437 1:14:39 F50 Monica Gallagher

Bunny Runs - Race 212-Apr-2022

Position Time Category Name
8 17:09 M Josh Hall-Brown
9 17:10 M Alex Franklin
19 18:38 M Liam Parkin
20 18:39 BU17 - 3rd Will Cattermole
41 20:25 MV50 - 2nd Nigel Crossfield
48 20:57 MV40 Lee Cattermole
54 21:29 GU17 - 3rd Jayde McGregor
94 24:52 LV50 - 3rd Jane Hobson
100 25:47 MV50 Nigel Jamieson
102 26:06 LV50 Andrea Ackroyd
119 28:08 MV60 Martin Ellis
138 33:02 LV50 Jenny St Romaine

Flat Caps 10k10-Apr-2022

Position Time Category Name
11 44:27 MSen Gareth Burrell
61 53:57 M60 Paul Hopkinson
103 59:56 M60 Chris Burrell

Big Flat Runway 10k10-Apr-2022

Position Time Category Name
105 57:43 M50 John Moore

Big Flat Runway Half Marathon10-Apr-2022

Position Time Category Name
6 1:25:34 M40 - 1st Erawan Wanithanont
38 1:53:22 M50 Wayne Stevens

Leamington Spa Regency 10k10-Apr-2022

Position Time Category Name
49 40:27 MV40 Will Carver

Brighton Marathon10-Apr-2022

Position Time Category Name
492 3:14:20 M40 Tom Paget

Brighton 10k10-Apr-2022

Position Time Category Name
92 39:36 F50 - 2nd Sarah Cumber
394 48:29 M75 - 1st Geoff Cumber

Bunny Runs - Race 105-Apr-2022

Position Time Category Name
26 19:08 BU17 - 2nd Will Cattermole
35 19:43 BU15 Eli Cattermole
43 20:30 MV50 - 2nd Nigel Crossfield
64 22:02 GU17 - 3rd Jayde McGregor
119 27:00 LV50 Andrea Ackroyd
152 32:41 LV50 Jenny St Romaine

London Landmarks Half Marathon03-Apr-2022

Position Time Category Name
3646 1:59:09 F45 Margaret Deacon

Manchester Marathon03-Apr-2022

Position Time Category Name
1246 2:59:29 M40 Phil Smith
2444 3:18:23 F40 Joanne Arundale
3898 3:33:29 F50 Rachael Beaumont
4672 3:41:24 F45 Angela Clarke
9931 4:31:03 MSen Adam Lewis
12408 5:11:42 F60 Debbie Kirkbride

Baildon Boundary Way Trail Half Marathon03-Apr-2022

Position Time Category Name
110 1:52:21 MV45 James O’Rourke
159 2:00:36 FV60 - 1st Hazel Berrett
203 2:07:12 FV50 - 2nd Jane Hobson
213 2:08:47 MV50 Wayne Stevens
303 2:28:09 MV60 Martin Ellis

Podium 5k Barrowford - 'A' Race02-Apr-2022

Position Time Category Name
28 15:12 MSen Josh Hall-Brown

Podium 5k Barrowford - 'B' Race02-Apr-2022

Position Time Category Name
10 15:42 MJun - 3rd Alex Franklin

Podium 5k Barrowford - 'C' Race02-Apr-2022

Position Time Category Name
7 16:35 M35 - 1st Tom Needham
16 16:49 MSen Liam Parkin

Sheffield Half Marathon27-Mar-2022

Position Time Category Name
2495 2:08:27 F50 Jane Curwen

Keighley 10k27-Mar-2022

Position Time Category Name
14 39:01 MSen20 - 2nd Gareth Burrell
18 40:16 MSen30 Eli Dawson
20 40:47 MSen30 Will Stewart
24 41:21 FSen20 - 1st
First Lady Finisher
April Caufield

Keighley 5k27-Mar-2022

Position Time Category Name
3 19:03 M40 - 2nd Will Carver
4 19:44 M40 - 3rd James O'Rourke
8 20:32 FSen30 - 1st
First Lady Finisher
Alice Vick
9 20:36 MJun11 Ben Slow
14 22:58 M50 - 2nd Steven Fitz-Costa
15 22:58 M50 - 3rd Marc Rocheteau
17 23:36 F40 - 2nd Stefanie Dickinson
19 23:49 M40 Tim Slow
22 24:34 F50 - 1st Margaret Deacon
28 25:13 M50 John Moore
37 27:48 F50 - 3rd Jenny St Romaine
40 28:19 F50 Jude Baines
48 29:30 F40 Kirsty Carver
57 30:37 F40 Rebecca Palmer

York Even Splits 5k25-Mar-2022

Position Time Category Name
74 25:47 M50 John Moore

Leeds Even Splits 5k22-Mar-2022

Position Time Category Name
3 15:42 MSen - 3rd
Third Finisher
Ewan Wheelwright
107 21:41 F45 Angela Clarke

Ian Roberts Memorial Fell Race20-Mar-2022

Position Time Category Name
75 74:17 F50 Jane Hobson
90 77:13 F60 Hazel Berrett
96 81:11 FSenior Sam Layfield

Wilmslow Running Festival 10k20-Mar-2022

Position Time Category Name
33 38:46 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
146 48:52 M75 - 1st Geoff Cumber

Windmill 620-Mar-2022

Position Time Category Name
97 51:32 F50 Margaret Deacon

Heaton Park Half Marathon20-Mar-2022

Position Time Category Name
98 1:55:40 M50 - 3rd Wayne Stevens

Heptonstall Fell Race20-Mar-2022

Position Time Category Name
95 2:34:01 M40 Will Carver

Red Hot Toddy13-Mar-2022

Position Time Category Name
51 51:16 M55 - 2nd Richard Corney
108 58:58 F65 - 1st Sue Corney

Spen 2013-Mar-2022

Position Time Category Name
53 2:58:28 F45 - 2nd Angela Clarke

Trimpell 20 Mile13-Mar-2022

Position Time Category Name
42 2:20:53 M45 James O'Rourke
45 2:22:23 M40 Tom Paget
167 2:54:31 M60 Paul Hopkinson
242 3:27:19 F60 Debbie Kirkbride

Nike Zoom X Streakfly Podium 5k "A" race12-Mar-2022

Position Time Category Name
20 14:41 MSen Tom Hodgson

Nike Zoom X Streakfly Podium 5k "B" race12-Mar-2022

Position Time Category Name
27 15:53 M45 - 1st Will Smith

Nike Zoom X Streakfly Podium 5k "C" race12-Mar-2022

Position Time Category Name
9 16:15 MSen Ben Crowther
53 18:09 MSen Harry Johnson

Haworth Hobble - 31.7 miles12-Mar-2022

Position Time Category Name
70 05:46:09 MV40 Will Carver

Tatton 10k12-Mar-2022

Position Time Category Name
161 53:04 M50 John Moore

Dentdale Run in Memory of Jim Kirkpatrick - 14.2 Miles12-Mar-2022

Position Time Category Name
12 1:37:06 M35 - 2nd Daniel Mahoney
40 1:52:06 M45 Ryan Barker
58 1:56:56 F45 Erika Nightingale
66 1:59:45 F60 - 1st Hazel Berrett
91 2:07:01 M50 Nigel Jamieson
96 2:08:11 M50 David Broadley
102 2:10:53 F50 Andrea Ackroyd
108 2:12:17 F50 Margaret Deacon
129 2:18:45 F60 Fiona Murphy
145 2:24:38 M60 Martin Ellis

Dentdale Run in Memory of Jim Kirkpatrick - 7.5 Miles12-Mar-2022

Position Time Category Name
16 1:01:33 M65 - 1st Robert Hick
20 1:04:23 M60 - 2nd Mark Crabtree
25 1:06:08 F45 - 2nd Stef Dickinson
42 1:13:16 M65 - 3rd Keith Midgley
56 1:15:08 M65 Dennis O'Keefe
75 1:18:12 F50 - 3rd Sharon Cousen
78 1:19:18 F50 Michelle Broadley
79 1:19:18 F50 Jenny St Romaine

Rother Valley 5k06-Mar-2022

Position Time Category Name
17 25:43 M50 John Moore

Cambridge Half Marathon06-Mar-2022

Position Time Category Name
2959 1:45:13 M55 Marc Rocheteau

Oulton Park 16 Miles06-Mar-2022

Position Time Category Name
5 1:55:04 F40 - 1st
2nd Lady Finisher
Joanne Arundale

Trafford 10k06-Mar-2022

Position Time Category Name
78 31:47 MSen Josh Hall-Brown
306 39:01 F50 - 2nd Sarah Cumber
573 48:29 M75 - 1st Geoff Cumber

The Ilkley Moor Fell Run06-Mar-2022

Position Time Category Name
53 48:38 U23 Ned Hughes

Welcome Way 42 Mile Trail Ultra Marathon05-Mar-2022

Position Time Category Name
19 10:17:10 MV50 Nigel Jamieson

National Cross Country Championships - Under 13 Girls26-Feb-2022

Position Time Category Name
80 14:03 U13 Girls Kitty Harrison-Sargent

National Cross Country Championships - Under 13 Boys26-Feb-2022

Position Time Category Name
132 13:43 U13 Boys Sam Keighley
250 14:42 U13 Boys Ben Slow
375 17:03 U13 Boys Thomas Wright

National Cross Country Championships - Under 15 Girls26-Feb-2022

Position Time Category Name
142 19:49 U15 Girls Nia Harrison-Sargent

National Cross Country Championships - Senior Ladies26-Feb-2022

Position Time Category Name
711 47:03 Senior Ladies Bethan Davies

National Cross Country Championships - Senior Men26-Feb-2022

Position Time Category Name
1158 1:01:41 Senior Men Ryan Barker
1276 1:03:19 Senior Men Michael Gaughan
1851 1:14:33 Senior Men Stephen Fitz-Costa

Even Splits Leeds 5k Series23-Feb-2022

Position Time Category Name
133 27:47 MV50 John Moore

Great North West Half Marathon20-Feb-2022

Position Time Category Name
1 1:17:34 MSen - 1st
First Finisher
Josh Hall-Brown
7 1:22:59 MSen Thomas Needham

Flower Scar Fell Race19-Feb-2022

Position Time Category Name
67 1:23:13 M45 Ryan Barker
99 1:28:27 M40 Michael King
156 1:51:19 F50 - 3rd Jane Hobson
166 1:59:11 M60 Martin Ellis
171 2:01:19 F50 Margaret Deacon

Liversedge Half Marathon13-Feb-2022

Position Time Category Name
21 1:29:58 M40 Tom Paget
37 1:33:37 M45 James O'Rourke
51 1:35:26 F40 - 1st Joanne Arundale
74 1:38:42 M55 David Ingle
133 1:49:11 F60 - 1st Hazel Berrett
174 1:53:25 M50 Wayne Stevens
188 1:55:34 M60 Paul Hopkinson
241 2:05:15 F50 Margaret Deacon

Settle Road Half Marathon13-Feb-2022

Position Time Category Name
46 2:05:38 F Andrea Ackroyd
67 2:27:44 F Jenny St Romaine

Alsager 5 Mile06-Feb-2022

Position Time Category Name
101 30:21 M55 - 3rd Simon Johnson
139 32:01 F50 - 1st Sarah Cumber
239 35:02 F55 Katrina Oddy
375 39:03 M75 - 1st Geoff Cumber

Dewsbury 10k06-Feb-2022

Position Time Category Name
14 32:43 MSen Josh Hall-Brown
55 34:18 M35 Thomas Needham
76 34:54 MSen Kieran Manchester
196 37:43 M40 Tom Paget
329 39:47 M45 James O'Rourke
333 39:49 M35 Eli Dawson
343 39:59 M40 Michael King
371 40:36 M35 Paul Bateman
420 41:33 M40 Will Carver
451 41:58 FSen Alice Vick
457 42:02 F40 Helen Ward
519 42:46 M55 David Ingle
534 42:57 F50 Rachael Beaumont
640 44:28 M40 Stephen Rainbow
658 44:40 M65 - First Robert Hick
679 45:05 MSen Alex Hogg
778 46:43 M60 Mark Crabtree
812 47:14 FSen Hannah Garnett
846 47:33 MSen Adam Lewis
859 47:43 M55 Marc Rocheteau
860 47:44 M60 Paul Hopkinson
922 48:32 F60 Hazel Berrett
932 48:37 M35 Steve Wilford
966 49:03 F45 Stef Dickinson
1044 50:22 M40 Tim Slow
1088 51:01 F35 Rachel McCauley
1117 51:27 FSen Emily King
1119 51:30 FSen Samantha Layfield
1430 56:26 F50 Jenny St Romaine
1506 57:42 F60 Debbie Kirkbride
1545 58:53 M60 Chris Kirkbride
1606 59:50 F45 Kirsty Carver
1639 1:01:06 M50 John Moore
1726 1:03:24 F50 Jude Baines
1798 1:06:03 F70 - 2nd Susan Hall
1932 1:12:12 F45 Rebecca Palmer

Meltham 10k30-Jan-2022

Position Time Category Name
3 36:52 M35 - 2nd
Third Finisher
Thomas Needham
50 43:59 F40 - 2nd Helen Ward
272 1:02:07 F65 Linda Hayles

Northern Cross Country Championships - Under 13 Boys29-Jan-2022

Position Time Category Name
34 11:25 U13 Boys Eli Cattermole
46 11:36 U13 Boys Sam Keighley
71 12:07 U13 Boys Ben Slow
101 13:43 U13 Boys Thomas Wright

Northern Cross Country Championships - Under 13 Girls29-Jan-2022

Position Time Category Name
28 12:29 U13 Girls Kitty Harrison Sargent
39 12:47 U13 Girls Faye Skilbeck

Northern Cross Country Championships - Under 15 Boys29-Jan-2022

Position Time Category Name
50 15:45 U15 Boys Will Cattermole
57 15:54 U15 Boys Euan Logue

Northern Cross Country Championships - Under 17 Male29-Jan-2022

Position Time Category Name
28 22:34 U17 Male Alex Franklin

Northern Cross Country Championships - Junior Male29-Jan-2022

Position Time Category Name
22 30:51 Junior Male Ewan Wheelwright

Northern Cross Country Championships - Junior Female29-Jan-2022

Position Time Category Name
30 23:53 Junior Female Verity Clements
36 24:11 Junior Female Ellie Horrocks

Northern Cross Country Championships - Senior Male29-Jan-2022

Position Time Category Name
343 57:56 Senior Male Lee Cattermole
435 1:02:56 Senior Male Michael Gaughan
496 1:11:54 Senior Male Steven Fitz-Costa

Northern Cross Country Championships - Senior Female29-Jan-2022

Position Time Category Name
100 40:01 Senior Female Katrina Oddy

Power of 5k - Morecambe21-Jan-2022

Position Time Category Name
2 15:02 MSen - 1st
Second Finisher
Thomas Hodgson
13 16:04 M45 - 2nd Will Smith

Stanbury Splash Fell Race16-Jan-2022

Position Time Category Name
3 50:18 M40 1st
3rd Finisher
Will Smith
13 53:07 MSen Tom Hodgson
80 1:03:25 M40 Ryan Barker
162 1:12:33 M60 Mark Crabtree
205 1:19:41 F50 Jane Hobson
217 1:20:50 F60 - 2nd Hazel Berrett
219 1:21:09 F50 Andrea Ackroyd
258 1:29:47 M60 Paul Hopkinson
272 1:33:02 F50 Margaret Deacon

Brass Monkey Half Marathon16-Jan-2022

Position Time Category Name
747 1:43:24 M50 Jonny Lister

Stanbury Splash U17, U1916-Jan-2022

Position Time Category Name
5 12:12 MU17 - 3rd Will Cattermole
12 14:18 FU17 - 2nd
Second Lady
Jayde McGregor

Stanbury Splash U11, U13, U1516-Jan-2022

Position Time Category Name
46 9:51 FU11 - 3rd Casey George

Inskip Half Marathon15-Jan-2022

Position Time Category Name
15 1:24:15 M40 - 2nd Tom Paget
24 1:30:39 M40 Will Carver
34 1:36:56 F45 - 1st
Third Lady Finisher
Erika Nightingale
40 1:40:23 M65 - 1st Robert Hick
52 1:44:29 M60 Paul Hopkinson
54 1:45:03 M55 Marc Rocheteau
55 1:45:18 F45 - 2nd Stef Dickinson
57 1:47:17 M50 Wayne Stevens
77 2:03:50 M50 David Parrington
78 2:04:05 M50 John Moore
84 2:09:42 F60 - 2nd Debbie Kirkbride
88 2:31:07 F45 Kirsty Carver

Temple Newsam 1009-Jan-2022

Position Time Category Name
101 1:19:06 MSen Eli Dawson
344 1:34:17 M50 Jonny Lister
453 1:41:17 M50 Nigel Taylor

Round Sheffield Run Winter Edition - Pairs09-Jan-2022

Position Time Category Name
166 1:38:02 Male Pairs James O'Rourke and Tom Paget

Sir Titus Trot Marathon09-Jan-2022

Position Time Category Name
17 5:33:22 Male David Parrington

Run Through Tatton 10k08-Jan-2022

Position Time Category Name
374 1:02:34 M50 John Moore

Spine Sprint 44 Miles08-Jan-2022

Position Time Category Name
10 12:37:00 M Will Carver

Giant's Tooth Fell Race01-Jan-2022

Position Time Category Name
14 20:33 MSen Fred Carver
23 22:08 M40 Will Carver
30 23:36 M60 - 1st Phil Grimes
48 26:26 M60 Mark Crabtree
53 27:48 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
55 28:21 F60 - 1st Hazel Berrett
60 28:59 F50 Jane Hobson
62 29:54 M60 Denis O'Keefe
65 31:52 F40 Sally Shacklock
71 34:28 F40 Kirsty Carver

Daleside Auld Land Syne Fell Race31-Dec-2021

Position Time Category Name
181 1:13:23 F60 Hazel Berrett

Liverbird NYE 10k (and a bit)31-Dec-2021

Position Time Category Name
30 58:00 Male John Moore

Bridlington New Year Bonanza Day 1 - 5k30-Dec-2021

Position Time Category Name
2 25:22 Male - 1st
Second Finisher
John Moore

Coley Canter Trail Race28-Dec-2021

Position Time Category Name
9 1:03:11 M40 - 2nd Tom Paget
19 1:07:24 M45 James O'Rourke
48 1:17:17 M65 - 1st Robert Hick
65 1:25:36 F50 - 3rd Jane Hobson
73 1:26:51 F40 - 3rd Sally Shacklock
81 1:29:04 M60 - 2nd Martin Ellis
82 1:29:24 F60 - 1st Fiona Murphy

Ribble Valley 10k27-Dec-2021

Position Time Category Name
230 38:35 M45 Ryan Barker
258 39:36 F50 - 1st Sarah Cumber
409 44:10 F55 - 2nd Katrina Oddy
647 49:58 M70 Geoff Cumber
652 50:08 F45 Stef Dickinson

Run Aintree 5k19-Dec-2021

Position Time Category Name
31 25:07 M50 - 1st John Moore

Run Aintree Half Marathon19-Dec-2021

Position Time Category Name
68 1:30:44 F35 - 2nd Joanne Arundale

The Stoop Fell Race19-Dec-2021

Position Time Category Name
5 34:09 MSen Ben Crowther
8 35:35 MSen Josh Hall-Brown
10 35:47 MU21 - 2nd Alex Franklin
15 36:55 MU21 Ned Hughes
62 42:59 M40 Will Carver
134 54:41 F50 Jane Hobson
145 58:12 F50 Andrea Ackroyd
146 58:15 M60 Martin Ellis
165 1:08:43 F40 Kirsty Carver

The Stoop Fell Race - Under 9s19-Dec-2021

Position Time Category Name
8 3:45 FU9 - 3rd Casey George

The Stoop Fell Race U11s, U13s, U15s19-Dec-2021

Position Time Category Name
3 6:23 MU15 - 3rd Will Cattermole
21 7:23 FU15 Jayde McGregor

Blackburn 10k12-Dec-2021

Position Time Category Name
358 54:58 M50 John Moore

Stockport 10 Mile12-Dec-2021

Position Time Category Name
47 1:05:16 F50 - 1st Sarah Cumber

Myerscough 10 Mile05-Dec-2021

Position Time Category Name
18 1:03:14 M40 - 1st Erawan Wanithanont
22 1:03:39 MSen Niall Smith
25 1:05:02 M45 James O'Rourke
48 1:09:53 F35 - 1st
Third Lady Finisher
Joanne Arundale
55 1:12:04 M55 David Ingle
63 1:13:19 F50 - 1st Rachael Beaumont
75 1:14:59 M65 - 3rd Robert Hick
94 1:18:21 M60 Paul Hopkinson
97 1:18:42 F45 - 3rd Stef Dickinson
108 1:20:22 M50 Wayne Stevens
158 1:29:39 M50 David Parrington
167 1:30:50 M50 John Moore
202 1:40:00 F60 Deborah Kirkbride
211 1:45:28 F45 Kirsty Carver
224 1:50:01 F70 - 1st Susan Hall

Percy Pud 10k05-Dec-2021

Position Time Category Name
172 39:39 F50 - 1st Sarah Cumber

Heaton Park 5k05-Dec-2021

Position Time Category Name
8 24:24 FJun - 2nd
Third Lady Finisher
Katie Brook

Vocation Mytholmroyd Fell Race05-Dec-2021

Position Time Category Name
42 1:03:57 M40 Will Carver
124 1:22:43 F60 - 1st Hazel Berrett
148 1:30:23 M60 Martin Ellis

Hatfield 5 Mile28-Nov-2021

Position Time Category Name
81 31:48 F50 - 2nd Sarah Cumber

Wilmslow 10k28-Nov-2021

Position Time Category Name
487 43:30 F55 - 2nd Katrina Oddy

Wesham 10k27-Nov-2021

Position Time Category Name
301 59:47 M50 John Moore

Benidorm Half Marathon27-Nov-2021

Position Time Category Name
99 1:27:12 M45 Ryan Barker

Benidorm 10k27-Nov-2021

Position Time Category Name
74 37:48 M55 - 2nd Simon Johnson
218 43:33 M50 Craig Empsall
425 50:02 M60 Mark Crabtree

Even Splits Series Leeds 5k Race 724-Nov-2021

Position Time Category Name
1 15:37 MSen - 1st
First Finisher
Josh Hall-Brown
6 16:39 MSen Alex Franklin
9 17:12 M35 - 3rd Thomas Needham
12 17:22 MSen Ned Hughes
93 28:18 M50 John Moore

Tadcaster 10 Mile21-Nov-2021

Position Time Category Name
48 1:02:59 MSen Niall Smith
53 1:03:38 M40 Erawan Wanithanont
59 1:04:00 M45 James O'Rourke
108 1:08:28 M40 Will Carver
126 1:09:25 FSen Alice Vick
127 1:09:28 F35 - 2nd Joanne Arundale
137 1:10:06 MSen Will Stewart
138 1:10:07 FSen April Caufield
139 1:10:15 M35 Paul Bateman
176 1:13:22 F45 - 3rd Erika Nightingale
185 1:13:55 M60 Robert Hick
230 1:17:38 M60 Paul Hopkinson
258 1:19:17 F45 Stef Dickinson
283 1:20:26 M55 Marc Rocheteau
304 1:21:48 M50 Nigel Taylor
317 1:22:34 M75 - 2nd Raymond Hall
441 1:30:08 M50 David Parrington
540 1:39:18 M50 John Moore
567 1:43:08 F45 Kirsty Carver
607 1:50:24 F70 - 2nd Susan Hall

Fewston and Swinsty Trail Half Marathon21-Nov-2021

Position Time Category Name
16 2:41:31 Female Jenny St Romaine
17 2:41:31 Male Martin Ellis

Wooler Trail Marathon20-Nov-2021

Position Time Category Name
17 5:22:51 M40 Will Carver

Windmill 10k14-Nov-2021

Position Time Category Name
704 59:59 M50 John Moore

Wadsworth Half Trog Fell Race14-Nov-2021

Position Time Category Name
30 1:27:51 M40 Will Carver
71 1:54:58 F50 Jane Hobson
79 2:01:08 M60 Paul Hopkinson
91 2:19:14 F50 Margaret Deacon

Cop Hill Fell Race07-Nov-2021

Position Time Category Name
28 48:17 M45 - 3rd Ryan Barker
37 50:27 M65 - 1st Philip Grimes

Tatton Half Marathon07-Nov-2021

Position Time Category Name
187 1:43:49 M50 Rob Edwards
427 1:58:30 M60 Martin Ellis

Guy Fawkes 10 Mile07-Nov-2021

Position Time Category Name
28 1:04:53 M50 - 3rd Ian Whitehouse
315 1:27:34 M50 Nigel Taylor
496 1:36:45 M60 Chris Burrell

Soyland Moor Fell Race07-Nov-2021

Position Time Category Name
2 1:37:52 MSen - 2nd
Second Finisher
Kieran Manchester
20 1:56:41 M40 Will Carver
56 2:26:16 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
61 2:31:16 F60 - 1st Hazel Berrett
73 2:48:08 F50 Margaret Deacon

Flat Caps 10k07-Nov-2021

Position Time Category Name
1 39:40 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Needham
12 45:47 MSen Will Stewart
14 46:35 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
15 47:24 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
Helen Ward
17 49:15 FSen Joanne Arundale
24 51:50 F50 - 1st Jane Hobson
28 52:38 M50 Richard Corney
46 58:27 FSen Rachel McCauley
73 1:04:01 F60 - 2nd Sue Corney

Bradford City Run Half Marathon31-Oct-2021

Position Time Category Name
3 1:28:06 MSen - 1st
Third Finisher
William Stewart
7 1:33:16 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield
12 1:36:47 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Joanne Arundale

Bradford City Runs Kids 1 Mile31-Oct-2021

Position Time Category Name
12 7:45 MJun Logan Kovaleski

Bradford City Runs 5k31-Oct-2021

Position Time Category Name
1 17:28 MSen - 1st
First Finisher
Ben Crowther
5 18:57 MSen - 3rd Niall Smith
6 19:12 MU20 - 1st Danny Baxter
7 19:23 M45 - 1st James O'Rourke
10 20:33 M40 - 2nd Will Carver
14 21:20 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
19 22:22 M55 - 1st Stephen Fitz-Costa
23 22:52 F45 - 2nd Angela Clarke
26 23:22 M50 - 3rd Wayne Stevens
27 23:25 M60 - 1st Paul Hopkinson
28 23:28 M55 - 2nd Marc Rocheteau
31 23:44 F45 - 3rd Stefanie Dickinson
32 23:49 MJun Ben Slow
33 23:51 M40 Tim Slow
37 24:54 FJun - 2nd Katie Brooke
48 26:21 M50 David Parrington
52 27:25 F60 - 1st Jane Stewart
58 28:29 M50 John Moore
67 29:46 F45 Kirsty Carver
77 30:48 M60 - 2nd Chris Kirkbride
106 35:26 F60 - 3rd Deborah Kirkbride

Race You to the Summit Fell Race30-Oct-2021

Position Time Category Name
3 30:39 MSen - 1st
Third Finisher
Kieran Manchester
34 39:36 M40 Will Carver
42 40:54 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
61 44:39 F50 - 2nd Jane Hobson
87 48:35 M60 Paul Hopkinson
109 52:39 M60 Martin Ellis
114 53:36 F50 Margaret Deacon
124 59:06 F45 - 3rd Kirsty Carver

Race You to the Summit - Under 9's30-Oct-2021

Position Time Category Name
1 5:42 FU9 - 1st Casey George

Race You to the Summit30-Oct-2021

Position Time Category Name
3 29:51 FU15 - Third Finisher Jade McGregor

Apperley Bridge Canter 10k Trail30-Oct-2021

Position Time Category Name
182 58:30 F40 Sally Shacklock
195 59:57 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
264 1:06:47 F50 Jenny St Romaine
284 1:09:01 M50 David Parrington

Leeds 5k27-Oct-2021

Position Time Category Name
41 21:45 F45 1st Angela Clarke

Leeds Abbey Dash24-Oct-2021

Position Time Category Name
101 33:01 MSen Josh Hall-Brown
279 37:59 MSen Niall Smith
286 38:01 M40 Tom Paget
303 38:23 M45 James O'Rourke
377 39:34 MSen William Stewart
402 40:09 FSen April Caufield
499 41:58 FSen Alice Vick
579 43:58 M55 Stephen Fitz-Costa
586 44:09 F50 Rachael Beaumont
589 44:16 F45 Angela Clarke
656 44:53 F45 Erika Nightingale
684 45:20 M60 Robert Hick
748 46:16 M50 Nigel Taylor
769 46:55 M55 Marc Rocheteau
792 46:21 M60 Paul Hopkinson
825 47:29 F45 Stefanie Dickinson
959 48:42 M40 Tim Slow
1467 54:38 M50 David Parrington
1703 58:07 F55 Angela Cowton
1879 59:51 F45 Kirsty Carver
1886 59:59 F60 Deborah Kirkbride
2078 1:03:07 M60 Christopher Kirkbride
2184 1:05:04 F70 - 3rd Susan Hall
2331 1:05:19 F50 Monica Gallagher

Green Drive Mile24-Oct-2021

Position Time Category Name
3 5:50 M11 - 1st Sam Keighley

Great Whernside Fell Race24-Oct-2021

Position Time Category Name
19 41:57 MU19 - 3rd Danny Baxter
30 45:16 MV50 - 3rd Tim Baxter

Rock 'n' Roll Liverpool 10k24-Oct-2021

Position Time Category Name
44 46:44 F40 - 3rd Sally Shacklock
363 1:01:38 M65 Martin Haigh

Yorkshire Marathon17-Oct-2021

Position Time Category Name
2376 4:55:34 FSen Emily King

Yorkshire 10 Mile17-Oct-2021

Position Time Category Name
54 1:06:50 MSen Will Stewart
67 1:08:14 FSen - 2nd April Caufield

Scarborough 10k17-Oct-2021

Position Time Category Name
200 46:47 M50 Nigel Taylor
373 54:36 FJun - 3rd Katie Brook

Great South Run17-Oct-2021

Position Time Category Name
3543 1:28:28 M55 Heath Reilly

Manchester Half Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
5 1:09:45 MSen Joshua Mitchell
28 1:14:21 MSen Josh Hall-Brown

Palma Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
37 3:18:09 M45 Ryan Barker

Palma Half Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
28 1:25:28 MJun - 1st Harry Johnson
105 1:34:27 FSen - 3rd April Caufield
128 1:36:14 MSen Will Stewart
393 1:48:35 M35 Steve Wilford (Guest)
536 1:53:14 M55 Marc Rocheteau
689 1:56:12 F35 Rachel McCauley
838 1:59:29 M60 Martin Ellis
1266 2:16:51 M60 Mark Crabtree
1267 2:16:51 F50 Jenny St Romaine

Palma 10k10-Oct-2021

Position Time Category Name
22 39:26 M55 - 1st Simon Johnson
23 39:51 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Sarah Louise Cumber
139 48:54 M75 - 1st Raymond Hall
178 50:31 F55 - 1st Hazel Berrett
377 56:45 F50 Andrea Ackroyd
463 58:29 M50 John Moore
529 1:01:41 F45 Natasha Empsall
530 1:01:43 M50 Craig Empsall
641 1:05:26 M60 Chris Kirkbride
649 1:05:41 FSen Sophie Haigh (Guest)
663 1:06:33 F70 - 2nd Susan Hall
801 1:11:42 M65 Martin Haigh

Manchester Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
616 3:01:03 M40 Phil Smith
4245 3:52:17 M50 Jonny Lister
5133 3:59:11 F45 Sarah Glyde
5229 3:59:51 F40 Sally Shacklock
5495 4:02:22 M50 Nigel Jamieson

Three Peaks Fell Race10-Oct-2021

Position Time Category Name
139 4:20:47 MV40 Will Carver

Bridlington Half Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
220 2:19:23 F60 Debbie Kirkbride

Chester Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
513 3:50:02 M40 Tom Paget
575 3:53:48 F55 Hazel Berrett
1131 4:35:46 M60 Robert Hick
1564 5:26:12 M50 David Parrington

London Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
1960 2:59:01 M45 Ryan Barker
2785 3:06:26 M45 James O'Rourke
7759 3:39:48 M60 Paul Hopkinson
8228 3:42:13 F45 Angela Clarke
17454 4:22:12 F50 Andrea Ackroyd

Berlin Marathon26-Sep-2021

Position Time Category Name
4283 4:55:13 F50 Margaret Deacon

Great Manchester Run 10k26-Sep-2021

Position Time Category Name
17 39:20 F50 - 1st Sarah Cumber

Even Splits Leeds 5k Series22-Sep-2021

Position Time Category Name
53 21:45 F45 - 2nd Angela Clarke

Cowm Reservoir 5k21-Sep-2021

Position Time Category Name
1 16:18 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
2 16:39 M40 - 1st
Second Finisher
Will Smith
3 17:12 MSen - 2nd
Third Finisher
Harry Johnson
8 18:24 M50 - 1st Simon Johnson
10 18:50 MSen James Johnson
53 23:42 FSen - 2nd Katie Brook

Peak District Challenge 50k18-Sep-2021

Position Time Category Name
1 5:28:02 M - 1st
First Finisher
Will Carver

York 5k17-Sep-2021

Position Time Category Name
60 23:22 M75 - 1st Raymond Hall
78 31:25 F70 - 1st Susan Hall

Yorkshireman Fell Full - Pairs12-Sep-2021

Position Time Category Name
2 4:21:46 Male Pairs - 1st
Second Finishers
Will and Fred Carver

Yorkshireman Fell - Half12-Sep-2021

Position Time Category Name
2 1:47:20 MSen - 2nd
Second Finisher
Josh Hall-Brown
66 2:25:43 F50 - 2nd Hazel Berrett
93 2:34:23 FSen - 2nd Jessica Dixon
125 2:44:12 F40 Sally Shacklock
214 3:25:18 F5- Jenny St Romaine

Leeds Half Marathon05-Sep-2021

Position Time Category Name
363 1:42:19 F40 Angela Clarke
745 1:49:19 F40 Sally Shacklock

Salomom Golden Trail - Chiemgau04-Sep-2021

Position Time Category Name
69 3:56:10 Female Hanni Maeer

Skipton Trail Half Marathon04-Sep-2021

Position Time Category Name
26 1:53:28 M40 Ryan Barker
66 2:13:33 F50 - 2nd Hazel Berrett
74 2:16:18 M60 Paul Hopkinson
146 2:48:29 F60 - 3rd Linda Hayles

Littleborough Lions 5k31-Aug-2021

Position Time Category Name
1 16:24 SenM - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
3 17:12 SenM - 3rd
Third Finisher
Harry Johnson
8 18:25 MV55 - 1st Simon Johnson
17 19:45 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber

Gorple Rocks Trail Race31-Aug-2021

Position Time Category Name
85 55:36 M60 Martin Ellis

Kilnsey Show Fell Race31-Aug-2021

Position Time Category Name
80 16:54 F60 - 2nd Hazel Berrett

Trafford Open Meet30-Aug-2021

Position Time Category Name
1 3:48.96 U13M - 1200m Sam Keighley
2 2:17.69 U15F - 800m Nia Harrison- Sargent
3 2:38.82 U13F - 800m Kitty Harrison-Sargent

Loughborough Open 1500m28-Aug-2021

Position Time Category Name
1 4:54.69 U13M Sam Keighley

Run Media City 5k26-Aug-2021

Position Time Category Name
29 24:09 MV70 - 1st Geoff Cumber
40 26:28 MV50 - 3rd John Moore

Run Media City 10k26-Aug-2021

Position Time Category Name
18 40:04 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber

Even Splits Leeds 5k Series25-Aug-2021

Position Time Category Name
67 22:09 F45 - 3rd Angela Clarke
94 24:47 FJun - 3rd Katie Brook

Yorkshire Track and Field Championships - 800m22-Aug-2021

Position Time Category Name
1 2:17.72 U15G Nia Harrison-Sargent

Yorkshire Track and Field Championships U13 800m22-Aug-2021

Position Time Category Name
3 2:22.75 U13 M Sam Keighley

Tour of Norland Moor 202122-Aug-2021

Position Time Category Name
3 45:06 M40 - 1st
Third Finisher
Will Carver
11 49:09 F50 - 1st
First Lady
Rachael Beaumont
16 51:17 F50 - 2nd
Second Lady
Jude Cole
21 54:09 F40 - 1st
Third Lady
Stef Dickinson
27 56:11 F55 - 1st Hazel Berrett
34 1:00:51 FSen - 3rd Milly Carver
41 1:07:12 FSen Bethany Sharp
43 1:14:37 F45 - 2nd Kirsty Carver

Trimpell 20 mile22-Aug-2021

Position Time Category Name
116 2:53:20 M60 Paul Hopkinson
137 3:04:56 F40 Sally Shacklock
178 3:23:35 F50 Margaret Deacon

Leeds Running Festival - Half Marathon22-Aug-2021

Position Time Category Name
7 1:24:17 M40 - 2nd Phil Smith
17 1:32:25 M45 - 3rd James O'Rourke

Clacton Half Marathon22-Aug-2021

Position Time Category Name
140 1:58:19 F60 - 1st Fiona Murphy

Yorkshire Track and Field Championships - Javelin22-Aug-2021

Position Time Category Name
7 14.84m U15B Will Cattermole

Yorkshire Track and Field Championships - 1500m22-Aug-2021

Position Time Category Name
8 5:08.44 U15B Will Cattermole

Yorkshire Track and Field Championships - 100m22-Aug-2021

Position Time Category Name
3 12.20 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 5000m22-Aug-2021

Position Time Category Name
2 15:24.23 Senior Men (U35) Thomas Hodgson

Yorkshire Track and Field Championships - U15 Long Jump21-Aug-2021

Position Time Category Name
3 5.03m U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 80m Hurdles21-Aug-2021

Position Time Category Name
2 13.60 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 200m21-Aug-2021

Position Time Category Name
2 25.19 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 3000m21-Aug-2021

Position Time Category Name
7 10:55.76 U15B Will Catermole

John Carr Saltaire 5k18-Aug-2021

Position Time Category Name
4 16:45 MSen Ben Crowther
10 18:38 MSen Niall Smith
12 19:03 M40 - 2nd James O'Rourke
16 19:49 M40 Will Carver
30 22:10 M60 - 3rd Robert Hick
31 22:17 M50 Steven Fitz-Costa
43 23:15 M50 Marc Rocheteau
44 23:22 M40 Tom Paget
50 23:56 M60 Paul Hopkinson
51 24:13 F40 - 2nd
Third Lady Finisher
Sally Shacklock
57 25:03 M70 - 2nd Raymond Hall
58 25:06 FSen - 2nd Beth Sharp
59 25:09 FSen - 3rd Milly Carver
61 26:02 M40 David Parrington
66 26:45 F60 - 2nd Jane Stewart
77 28:16 F60 Deborah Kirkbride
81 30:14 M50 John Moore

Northern Athletics 300m U15F - HT115-Aug-2021

Position Time Category Name
4 45.38 U15F Jayde McGregorr

Northern Athletics - 800m U13M15-Aug-2021

Position Time Category Name
4 2:30.23 U13M Sam Keighley

Branches and Bays 10k Trail Race15-Aug-2021

Position Time Category Name
117 1:03:38 F40 Kate Shaw

Northern Athletics U17F 300m14-Aug-2021

Position Time Category Name
3 41.45 U17F Molly Firth

Rochdale 10k10-Aug-2021

Position Time Category Name
127 59:00 M50 John Moore

Summer Handicap 10k10-Aug-2021

Position Time Category Name
0 Handicap Time Run Time
1 57:52 47:52 Jane Hobson
2 58:20 53:20 Rachel McCauley
3 58:24 39:24 Michael King
4 58:30 46:30 Robert Hick
5 58:34 40:34 Will Carver
6 58:48 38:48 Ian Whitehouse
7 59:07 57:07 Chris Kirkbride
8 59:17 48:17 Paul Hopkinson
9 59:32 53:32 Tim Slow
10 59:38 51:38 Samantha Layfield
11 59:47 37:47 Alex Franklin
12 59:55 50:55 Sally Shacklock
13 1:00:00 48:-00 Nigel Taylor
14 1:00:03 55:03 Emily King
15 1:00:17 52:17 Martin Ellis
16 1:00:29 38:29 Ned Hughes
17 1:00:43 54:43 David Parrington
18 1:01:07 52:07 Raymond Hall
19 1:01:10 44:10 Helen Ward
20 1:01:31 47:31 Angela Clarke
21 1:01:50 53:50 Sophie Baxter
22 1:02:02 49:02 Howard Coney
23 1:02:07 45:07 David Ingle
24 1:02:23 50:23 Marc Rocheteau
25 1:03:23 1:01:23 Adrian Conway
26 1:05:33 55:33 Ian Giles
27 1:06:28 1:06:28 Kirsty Carver

Firefighters 509-Aug-2021

Position Time Category Name
11 31:52 MV55 - 1st Simon Johnson
57 38:18 FV45 - 1st Angela Clarke

Windmill Half Marathon08-Aug-2021

Position Time Category Name
11 1:28:47 M60 - 2nd Bryn Barker
60 1:45:07 M60 - 3rd Robert Hick

EA English Championships - Sport City - 800m08-Aug-2021

Position Time Category Name
3 2:16.02 U15 Girls Nia Harrison-Sargent

Podium 5k Barrowford "B" Race06-Aug-2021

Position Time Category Name
1 16:20 M45 - 1st Will Smith

Podium 5k Barrowford "A" Race06-Aug-2021

Position Time Category Name
3 14:58 MSen - 3rd
Third Finisher
Tom Hodgson
37 16:23 MSen Josh Hall-Brown
39 16:29 MSen Ben Crowther

Runable Brighouse 5k04-Aug-2021

Position Time Category Name
1 15:54 Male - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
9 22:51 Male Foley Marshall
19 28:42 Male John Moore

Cowm Reservoir 5k03-Aug-2021

Position Time Category Name
3 16:45 V40 - 2nd
Third Finisher
Will Smith
10 18:24 V50 - 1st Simon Johnson
57 24:24 FJun - 2nd Katie Brook
74 25:40 V50 John Moore

Pontefract 10k01-Aug-2021

Position Time Category Name
18 37:42 MSen Niall Smith
30 39:17 MSen Will Stewart
31 39:26 M40 Michael King
35 39:33 M45 - 2nd equal James O'Rourke
41 40:04 M45 Ryan Barker
51 40:56 FSen April Caufield
75 42:44 F35 Helen Ward
131 45:35 M55 Steve Fitz-Costa
201 48:38 M55 Marc Rocheteau
220 48:30 M50 Wayne Stevens
223 48:34 M50 Nigel Taylor
250 50:50 M70 - 2nd Raymond Hall
271 51:26 FSen Samantha Layfield
378 55:22 F60 - 1st Jane Stewart
444 55:43 M50 John Moore
478 57:35 M60 Chris Kirkbride
481 57:40 F60 - 3rd Debbie Kirkbride
489 58:57 FSen Emily King
555 1:02:05 F70 - 2nd Susan Hall

Riverside 10 Mile01-Aug-2021

Position Time Category Name
12 1:06:48 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
19 1:11:02 M50 - 2nd Jonny Lister

Darlington 10k01-Aug-2021

Position Time Category Name
399 52:07 F45 Kate Shaw

Run Media City 5k29-Jul-2021

Position Time Category Name
36 23:43 FJun - 2nd Katie Brook
63 26:20 MV50 John Moore

Even Splits Leeds 5k28-Jul-2021

Position Time Category Name
6 16:49 MSen Josh Hall-Brown
74 21:27 FV45 - 2nd Angela Clarke
106 23:43 FJun -2nd Katie Brook
130 25:50 MV50 John Moore

Run Aintree 5k25-Jul-2021

Position Time Category Name
8 18:59 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
23 23;49 FJun - 1st Katie Brook

Castle Howard Trail Half Marathon25-Jul-2021

Position Time Category Name
33 1:52:00 Male Paul Hopkinson

Brighouse parkrun24-Jul-2021

Position Time Category Name
9 18:57 M40 - 1st Michael King
25 20:58 M55 - 1st David Ingle
27 21:06 MSen Robbie Heath
30 21:30 F45 - 1st Angela Clarke
31 21:33 M60 - 3rd Mark Crabtree
33 21:34 MSen Tristan Watson
36 21:57 M60 Robert Hick
41 22:22 F50 - 1st Jane Hobson
70 24:56 FSen Samantha Layfield
77 25:35 M50 John Moore
94 26:53 FJun - 1st Beth Sharp
156 32:19 M40 Tim Slow

Lakeland 5024-Jul-2021

Position Time Category Name
88 11:13:11 M40 Will Carver

Vale of York 10 Mile20-Jul-2021

Position Time Category Name
58 1:06:42 M45 Ryan Barker
67 1:07:30 M40 Tom Paget
77 1:08:17 M45 James O'Rourke
102 1:10:46 MSen Niall Smith
146 1:14:22 M50 Jonny Lister
178 1:16:45 F45 Erika Nightingale
239 1:21:29 M60 Paul Hopkinson
296 1:25:26 M60 Robert Hick
387 1:31:15 M55 Marc Rocheteau
484 1:40:17 M50 John Moore
500 1:42:04 M45 David Parrington
520 1:44:13 M60 Chris Kirkbride
531 1:46:09 F60 Debbie Kirkbride

British Masters Grand Prix - 200 Metres Heat 818-Jul-2021

Position Time Category Name
1 26:66 Male - M50 Rob MacDonald

British Masters Grand Prix - 400 Metres Heat 318-Jul-2021

Position Time Category Name
2 59:98 Male M50 Rob MacDonald

British Masters Grand Prix - 100 Metres Heat 518-Jul-2021

Position Time Category Name
1 12:86 Male M35 Joseph Courtney

British Masters Grand Prix - 200 Metres Heat 518-Jul-2021

Position Time Category Name
1 25:65 Male M35 Joseph Courney

Alderman's Ascent Fell Race - Ladies Race17-Jul-2021

Position Time Category Name
55 1:06:20 F55 Hazel Berrett
60 1:12:55 F50 Jane Hobson
69 1:19:10 F50 Margaret Deacon

Alderman's Ascent Fell Race - Men's Race17-Jul-2021

Position Time Category Name
203 1:12:27 M60 Paul Hopkinson

York 5k16-Jul-2021

Position Time Category Name
94 22:15 FV45 Angela Clarke
118 27:27 MV50 John Moore

Heaton Park Chase the Sun 5k14-Jul-2021

Position Time Category Name
14 24:49 Female - 2nd
Second Lady Finisher
Katie Brook
24 28:27 M50 - 3rd John Moore

Stocks Lane Stinger11-Jul-2021

Position Time Category Name
11 52:46 FSen - 2nd
Second Lady
Alice Vick
12 53:16 F50 - 1st
Third Lady
Rachael Beaumont
44 1:04:47 F50 - 3rd Margaret Deacon
47 1:07:07 M60 - 3rd Martin Ellis

Heights Ultra 50k Trail11-Jul-2021

Position Time Category Name
72 8:20:53 MV50 Nigel Taylor

Blackpool Summer 10k11-Jul-2021

Position Time Category Name
14 38:47 M60 - 1st Bryn Barker
25 40:40 MSen Will Stewart
33 42:20 FSen - 3rd
Third Lady
April Stewart
136 56:23 M50 John Moore
157 58:06 F60 - 1st Jane Stewart

Wharfedale Trail Half10-Jul-2021

Position Time Category Name
84 2:12:31 F55 - 2nd Hazel Berrett
99 2:17:20 F50 - 3rd Jane Hobson
134 2:27:48 M50 Nigel Jamieson
137 2:28:37 F50 Margaret Deacon
141 2:30:26 F50 Andrea Ackroyd
142 2:30:58 F60 -1st Fiona Murphy
151 2:34:08 F40 Sally Shacklock
171 2:40:29 M60 Martin Ellis
172 2:40:51 F50 Sharon Cousen
196 2:53:15 F50 Jenny St Romaine

Heights 10k - Colne Valley10-Jul-2021

Position Time Category Name
1 39:49 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Needham

Cragg Vale Fell Race30-Jun-2021

Position Time Category Name
8 29:00 MSen Ben Crowther
57 39:46 FV50 Jane Hobson
68 42:00 FV50 Hazel Berrett
85 46:35 MV60 Martin Ellis
88 46:53 FV50 Margaret Deacon

Hollybank Eccup 10 Mile27-Jun-2021

Position Time Category Name
306 1:21:17 MV50 Nigel Taylor
432 1:28:37 FV50 Margaret Deacon

National Open School Cross Country26-Jun-2021

Position Time Category Name
6 7:32 YR6 Sam Keighley

Salford 5k24-Jun-2021

Position Time Category Name
44 24:10 Open Katie Brook

Leeds 5k23-Jun-2021

Position Time Category Name
5 16:02 MSen Josh Hall-Brown
16 17:20 MV35 Thomas Needham
96 22:00 FV45 Angela Clarke
138 26:07 MV50 John Moore

Andy O'Sullivan Tribute Cowm Reservoir 5k22-Jun-2021

Position Time Category Name
14 18:45 MSen Will Stewart
20 19:09 FSen - 1st
2nd Lady Finisher
April Caufield

York 5k19-Jun-2021

Position Time Category Name
69 19:08 F50 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber

The Wall 2021 - 70 Mile Ultra19-Jun-2021

Position Time Category Name
309 19 hr 16 mins 34 secs Male David Parrington

Run Able Canal Side Dash - Sowerby Bridge 11k16-Jun-2021

Position Time Category Name
3 45:24 M - 3rd Will Stewart
4 45:52 F - 1st April Caufield
7 54:34 Richard Palethorpe

Leeds Epic Trail 10k13-Jun-2021

Position Time Category Name
22 47:37 M40 Will Carver
188 59:40 M50 Nigel Taylor
356 1:06:22 M40 Ian Giles

Settle Saunter 23 Mile13-Jun-2021

Position Time Category Name
30 4:55:41 FV40 Sally Shacklock

Trafford Open Meet31-May-2021

Position Time Category Name
1 3:57.34 U13 - 1200m Sam Keighley
2 28.18 U15 - 200m Jayde McGregor
3 21.99 U13 - 150m Kitty Harrison-Sargent
4 42.26 U15 - 300m Nia Harrison-Sargent
5 2:29.98 U13 - 800m Kitty Harrison-Sargent

West Nab Fell Race Under 15 Girls29-May-2021

Position Time Category Name
21 28:15 FU15 Jayde McGregor

West Nab Fell Race - Seniors29-May-2021

Position Time Category Name
21 44:25 Senior Ben Crowther

Kettlewell Trail Half29-May-2021

Position Time Category Name
93 2:42:43 F50 - 2nd Hazel Berrett
121 2:55:57 M60 Paul Hopkinson

York 5k21-May-2021

Position Time Category Name
9 15:58 MSen Josh Hall-Brown
10 15:58 MSen Ben Crowther
211 27:34 M50 John Moore

Ostrava Golden Spike 800 Metres19-May-2021

Position Time Category Name
1 1:44:14
European Under 20 Record
World Leading Time 2021
Personal Best
Club Record
First Finisher Max Burgin

Blackstone Edge Fell Race19-May-2021

Position Time Category Name
63 38:58 M40 Will Carver
149 49:12 MSen Chris Greenwood
155 49:59 F40 Jane Hobson
157 50:38 M60 Paul Hopkinson
166 53:23 M60 Martin Ellis
174 55:47 M50 Heath Reilly
175 56:39 F50 Margaret Deacon
178 59:16 M40 David Parrington
181 1:04:07 F40 Kirsty Carver

Roche Abbey Marathon16-May-2021

Position Time Category Name
20 5:22:24 Male David Parrington

Trafford Open15-May-2021

Position Time Category Name
1 4:07.34 U13 1200m Kitty Harrison-Sargent
2 2:15.61 U15 800m Nia Harrison-Sargent
3 28.42 U15 200m Jayde McGregor
4 45.61 U15 300m Jayde McGregor
5 2:32.04 U13 800m Sam Keighley

Run Aintree 5k09-May-2021

Position Time Category Name
68 24:59 FJun Katie Brook
85 27:42 M50 - 2nd John Moore

Run Able North Light Physio 5k08-May-2021

Position Time Category Name
3 21:13 Female - 1st Sarah Louise Cumber
5 21:54 Male Will Stewart
6 22:05 Male Simon Johnson
7 22:21 Female - 2nd April Caufield
11 26:44 Male Nigel Taylor

Old Colliery Canter - 20 Mile08-May-2021

Position Time Category Name
8 3:28:00 Male Martin Ellis
9 3:31:17 Female - 1st Lady Finisher Andrea Ackroyd
14 3:46:04 Female Jenny St Romaine

BMC Grand Prix at Stretford - 800m08-May-2021

Position Time Category Name
5 1:47.24 Senior Men Max Wharton

Tatton Park 10k08-May-2021

Position Time Category Name
58 41:23 M40 Michael King
106 45:17 M55 Stephen Fitz-Costa
137 47:16 M55 Marc Rocheteau
141 47:43 M55 Nigel Rigg
167 48:52 M60 - 3rd Paul Hopkinson
225 52:11 M75 - 1st Raymond Hall
245 53:17 FSen Samantha Layfield
262 54:26 M45 David Parrington
290 55:27 FSen Emily King
300 55:56 M50 John Moore
338 57:34 M60 Chris Kirkbride
368 58:44 F60 - 2nd Deborah Kirkbride
464 1:05:47 F70 - 1st Susan Hall

Sheffield Open 1500m03-May-2021

Position Time Category Name
7 5:13 MU13 Sam Keighley

Sir Titus Trot 10k02-May-2021

Position Time Category Name
11 48:17 Male Wayne Stevens

Sir Titus Trot Marathon01-May-2021

Position Time Category Name
21 4:55:56 Male David Parrington

Traford Open 800m01-May-2021

Position Time Category Name
7 2:32 MU13 Sam Keighley

Elvington Big Flat Runway 10k25-Apr-2021

Position Time Category Name
137 50:00 MV75 - 1st Raymond Hall
188 56:37 MV50 John Moore
222 1:03:48 FV70 - 1st Susan Hall

Elvington Big Flat Runway 10 Mile25-Apr-2021

Position Time Category Name
25 1:09:51 MV45 Sunny Curwen

Elvington Big Flat Runway 5k25-Apr-2021

Position Time Category Name
17 19:29 FV50 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber

Shildon Open, ONE MILE TRACK RACE25-Apr-2021

Position Time Category Name
2 5:39 U13 Sam Keighley

Elvington Big Flat Runway Marathon25-Apr-2021

Position Time Category Name
16 3:10:11 MV45 James O'Rourke
29 3:21:52 MV40 Tom Paget

Elvington Big Flat Runway Half Marathon25-Apr-2021

Position Time Category Name
57 1:46:37 FV40 - 2nd Emma Vincent

Brighouse Run Able 10k24-Apr-2021

Position Time Category Name
4 48:44 Male Nigel Taylor

Brighouse Run Able 5k24-Apr-2021

Position Time Category Name
6 20:21 Female - 1st Lady Sarah Cumber
22 29:10 Male John Moore

Wild Deer Raby Castle 5 Mile Trail18-Apr-2021

Position Time Category Name
21 40:52 FV40 - 1st Kate Shaw

Brighouse Runable 5k17-Apr-2021

Position Time Category Name
5 20:05 Female - 1st Sarah Cumber
10 22:05 Female - 2nd Emma Vincent
13 22:33 Female - 3rd Angela Clarke
21 26:39 Male John Moore

Burnsall Trail Half Marathon17-Apr-2021

Position Time Category Name
139 2:09:44 F50 - 3rd Hazel Berrett
152 2:11:39 M60 Paul Hopkinson

Brighouse Runable 5k10-Apr-2021

Position Time Category Name
4 22:19 Female - 1st Angela Clarke
13 26:25 Male John Moore

Grim Up North Bingley Bo****s Marathon04-Apr-2021

Position Time Category Name
22 5:11:31 M David Parrington

Trafford Open - 1200 metres - heat 103-Apr-2021

Position Time Category Name
5 4:08 MU13 Sam Keighley

Trafford Open - 150 metres heat 803-Apr-2021

Position Time Category Name
1 21:67 FU13 Kitty Harrison Sargent

Brighouse Run Able 5k03-Apr-2021

Position Time Category Name
1 16:56 Male - 1st Finisher Harry Johnson
4 19:07 Male Simon Johnson

Brighouse Run Able 10k03-Apr-2021

Position Time Category Name
4 38:08 Male Ned Hughes
8 40:33 Female - 1st Lady Sarah Cumber
11 42:02 Male John Hughes
16 44:09 Female - 2nd Lady Angela Clarke
18 46:00 Male Nigel Taylor
31 53:51 Male John Moore

Barrowford Podium 5k - Race 503-Apr-2021

Position Time Category Name
2 15:47 MSen - 2nd Ben Crowther
5 16:03 MSen Joshua Hall-Brown
16 16:39 M45 - 2nd Will Smith

Trafford Open - 800 metres heat 303-Apr-2021

Position Time Category Name
1 2:29 FU13 Kitty Harrison Sargent

Bilberry Fields Fell Race31-Mar-2021

Position Time Category Name
33 45:36 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
57 54:33 F55 - 1st Hazel Berrett
70 57:51 M60 Martin Ellis

Brighouse New Years Day 5k01-Jan-2021

Position Time Category Name
3 19:59 MSen - 2nd
3rd Finisher
William Stewart
4 20:56 FSen - 1st
1st Lady Finisher
April Caufield
7 24:11 F45 - 1st
2nd Lady Finisher
Angela Clarke
11 24:58 M70 - 1st Geoff Cumber
17 27:37 M50 - 2nd John Moore

Kew Gardens 10k - Sunday13-Sep-2020

Position Time Category Name
1208 1:01:58 M50 - 59 John Moore

The Yorkshireman - Half13-Sep-2020

Position Time Category Name
62 2:41:53 MV60 Paul Hopkinson
81 2:53:53 FV50 Hazel Berrett
82 2:54:25 FV40 Sally Shacklock
98 3:02:11 FV50 Margaret Deacon

Kew Gardens 10k - Saturday12-Sep-2020

Position Time Category Name
941 56:21 M50 - 59 John Moore

Sir Titus Trot 10k - Day 112-Sep-2020

Position Time Category Name
65 1:01:00 Male David Parrington

Trafford 800m06-Sep-2020

Position Time Category Name
1 2:15.93 FU13 Nia Harrison Sargent
2 2:16.72 M50 Mark Goldie
3 2:19.09 FU15 Molly Firth
4 2:21.48 FU15 Elise Horner

Bradford Virtual 10k06-Sep-2020

Position Time Category Name
1 32:43 MSen - 1st
First Virtual Finisher
Josh Hall-Brown
56 43:15 M55 David Ingle
131 47:16 F40 - 2nd Erika NIghtingale
188 49:29 F45 Stef Dickinson
220 50:36 M50 Nigel Taylor
235 51:07 M60 Paul Hopkinson
265 51:51 M55 Nigel Rigg
287 52:29 M50 Andrew Hills
288 52:29 M45 Nigel Jamieson
411 55:14 F50 Sharon Cousen
476 56:35 M60 Chris Kirkbride
491 56:47 F60 Debbie Kirkbride
568 58:23 F45 Monica Gallagher
596 58:45 F50 Penny Bottomley
606 58:59 F60 Jane Stewart
661 59:46 F45 Nicola Hinchliffe
892 1:05:27 F55 Angela Cowton
1050 1:09:14 F50 Nicola Darby
1051 1:09:14 F50 Audra Naylor
1052 1:09:14 F60 Janine Sharp

Brighouse 5k05-Sep-2020

Position Time Category Name
4 18:31 Simon Johnson
11 22:55 Nigel Taylor
13 24:29 Sally Shacklock

800m Diamond League , Stockholm23-Aug-2020

Position Time Category Name
6 1:46.02 Open men's Max Burgin

800m at Traford22-Aug-2020

Position Time Category Name
2:01.00 U17 Joshua Carter
2:18.15 U13 Nia Harrison Sargent

Run The Lights 5K15-Aug-2020

Position Time Category Name
30 23:10 MJun Foley Marshall

800m Stretford11-Aug-2020

Position Time Category Name
1 1:44.75 U20 European Record Max Burgin

City of Preston 5 Mile09-Aug-2020

Position Time Category Name
40 44:50 M50 - 3rd John Moore

Spen 2015-Mar-2020

Position Time Category Name
92 2:55:59 F45 - 3rd Angela Clarke

Haworth Hobble14-Mar-2020

Position Time Category Name
73 5:53:32 M40 Will Carver

Red Hot Toddy08-Mar-2020

Position Time Category Name
23 42:06 MSen Will Stewart
24 42:17 M55 - 1st Bryn Barker
43 45:57 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
126 55:23 F55 Hazel Berrett

Ian Roberts Memorial Fell Race08-Mar-2020

Position Time Category Name
51 1:06:53 M40 Will Carver
56 1:07:40 M50 Stewart McConnell
109 1:19:14 F40 Andrea Ackroyd
125 1:24:51 FU23 - 1st Heather Rajendran
136 1:29:12 F50 Margaret Deacon
137 1:29:13 F40 Jane Hobson
144 1:35:15 F60 Fiona Murphy
151 1:44:30 F50 Jenny St Romaine
152 1:44:30 M50 Martin Ellis

High Legh 10k08-Mar-2020

Position Time Category Name
114 47:43 M70 - 1st Raymond Hall
418 1:02:13 F70 - 1st Susan Hall

Pontefract 10k08-Mar-2020

Position Time Category Name
633 56:20 M50 John Moore

Ethiad Stadium 10k05-Mar-2020

Position Time Category Name
130 51:40 M50 John Moore

Slawit Slog Half Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
19 1:53:42 M Nigel Taylor

Slawit Slog 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
12 54:00 M Paul Bunker

Oulton Park 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
72 52:44 M50 John Moore

Oulton Park Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
15 3:25:53 M40 - 2nd Tom Paget

Hoppits Hill Fell Race01-Mar-2020

Position Time Category Name
10 26:22 MSen - 2nd Tristan Watson
24 28:09 M50 Nigel Crossfield

Haweswater Half Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
281 2:05:18 F40 Jane Hobson

Trafford 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
297 42:39 F50 - 3rd Katrina Oddy
348 44:49 M60 Robert Hick
360 45:16 M70 - 2nd Geoff Cumber

Slawit Slog 20 Mile01-Mar-2020

Position Time Category Name
26 3:30:33 F Margaret Deacon

Sir Titus Leap Year Marathon29-Feb-2020

Position Time Category Name
26 5:18:44 M45 David Parrington

Morecambe 5k28-Feb-2020

Position Time Category Name
1 14:59 M35 - 1st
First Finisher
Jorge Thomas
3 15:54 M40 - 1st
Third Finisher
Will Smith
18 17:35 MU20 - 2nd Charlie Spencer
34 19:51 M45 Liam Spencer

Lostock 6 Mile23-Feb-2020

Position Time Category Name
262 51:01 M45 John Moore

Huddersfield 10k23-Feb-2020

Position Time Category Name
30 41:51 MSen Will Stewart
35 42:12 M45 Sunny Curwen
92 45:51 FSen - 2nd April Caufield
155 48:52 F50 - 1st Judith Cole
276 55:44 M50 Andrew Hills

Harewood House Half Marathon23-Feb-2020

Position Time Category Name
137 1:57:57 M40 Nigel Jamieson
139 1:57:59 F50 Sharon Cousen
292 2:18:03 F60 - 1st Fiona Murphy

Canalathon 20 Miles23-Feb-2020

Position Time Category Name
139 3:54:25 M40 David Parrington

Midgley Moor Fell race23-Feb-2020

Position Time Category Name
59 1:01:24 M60 Simon Gelsthorpe
64 1:01:45 M50 Stewart McConnell

Oulton Park 10k16-Feb-2020

Position Time Category Name
29 54:15 M50 John Moore

Liversedge Half Marathon16-Feb-2020

Position Time Category Name
21 1:27:55 MSen Will Stewart
39 1:31:18 M40 Tom Paget
61 1:35:38 M55 David Ingle
182 1:50:26 M60 Paul Hopkinson
188 1:51:11 F50 - 2nd Jenny Hopkinson
279 2:00:29 M50 Nigel Taylor
322 2:06:15 F50 Margaret Deacon

Wombwell 5 Mile16-Feb-2020

Position Time Category Name
37 32:48 F40 - 1st Johanna Sutcliffe

Great North West Half Marathon - Blackpool16-Feb-2020

Position Time Category Name
7 1:20:11 MSen - 3rd Josh Hall-Brown

Alsager 5 Mile02-Feb-2020

Position Time Category Name
113 30:09 M50 - 3rd Simon Johnson
147 31:33 M45 Sunny Curwen
156 31:52 M45 Paul Sutcliffe
246 34:20 F50 - 3rd Katrina Oddy
309 36:05 M70 - 3rd Geoff Cumber

Dewsbury 10k02-Feb-2020

Position Time Category Name
141 36:55 MSen Mikie Gaughan
192 37:51 M40 Tom Paget
276 39:16 M45 James O'Rourke
352 40:42 M55 David Ingle
370 41:05 FSen Helen Ward
474 43:01 F50 - 1st Rachael Beaumont
663 45:16 M50 Mark Gaughan
737 43:12 M50 Jonny Lister
757 46:40 FSen Bethan Davies
820 47:13 M45 Nigel Taylor
1378 55:59 M50 John Moore
1687 1:01:23 F45 Monica Gallagher

Blackburn Winter Warmer 10k02-Feb-2020

Position Time Category Name
36 39:48 MSen Will Stewart
39 40:15 M35 Michael King
80 42:53 M40 Will Carver
194 48:03 M60 Paul Hopkinson
196 48:05 M40 Ian Giles
202 48:29 M70 - 1st Raymond Hall
212 48:56 F50 Jenny Hopkinson
279 51:26 F50 Sharon Cousen
328 53:36 FSen Rachel McCauley
379 55:20 M45 David Parrington
455 58:30 F55 Deborah Kirkbride
502 1:00:28 M60 Chris Kirkbride
532 1:01:46 F45 Kirsty Carver
588 1:04:27 F70 - 1st Susan Hall

Wadsworth Trog01-Feb-2020

Position Time Category Name
46 3:24:22 MSen Steve Sladdin

Meltham Tough 10k26-Jan-2020

Position Time Category Name
19 41:28 MSen Will Stewart
47 43:42 FSen - 3rd April Caufield
64 45:02 F35 - 1st Helen Ward
186 52:44 M45 Nigel Taylor
277 58:26 M60 Chris Burrell

St Annes 10 Mile Road Race26-Jan-2020

Position Time Category Name
205 1:30:31 M50 John Moore

Inskip Half Marathon19-Jan-2020

Position Time Category Name
30 1:22:14 M45 Ryan Barker
39 1:24:54 MSen Will Stewart
40 1:25:35 M50 - 2nd Andrew Wiggins
41 1:25:36 M45 James O'Rourke
46 1:27:15 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield
53 1:28:47 M55 - 1st David Ingle
68 1:32:38 F35 - 1st Helen Ward
76 1:35:37 M60 - 3rd Robert Hick
80 1:36:05 M50 Jonny Lister
84 1:36:33 MU20 - 1st Fred Carver
85 1:36:34 M40 Will Carver
104 1:40:13 M55 Marc Rocheteau
110 1:41:22 F40 Erika Nightingale
119 1:43:27 M60 Paul Hopkinson
122 1:44:06 M40 Ian Giles
123 1:44:13 M70 - 1st Raymond Hall
142 1:48:38 F50 - 3rd Jenny Hopkinson
150 1:51:12 FSen Rachel McCauley
151 1:51:25 F45 Stefanie Dickinson
176 1:57:29 M45 David Parrington
191 2:01:59 F55 Deborah Kirkbride
201 2:06:55 M60 Chris Kirkbride
214 2:12:26 F70 - 1st Susan Hall
215 2:15:21 F45 Kirsty Carver

Gargrave Half Marathon (short course)19-Jan-2020

Position Time Category Name
95 1:51:15 M55 Martin Ellis

Twin Piers 10k18-Jan-2020

Position Time Category Name
120 45:02 M70 - 1st Geoff Cumber

Garstang Community 10k12-Jan-2020

Position Time Category Name
26 39:03 MSen Will Stewart
35 40:06 FSen -1st
Second Lady Finisher
April Caufield
254 54:13 M40 Daniel Ryan

Brass Monkey Half Marathon12-Jan-2020

Position Time Category Name
203 1:23:53 M50 Andrew Wiggins
264 1:26:15 M40 Tom Paget
274 1:26:49 M45 James O'Rourke
684 1:41:01 MSen Tristan Watson

Trigger Fell Race12-Jan-2020

Position Time Category Name
81 5:21:29 M40 Will Carver

Temple Newsam 10 Mile12-Jan-2020

Position Time Category Name
446 1:38:44 M50 Jonathon Lister

Stanbury Splash Fell Race12-Jan-2020

Position Time Category Name
48 1:01:14 MV40 Ryan Barker
112 1:07:47 MV50 Stewart McConnell
173 1:16:53 FSen Jessica Dixon
193 1:20:26 FV40 Andrea Ackroyd
242 1:41:23 FV50 Jenny St Romaine

Langsett Loop 15 Mile12-Jan-2020

Position Time Category Name
22 2:40:33 F - Third Lady Finisher Sally Shacklock

Brighouse Resolution 5k05-Jan-2020

Position Time Category Name
1 21:27 MJun - 1st
First Finisher
Foley Marshall

Brighouse Resolution 10k05-Jan-2020

Position Time Category Name
17 42:30 F35 - 1st
Third Lady Finisher
Helen Ward
31 45:07 F45 - 2nd Angela Clarke
44 48:03 M35 Paul Bunker

Hit the Trail 5 Mile05-Jan-2020

Position Time Category Name
29 32:20 MSen Will Stewart
32 32:39 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield

Sir Titus Trot Marathon04-Jan-2020

Position Time Category Name
4 2:59:45 M Peter Clegg
48 5:13:38 M David Parrington

Giants Tooth01-Jan-2020

Position Time Category Name
32 21:57 M60 - 1st Mark Crabtree
43 22:40 M50 Nigel Crossfield
44 22:42 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
55 23:32 M65 - 1st Phil Grimes
84 26:46 F45 - 2nd Andrea Ackroyd
95 27:42 M55 Martin Ellis
105 28:23 FJun - 1st Millie Carver
106 28:25 M40 Will Carver
114 28:59 F60 - 2nd Fiona Murphy
116 29:10 FSen Sally Shacklock
126 30:54 M45 David Parrington
137 31:58 F50 Jenny St Romaine
141 32:43 M65 Keith Midgley

Hardmoors 1501-Jan-2020

Position Time Category Name
28 2:33:38 F40 Kate Shaw
59 3:03:36 F50 Margaret Deacon

New Year's Day Awakener 5k01-Jan-2020

Position Time Category Name
10 22:19 MSen - 3rd Will Stewart
13 22:40 FSen - 1st
First lady finisher
April Caufield

Ribble Valley 10k29-Dec-2019

Position Time Category Name
283 39:48 M45 Sunny Curwen
354 41:47 M40 Will Carver
391 42:42 F50 - 1st Katrina Oddy
441 43:51 F50 - 2nd Rachael Beaumont
447 43:56 MSen Tristan Watson
482 44:50 F45 Angela Clarke
507 45:17 M60 Paul Hopkinson
581 46:59 M40 Ian Giles
640 48:24 F50 Jenny Hopkinson
750 51:07 F45 Sharon Cousen
776 51:43 FSen Rachel McCauley
800 52:20 F60 Fiona Murphy
888 54:34 M45 David Parrington
1064 59:13 F45 Kirsty Carver
1097 1:00:35 F70 - 1st Susan Hall

Coley Canter28-Dec-2019

Position Time Category Name
24 1:06:58 M40 Tom Paget
26 1:07:18 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
75 1:19:30 M60 - 3rd Mark Crabtree
76 1:19:31 F45 - 3rd Andrea Ackroyd
99 1:27:53 M60 Chris Burrell
117 1:32:42 F45 Jane Hobson

Boxing Day 10k26-Dec-2019

Position Time Category Name
204 53:39 M45 John Moore

Chevin Chase Off Road Race26-Dec-2019

Position Time Category Name
638 1:05:39 M45 Nigel Taylor

Ian Holloway Cowm 5k22-Dec-2019

Position Time Category Name
3 16:23 MSen - 3rd
Third Finisher
Ben Crowther
54 24:10 M45 John Moore

Ward Green 622-Dec-2019

Position Time Category Name
25 38:16 M45 - 3rd Paul Sutcliffe

Run Aintree 10k15-Dec-2019

Position Time Category Name
122 51:41 M45 John Moore

The Stoop Fell Race15-Dec-2019

Position Time Category Name
8 37:34 MSen Ben Crowther
115 54:01 M50 Stewart McConnell
140 58:04 F40 Andrea Ackroyd
155 1:00:18 F40 Sharon Cousen
165 1:01:58 M50 Martin Ellis
168 1:03:01 F40 Jane Hobson
183 1:13:18 F50 Jenny St Romaine

Longridge 7 Mile Christmas Pudding Run08-Dec-2019

Position Time Category Name
153 1:01:23 M45 John Moore

PieAthlon 201908-Dec-2019

Position Time Category Name
5 37:42 F - 1st Lady Finisher Kate Shaw
11 39:16 M Nigel Taylor

Leeds Bah Humbug 10k08-Dec-2019

Position Time Category Name
41 47:56 M40 Will Carver
211 1:02:52 FSen Ruth Albaya

Mythomroyd Fell Race07-Dec-2019

Position Time Category Name
84 1:10:07 M50 Nigel Crossfield
146 1:22:25 F40 Andrea Ackroyd
191 1:38:48 FSen Sally Shacklock
202 1:54:52 F50 Jenny St Romaine

Great Langdale Christmas Pudding 10k07-Dec-2019

Position Time Category Name
34 41:22 MSen Will Stewart
37 41:39 M60 - 2nd Mark Crabtree
64 44:12 FSen April Caufield
109 47:53 M70 - 1st Geoff Cumber

Myerscough 10 Mile01-Dec-2019

Position Time Category Name
11 59:48 MSen Niall Smith
31 1:06:43 MSen Will Stewart
34 1:07:23 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
41 1:09:08 F35 - 1st Helen Ward
42 1:09:09 M45 Sunny Curwen
53 1:10:20 M50 Jonny Lister
55 1:10:49 F50 - 1st Rachael Beaumont
60 1:11:35 M55 Marc Rocheteau
84 1:16:29 M55 Nigel Rigg
89 1:16:37 M40 Ian Giles
93 1:17:06 M60 Paul Hopkinson
94 1:17:11 M40 Sean Morland
119 1:21:50 F45 Sharon Cousen
123 1:22:12 F50 Jenny Hopkinson
129 1:22:55 F60 - 2nd Fiona Murphy
155 1:25:59 FSen Rachel McCauley
160 1:26:41 M45 John Moore
190 1:31:04 M45 David Parrington
208 1:33:55 M60 Chris Kirkbride
245 1:39:25 F70 - 1st Susan Hall

Percy Pud 10k01-Dec-2019

Position Time Category Name
540 45:13 M70 - 1st Geoff Cumber
1217 51:37 F35 Ruth Albaya

Doncaster 10k24-Nov-2019

Position Time Category Name
276 42:53 M55 Stephen Fitz-Costa
325 43:34 M55 Tim Pegg
971 51:59 F35 Ruth Albaya

Leeds MoRun 5k24-Nov-2019

Position Time Category Name
7 24:20 M40 - 1st John Moore

David Staff Fell Race24-Nov-2019

Position Time Category Name
29 36:57 M50 Nigel Crossfield

Blackburn 10k17-Nov-2019

Position Time Category Name
459 50:36 M45 John Moore

Tadcaster 10 Mile17-Nov-2019

Position Time Category Name
36 1:02:44 F45 - 1st Sarah Cumber
51 1:04:48 M45 Andrew Wiggins
79 1:07:42 M45 James O'Rourke
96 1:09:49 F35 - 3rd Helen Ward
112 1:10:59 M55 Marc Rocheteau
125 1:12:20 M60 Robert Hick
126 1:12:29 F50 - 2nd Rachael Beaumont
189 1:17:04 F40 Erika Nightingale
269 1:22:38 F45 Sharon Cousen
309 1:25:24 FSen Rachel McCauley
311 1:25:38 F60 Fiona Murphy
321 1:26:28 F35 Hanni Maeer
349 1:28:05 F55 Deborah Kirkbride
394 1:30:46 M45 David Parrington
411 1:32:04 M60 Chris Kirkbride
424 1:32:35 M60 Chris Burrell
510 1:40:25 F45 Monica Gallagher
521 1:41:22 F70 - 1st Susan Hall

Chorley Fire 10k17-Nov-2019

Position Time Category Name
14 40:05 MSen Will Stewart
27 42:04 FSen - 3rd
Third lady finisher
April Caufield

Conwy Half Marathon17-Nov-2019

Position Time Category Name
986 1:53:00 M55 Martin Ellis

KIrkstall Abbey Trail 8.8 Miles16-Nov-2019

Position Time Category Name
39 1:20:30 Andrea Ackroyd
63 1:20:32 Wayne Stevens

Kirkstall Abbey Trail Half Marathon16-Nov-2019

Position Time Category Name
53 2:06:13 Jenny St Romaine
72 2:19:47 Jude Baines

Heaton Park 10k10-Nov-2019

Position Time Category Name
51 51:10 M45 John Mootre

Andy O'Sullivan Cowm Reservoir 5k10-Nov-2019

Position Time Category Name
1 15:55 MSen - 1st
First Finisher
Jorge Thomas
2 16:14 MJun - 1st
Second Finisher
Harry Johnson
3 16:34 M40 - 1st
Third Finisher
Will Smith
11 18:00 MSen - 3rd Michael King
12 18:16 MJun James Johnson
18 18:48 MJun Joshua Carter
23 19:30 MSen Will Stewart
33 20:19 FSen - 1st April Caufield

Holly Hustle Trail Race09-Nov-2019

Position Time Category Name
9 53:34 MSen Will Stewart
12 54:14 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
April Caufield

Guy Fawkes Ten03-Nov-2019

Position Time Category Name
22 1:04:45 M45 Ian Whitehouse

New York Marathon03-Nov-2019

Position Time Category Name
15237 3:58:48 M50 Jonny Lister

Bradford City Runs 5k03-Nov-2019

Position Time Category Name
19 22:20 MJun U13 - 1st Foley Marshall
56 29:20 FJun U13 Katie Brook

Bradford City Runs 10k03-Nov-2019

Position Time Category Name
35 47:03 M55 Paul Hopkinson
69 51:22 M45 John Moore

Bradford City Runs Half Marathon03-Nov-2019

Position Time Category Name
11 1:32:54 M45 - 3rd James O'Rourke
76 2:05:46 M45 David Parrington

Shepherd's Skyline Fell Race02-Nov-2019

Position Time Category Name
65 1:01:07 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
133 1:14:02 F45 - 2nd Andrea Ackroyd
163 1:20:34 F45 Jane Hobson
168 1:21:31 M55 Martin Ellis
190 1:45:21 F50 Jenny St Romaine

Leeds Abbey Dash - Short Course27-Oct-2019

Position Time Category Name
977 42:22 M55 Stephen Fitz-Costa
991 43:49 F40 Emma Vincent
1049 44:14 F45 Angela Clarke
1064 43:21 M55 Tim Pegg
1227 44:00 MSen Harry Brackenridge
1865 49:32 M45 John Moore
2563 48:32 F40 Erika Nightingale
3599 58:02 F45 Monica Gallagher
5265 1:04:31 F55 Teresa Booth
5266 1:04:31 F55 Susan Pegg

Accrington 10k27-Oct-2019

Position Time Category Name
66 44:57 FSen - 3rd April Caufield

Worksop Halloween Half Marathon27-Oct-2019

Position Time Category Name
17 1:20:59 MSen Niall Smith
123 1:30:01 M45 Andrew Wiggins
170 1:33:27 M45 James O'Rourke
204 1:34:54 M40 Will Carver
284 1:38:33 M55 Marc Rocheteau
509 1:44:48 M60 Paul Hopkinson
582 1:47:07 F45 Sharon Cousen
629 1:47:44 M40 Ian Giles
677 1:49:34 M55 Nigel Rigg
767 1:51:40 M45 Nigel Taylor
1051 1:57:50 FSen Rachel McCauley
1063 1:57:57 F45 Stefanie Dickinson
1064 1:58:39 F60 Fiona Murphy
1344 2:04:48 M45 David Parrington
1363 2:02:48 F55 Deborah Kirkbride
1779 2:14:21 M60 Christopher Kirkbride
1790 2:17:58 F70 - 1st Susan Hall
2096 2:26:30 F45 Kirsty Carver

Bronte Way Fell Race27-Oct-2019

Position Time Category Name
84 1:27:20 F45 Andrea Ackroyd
93 1:29:36 M55 Martin Ellis
96 1:32:01 F45 Jane Hobson
126 1:50:16 F50 Jenny St Romaine

Snowdonia Marathon26-Oct-2019

Position Time Category Name
228 3:38:13 M45 Sunny Curwen
629 4:05:34 F50 Jude Cole
822 4:17:23 M70 - 1st Geoff Cumber
2086 5:57:22 F50 Jane Curwen

Green Drive Five, Lytham20-Oct-2019

Position Time Category Name
249 48:00 F70 - 2nd Susan Hall

The Yorkshire Marathon20-Oct-2019

Position Time Category Name
484 3:17:57 M40 Will Carver
940 3:35:35 F45 Angela Clarke
1196 3:44:21 M60 Paul Hopkinson
4106 5:51:23 F45 Kirsty Carver

The Yorkshire 10 Mile20-Oct-2019

Position Time Category Name
238 1:12:03 M45 Matthew Stott
537 1:18:53 F45 Sophie Kelly
779 1:23:15 M60 Paul Greenslade
972 1:26:15 M45 John Moore

The Great South Run20-Oct-2019

Position Time Category Name
178 1:01:56 F45 - 2nd Sarah Cumber
1509 1:16:12 M70 - 1st Geoff Cumber
3712 1:25:07 M50 Heath Reilly

Palma 10k13-Oct-2019

Position Time Category Name
63 41:53 M50 Simon Johnson
119 44:34 FSen April Caufield
209 47:37 M50 Craig Empsall
345 50:57 M45 Wayne Stevens
578 55:07 F55 Hazel Berrett
671 56:34 M45 John Moore

Manchester Half Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
1575 1:39:39 F45 Angela Clarke
1651 1:45:14 F45 Sharon Cousen
3059 1:47:48 M35 Paul Bunker

Munich Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
2544 4:21:17 F35 Hanni Maeer

Chicago Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
36167 5:17:54 M50 Margaret Deacon

Palma Half Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
235 1:37:55 MSen Will Stewart
587 1:48:05 F50 Jenny Hopkinson
698 1:50:35 M60 Paul Hopkinson
816 1:53:11 M40 Ian Giles
1753 2:07:41 M40 Daniel Ryan
1756 2:07:41 F55 Deborah Kirkbride
1837 2:08:40 M60 Mark Crabtree
1839 2:08:40 F45 Andrea Ackroyd
2164 2:13:56 F45 Jane Dacre
2233 2:14:54 M60 Chris Kirkbride
2304 2:16:18 F50 Jenny St Romaine
2903 2:29:46 F70 - 1st Susan Hall
3139 2:37:55 F45 Jude Baines

UHCCF Teddy Bear Run 5k, Las Vegas12-Oct-2019

Position Time Category Name
2 20:56 M55 1st
Second Finisher
Nigel Rigg

Rochdale 10k06-Oct-2019

Position Time Category Name
165 54:36 M45 John Moore

Chester Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
172 3:04:38 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
1961 4:25:34 M45 David Parrington

Hopton Trail 10k06-Oct-2019

Position Time Category Name
14 46:39 MSen Will Stewart
17 47:39 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield

Shrewsbury Half Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
622 2:00:10 F60 - 3rd Fiona Murphy

Loch Ness Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
691 3:49:51 M40 Tom Paget
1886 4:32:53 M40 Nigel Taylor

Littleborough 10k29-Sep-2019

Position Time Category Name
5 37:05 MSen Niall Smith
6 38:03 MU23 - 1st James Johnson
7 38:24 M35 - 2nd Michael King
10 38:47 M50 - 1st Simon Johnson
16 39:28 F40 - 1st
First Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
19 40:42 MSen Will Stewart
23 41:36 M40 - 3rd Will Carver
24 41:36 M45 - 1st James O'Rourke
25 41:46 M60 - 1st Mark Crabtree
27 41:53 FSen - 1st
Second Lady Finisher
April Caufield
29 41:57 F35 - 1st
Third Lady Finisher
Helen Ward
43 44:20 MU23 Fred Carver
46 44:36 M55 Marc Rocheteau
48 45:16 M60 - 2nd Robert Hick
58 46:36 FSen - 3rd Jessica Dixon
62 46:58 M40 Ian Giles
63 46:59 M55 Nigel Rigg
78 49:06 M70 - 1st Raymond Hall
107 51:21 FSen Samantha Layfield
113 51:54 M45 Nigel Taylor
114 51:58 M60 Paul Greenslade
120 52:39 M45 David Parrington
156 55:53 FSen Rachel McCauley
179 58:44 M60 Chris Kirkbride
180 59:03 F45 Kirsty Carver
184 59:15 F55 Deborah Kirkbride
207 1:01:20 F45 Monica Gallagher
221 1:04:14 F70 - 2nd Susan Hall

Berlin Marathon29-Sep-2019

Position Time Category Name
7680 3:29:05 M50 Jonny Lister

Much Wenlock 9 mile Mountain Trail race29-Sep-2019

Position Time Category Name
9 1:10:01 M45 - 1st Sunny Curwen

Yorkshire Coast 10k29-Sep-2019

Position Time Category Name
1325 59:49 M75 - 3rd Ken Elliott

Thieveley Pike Fell Race28-Sep-2019

Position Time Category Name
97 58:42 M55 Martin Ellis

Peak District Challenge Bronze Ultra Marathon 50k22-Sep-2019

Position Time Category Name
1 5:53:03 New Course Record M40 Will Carver

Utterley Butterley Fell Race22-Sep-2019

Position Time Category Name
4 36:35 MSen - 3rd Michael King
68 50:28 F50 Hazel Berrett
72 50:57 F40 Jane Hobson

Hull Marathon22-Sep-2019

Position Time Category Name
18 3:05:17 M45 - 2nd Ryan Barker
196 3:57:51 M70 - 1st Raymond Hall
532 5:02:56 F70 - 1st Susan Hall

Strathclyde 10k22-Sep-2019

Position Time Category Name
9 40:34 MSen Will Stewart
11 42:11 FSen - 1st
First Lady
April Caufield
63 55:27 F60 - 1st Jane Stewart

HamilTEN (Short distance)21-Sep-2019

Position Time Category Name
30 37:58 MSen Will Stewart
55 39:48 FSen - 2nd April Caufield

Vale of York Half Marathon15-Sep-2019

Position Time Category Name
438 1:44:09 M60 Robert Hick
616 1:51:00 M45 David Parrington
776 1:57:18 M45 John Moore

Stainland Trail 10k15-Sep-2019

Position Time Category Name
5 48:31 M60 1st Mark Crabtree
22 54:05 M45 Tim Baxter
56 1:02:57 M45 Wayne Stevens
63 1:03:41 F55 - 2nd Hazel Berrett
77 1:07:32 F45 Jane Hobson

Altotting Trail Half Marathon (Bavaria)15-Sep-2019

Position Time Category Name
242 1:41:30 F50 - 1st
14th Female Finisher
Jenny Hopkinson
310 1:44:14 M60
286th Male Finisher
Paul Hopkinson

Spen Greenway 10k15-Sep-2019

Position Time Category Name
42 44:53 F45 - 1st Angela Clarke

Bristol Half Marathon15-Sep-2019

Position Time Category Name
2922 1:57:54 F60 Geraldine Roby

UKFast City of Salford 10k08-Sep-2019

Position Time Category Name
25 35:26 MSen Peter Clegg
307 45:37 F45 Angela Clarke

Great North Run08-Sep-2019

Position Time Category Name
2492 1:39:30 M Marc Rocheteau
7087 1:52:53 M Tim Pegg
8750 1:56:08 M Jazz Sandhu
9771 !:57:54 M David Cooper
10771 1:59:43 M John Moore
21315 2:19:01 M Chris Burrell
38198 3:03:24 F Theresa Booth
40959 3:23:56 F Susan Pegg

The Yorkshireman Full Marathon08-Sep-2019

Position Time Category Name
23 4:08:25 M40 Will Carver
120 7:17:07 F60 - 1st Fiona Murphy
121 7:17:16 F40 Sharon Cousen

The Yorkshireman Half Marathon08-Sep-2019

Position Time Category Name
14 1:58:31 M60 - 1st Mark Crabtree
49 2:12:49 M60 - 3rd Simon Gelsthorpe
52 2:13:33 F50 - 1st Rachael Beaumont
71 2:20:45 M50 David Nutton
101 2:31:19 F40 Judith Cole
109 2:32:31 M40 Jonathan Wood
122 2:37:48 F50 Hazel Berrett
132 2:40:37 FSen Clare Newton
135 2:42:25 F40 Andrea Ackroyd
141 2:45:08 M50 Martin Ellis
161 2:53:58 F50 Margaret Deacon
206 3:13:23 F50 Jenny St Romaine
221 3:21:34 F40 Jude Baines

Bawtry Forest 11k08-Sep-2019

Position Time Category Name
17 44:01 MSen Will Stewart
26 46:04 FSen - 1st
First Female Finisher
April Caufield

Tallinn Marathon, Estonia08-Sep-2019

Position Time Category Name
2035 5:21:30 F70 - 3rd Susan Hall

Medoc Marathon, France07-Sep-2019

Position Time Category Name
485 4:24:23 M Ryan Barker

Golden Ball Lancaster 20 mile race01-Sep-2019

Position Time Category Name
39 2:39:34 M Jonny Lister
85 3:13:41 M David Parrington

Sherwood Pines 10k01-Sep-2019

Position Time Category Name
11 41:10 MSen Will Stewart
24 43:16 FSen - 2nd
Second Lady
April Caufield

Blackshaw Head Fete Fell Race31-Aug-2019

Position Time Category Name
28 47:38 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
85 1:00:54 FSen Samantha Layfield

Even Splits Leeds 5k Race Series - Race 728-Aug-2019

Position Time Category Name
12 17:12 MSen Peter Clegg

Burnsall Classic Fell Race24-Aug-2019

Position Time Category Name
46 21:57 M50 Simon Johnson
54 22:23 MSen Michael King
95 26:13 M40 Ryan Barker
110 28:07 M50 Stephen Fitz-Costa
114 28:25 MSen Daniel Mahoney

Burnsall Junior Fell Race - Under 11 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
2 U11 Sam Keighley

Burnsall Junior Fell Race - Under 18 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
2 U20 - 1st Harry Johnson
3 U17 - 2nd James Johnson

Burnsall Junior Fell Race - Under 15 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
1 U15 Jack Keighley

Burnsall Classic 10 Mile Road Race24-Aug-2019

Position Time Category Name
12 1:06:48 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber
15 1:08:46 MSen Michael King
16 1:08:50 M40 - 3rd Ryan Barker
17 1:08:57 M60 - 2nd Mark Crabtree
23 1:09:45 M40 Adrian Thomas
28 1:12:21 M40 Sunny Curwen
32 1:14:30 MSen Daniel Mahoney
34 1:14:53 MSen Will Stewart
38 1:15:43 FSen Helen Ward
45 !:17:55 M50 Jonny Lister
46 1:18:10 FSen April Caufield
55 1:20:31 F50 - 1st Jenny Hopkinson
61 1:21:37 F50 - 2nd Rachael Beaumont
72 1:23:17 M70 - 1st Raymond Hall
73 1:23:35 M60 Paul Hopkinson
76 1:25:24 M40 Ian Giles
107 1:33:38 F40 Sharon Cousen
108 1:33:47 F60 - 1st Geraldine Roby
115 1:36:19 FSen Samantha Layfield
121 1:37:35 FSen Rachel McCauley
127 1:39:07 M50 Nigel Rigg
130 1:40:50 M40 David Parrington
132 1:41:32 M50 Richard Corney
133 1:41:57 F50 Deborah Kirkbride
134 1:42:34 M50 James Kirkpatrick
143 1:47:25 M60 Chris Kirkbride
144 1:48:21 F50 Jenny St Romaine
150 1:53:04 M60 Chris Burrell

Strangford Festival 10k23-Aug-2019

Position Time Category Name
58 48:08 M35 Paul Bunker

Stan Curran Cowm 5k22-Aug-2019

Position Time Category Name
4 16:44 MJ - 2nd Harry Johnson
16 17:57 MJ James Johnson
25 19:00 M50 - 1st Simon Johnson
31 19:37 MSen Will Stewart
34 20:05 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
April Caufield

Birchwood 10k18-Aug-2019

Position Time Category Name
354 50:25 M45 John Moore

Tour of Norland Moor18-Aug-2019

Position Time Category Name
5 41:28 MSen Michael King
13 45:33 M60 - 1st Mark Crabtree
22 47:14 MSen Daniel Mahoney
29 49:20 F50 - 1st Rachael Beaumont
47 57:26 F55 - 2nd Hazel Berrett
49 57:42 M55 Martin Ellis
60 64:38 M55 James Kirkpatrick

The Clacton Half Marathon18-Aug-2019

Position Time Category Name
205 2:02:06 F60 - 1st Fiona Murphy

Dublin Rock 'n' Roll Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
83 1:22:48 M45 Ian Whitehouse

Newark Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
561 1:54:46 F40 Steph Dickinson

Isle of Man Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
78 1:43:57 M70 - 1st Raymond Hall
229 2:16:55 F70 - 1st Susan Hall

Saddleworth 6.2 Miles11-Aug-2019

Position Time Category Name
17 42:02 MSen Will Stewart
25 43:10 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield
59 51:50 M45 John Moore

Boulsworth Fell Race11-Aug-2019

Position Time Category Name
17 48:04 MSen Michael King

Brùarhlaup 10k (Iceland)10-Aug-2019

Position Time Category Name
33 46:34 M Nigel Taylor

Yorkshire Vets Grand Prix Race 8 - Springhall - Men's Results07-Aug-2019

Position Time Category Name
23 39:18 M60 - 1st Mark Crabtree
30 40:36 M55 David Ingle

Yorkshire Vets Grand Prix Race 8 - Springhall - Ladies Results07-Aug-2019

Position Time Category Name
6 42:25 F50 - 1st Rachael Beaumont
30 Unknown F60 Geraldine Roby

Crow Hill Reverse Fell Race06-Aug-2019

Position Time Category Name
46 53:38 M50 Martin Ellis
53 59:08 M40 David Parrington

Birkenshaw Firefighters 5 Mile04-Aug-2019

Position Time Category Name
123 43:27 M45 John Moore

Bolton Abbey 10k04-Aug-2019

Position Time Category Name
10 49:23 M45 - 1st James O'Rourke
32 54:46 M60 - 1st Robert Hick

Indian Queens Half Marathon Newquay04-Aug-2019

Position Time Category Name
155 1:43:12 M50 David Nutton

The Tony Barnes Memorial 5 mile31-Jul-2019

Position Time Category Name
250 40:52 M45 John Moore

Ryedale 10k28-Jul-2019

Position Time Category Name
18 45:34 FSen 1st
Second Lady Finisher
April Caufield
19 46:04 MSen Will Stewart

Huddersfield Park 5k Series - Race 425-Jul-2019

Position Time Category Name
16 23:16 F45 1st
Third Lady Finisher
Angela Clarke
20 23:44 M40 Sean Morland
29 24:50 M45 Nigel Taylor

Burnley 10k21-Jul-2019

Position Time Category Name
154 48:29 M Ian Giles
233 51:42 M John Moore

Brighouse Running Festival 10k21-Jul-2019

Position Time Category Name
16 40:17 M55 - 2nd David Ingle
18 40:24 M45 - 3rd James O'Rourke
27 41:29 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
50 45:31 F45 - 1st Angela Clarke
59 46:50 M40 Sean Morland
62 47:00 M35 Richard Palethorpe
130 53:19 F45 Jane Hobson

Brighouse Festival 5k21-Jul-2019

Position Time Category Name
2 20:16 MJun U16 - 1st
Second Finisher
Ned Hughes

Sir Titus Trot 20 Miles20-Jul-2019

Position Time Category Name
17 3:19:14 F Margaret Deacon

Sir Titus Trot 10 Miles20-Jul-2019

Position Time Category Name
12 1:34:51 F Deborah Kirkbride
16 1:39:14 F Jenny St Romaine
18 1:40:17 F Jane Dacre

Bingley Show 10k20-Jul-2019

Position Time Category Name
3 47:49 MSen - 3rd
Third Finisher
Michael King
25 55:56 F50 - 1st Rachael Beaumont
29 56:39 MSen Will Stewart
30 56:42 FSen - 2nd April Caufield

Scammonden Round Res Half Marathon20-Jul-2019

Position Time Category Name
2 2:48:00 M - 2nd
Second Finisher
David Parrington

Huddersfield Park 5k Series - Race 318-Jul-2019

Position Time Category Name
3 17:00 MSen - 2nd
Third Finisher
Ben Crowther
5 17:49 MU23 - 2nd Harry Johnson
7 19:18 M35 - 2nd Michael King
11 20:06 M55 - 1st David Ingle
12 20:21 M60 - 1st Mark Crabtree
13 20:35 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
14 20:45 M40 - 1st Will Carver
19 21:42 M55 - 2nd Marc Rocheteau
20 21:43 M35 Ian Giles
24 21:58 M50 - 3rd Jonny Lister
28 22:25 M45 - 3rd Nigel Taylor
29 22:33 F45 - 2nd Angela Clarke
32 22:47 M40 - 3rd Sean Morland
44 23:51 M35 Paul Bunker
50 24:50 M45 John Moore
51 24:57 M55 Martin Ellis
57 25:48 M45 David Parrington
58 26:20 FSen - 1st Rachel McCauley
63 27:21 F55 - 3rd Deborah Kirkbride
66 28:37 M60 Christopher Kirkbride
67 28:37 F45 Kirsty Carver
69 29:13 F45 Monica Gallagher

Priory 10k17-Jul-2019

Position Time Category Name
103 48:31 M35 Paul Bunker
182 53:47 M45 John Moore

Huddersfield Park 5k Series - Race 211-Jul-2019

Position Time Category Name
14 22:46 F45 - 1st Angela Clarke

The Burner 10k at Crow Wood Park07-Jul-2019

Position Time Category Name
17 48:20 M40 - 3rd Sean Morland
20 49:03 M35 Paul Bunker

The Burner 2.5k @ Crow Wood Park07-Jul-2019

Position Time Category Name
2 9:51 MJun U14 - 2nd
Second Finisher
Joshua Morland
3 10:35 MJun U14 - 3rd
Third Finisher
Fionntan Bunker
4 10:35 M35 - 1st Paul Bunker
10 11:53 MJun U14 Samual Morland

Leeds 10k07-Jul-2019

Position Time Category Name
1497 52:25 FSen Rachel McCauley

Pateley Summer Pie 'n' Pint 10 Mile07-Jul-2019

Position Time Category Name
8 1:39:00 F Andrea Ackroyd
15 1:50:05 F Jenny St Romaine

Tour of Merseyside Series- Wirral Coastal Run06-Jul-2019

Position Time Category Name
285 2:01:59 M45 John Moore

Heptonstall Festival06-Jul-2019

Position Time Category Name
12 56:06 MSen Michael King
18 59:37 M60 - 1st
New Course Age Record
Mark Crabtree
49 1:07:45 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Rachael Beaumont
80 1:17:34 M40 Nigel Taylor
82 1:18:37 F50 Hazel Berrett

Tour of Merseyside Series - Knowsley Cross Country05-Jul-2019

Position Time Category Name
175 52:04 M45 John Moore

Huddersfield Park 5k Series - Race 104-Jul-2019

Position Time Category Name
19 22:41 F45 - 2nd Angela Clarke

Tour of Merseyside Series - Raging Red Bull 504-Jul-2019

Position Time Category Name
164 40:49 M45 John Moore

Helen Windsor 10k03-Jul-2019

Position Time Category Name
3 34:45 MSen - 1st
Third Finisher
Ben Crowther
12 38:17 M Harry Johnson
13 38:34 M35 Michael King
19 39:38 M James Johnson
21 40:09 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
31 41:12 MSen Niall Smith
32 41:21 M60 - 2nd Mark Crabtree
33 41:29 M45 James O'Rourke
41 42:26 M55 - 2nd David Ingle
45 42:33 F35 - 1st Helen Ward
63 44:53 M55 Marc Rocheteau
77 46:15 M60 Robert Hick
85 46:34 M35 Ian Giles
92 47:21 F45 Angela Clarke
95 47:44 M40 Sean Morland
102 48:15 M35 Richard Palethorpe
107 48:32 M45 Nigel Taylor
116 50:08 F40 - 3rd Erika Nightingale
121 50:33 M50 David Broadley
122 50:56 M55 James Goldsmith
128 53:08 F45 Jane Hobson
147 54:17 FSen Rachel McCauley
155 55:05 F60 - 1st Geraldine Roby
199 1:01:24 M60 Christopher Kirkbride
206 1:02:18 F45 Penny Bottomley
209 1:04:21 F65 - 2nd Sue Corney
210 1:04:21 M50 Richard Corney

Helen Windsor - Ladies Team Result03-Jul-2019

Position Time Category Name
1 Combined Time 2:10:18 Ladies Team - First Johanna Sutcliffe, Helen Ward, Angela Clarke

Helen Windsor - Men's Team Result03-Jul-2019

Position Time Category Name
1 Combined Time 1:51:45 Men's Team - First Ben Crowther, Harry Johnson, Michael King

Tour of Merseyside Series - Sustrans Cycle Trail02-Jul-2019

Position Time Category Name
188 1:27:45 M45 John Moore

Tour of Merseyside Series - Thurstaston Multi-Terrain01-Jul-2019

Position Time Category Name
202 55:21 M45 John Moore

Lindley 10k30-Jun-2019

Position Time Category Name
21 43:07 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward

Tour of Merseyside Series - Southport Half Marathon30-Jun-2019

Position Time Category Name
766 2:01:33 M45 John Moore

Stoodley Pike Fell Race29-Jun-2019

Position Time Category Name
35 23:08 MSen Joseph Crossfield
192 34:06 M50 Martin Ellis

Snowdon Twilight Uphill Race28-Jun-2019

Position Time Category Name
58 1:00:41 F40 - 1st Sarah Cumber
137 1:16:50 M70 - 1st Geoff Cumber

Cragg Vale Fell Race26-Jun-2019

Position Time Category Name
17 31:46 MSen Michael King

Summer Handicap 10k25-Jun-2019

Position Time Category Name
0 Finish Times Run Times
1 57:54 46:54 David Broadley
2 58:40 52:40 David Parrington
3 59:19 45:19 Ian Giles
4 59:24 47:24 Paul Bunker
5 59:35 57:35 Balqees Bi
6 59:36 43:36 Lee Cattermole
7 59:38 40:38 Will Carver
8 59:39 43:39 Richard Brook
9 59:41 42:41 Helen Ward
10 59:42 59:42 Nicola Hinchliffe
11 1:00:22 44:22 Tim Pegg
12 1:00:31 44:31 Sean Mayall - Non member
13 1:00:35 37:35 Peter Clegg
14 1:00:45 45:45 Angela Clarke
15 1:00:51 49:51 Andy Hills
16 1:00:59 47:59 Raymond Hall
17 1:01:04 45:04 Nigel Taylor
18 1:01:05 49:05 Jim Goldsmith
19 1:01:11 47:11 Sean Morland
20 1:01:16 46:16 Richard Palethorpe
21 1:01:21 53:21 Keith Midgley
22 1:01:27 50:27 Sophie Baxter
23 1:01:37 58:37 Jane Stewart
24 1:01:41 58:41 Monica Gallagher
25 1:01:56 59:56 Simon Wadsworth
26 1:02:01 1:00:01 Sophie Stones
27 1:02:32 52:32 Jazz Sandhu
28 1:03:07 55:07 Rachel McCauley
29 1:03:26 56:26 Ruth Albaya
30 1:04:26 40:26 Niall Smith
31 1:05:36 1:05:06 Theresa Booth
32 1:06:23 1:01:23 Kirsty Carver

Pennine Barrier Ultra 100 mile23-Jun-2019

Position Time Category Name
2 24:26:08 M Ryan Barker

Solstice Saunter 5 mile21-Jun-2019

Position Time Category Name
185 48:29 M45 David Parrington

Lucca 5k21-Jun-2019

Position Time Category Name
32 17:58 F45 - 1st
2nd Lady Finisher
Sarah Cumber
171 21:55 M70 - 1st Geoff Cumber

Warrington 10k20-Jun-2019

Position Time Category Name
116 47:04 MSen Paul Bunker
186 51:48 M45 John Moore

Ogden Midsummer Madness Fell Race19-Jun-2019

Position Time Category Name
1 27:07 MSen - 1st
First Finisher
Ben Crowther
7 31:24 MSen Michael King
15 33:17 MSen Paul Clough
16 34:34 M40 - 3rd Will Carver
23 36:56 MSen Ian Giles
24 36:59 F50 - 1st
Third Lady
Rachael Beaumont
25 37:30 M40 Sunny Curwen
41 43:45 F50 - 3rd Hazel Berrett
60 54:06 MSen Chris Greenwood

Blackpool Music Run 10k16-Jun-2019

Position Time Category Name
33 50:45 M45 John Moore

Joe Percy 10k12-Jun-2019

Position Time Category Name
6 34:49 MSen Ben Crowther
22 37:48 MSen Michael Gaughan
29 38:22 MJun U16 - 1st James Johnson
30 38:23 M45 Ian Whitehouse
34 38:51 MJun U18 - 1st Harry Johnson
39 38:58 M35 Michael King
48 39:53 F40 - 1st
First Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
57 40:57 M45 Andrew Wiggins
60 41:06 MSen Will Stewart
62 41:10 M45 James O'Rourke
72 41:42 M55 - 2nd David Ingle
78 42:00 M40 Will Carver
84 42:21 F35 - 1st Helen Ward
122 44:48 M60 Robert Hick
147 45:44 M45 Lee Cattermole
149 45:49 M55 Tim Pegg
159 46:29 M35 Richard Palethorpe
160 46:32 M50 David Nutton
162 46:13 M55 Marc Rocheteau
172 46:56 F45 Angela Clarke
192 48:09 M60 Paul Hopkinson
193 48:09 M50 Mark Gaughan
196 48:15 M35 Ian Giles
200 48:18 M45 Nigel Taylor
201 48:32 M40 Sean Morland
208 48:44 M35 Paul Bunker
209 49:11 M70 - 1st Raymond Hall
212 49:10 F45 Sophie Kelly
237 51:08 F45 Sharon Cousen
258 52:44 M45 John Moore
259 52:28 M55 Martin Ellis
267 53:18 FSen Samantha Layfield
270 53:20 F45 Jane Hobson
281 53:56 M65 - 3rd Keith Midgley
284 54:21 FSen Rachel McCauley
290 55:29 M50 Heath Reilly
295 55:58 FSen Bethan Davies
319 58:27 M65 Dennis O'Keefe
321 58:39 F60 - 2nd Jane Stewart
329 59:14 F55 Deborah Kirkbride
334 59:31 F45 Monica Gallagher
341 1:00:40 M35 Jazz Sandhu
357 1:01:49 F45 Penny Bottomley
363 1:03:01 F45 Jude Baines
364 1:03:00 M60 David Cooper

The Mast 10k09-Jun-2019

Position Time Category Name
64 1:01:17 M45 John Moore

Marsden 10 Mile09-Jun-2019

Position Time Category Name
79 1:30:35 FSen - 1st Clare Newton
105 1:36:45 M45 Nigel Taylor
131 1:42:31 F50 Margaret Deacon

Doncaster Half Marathon09-Jun-2019

Position Time Category Name
238 1:42:51 M70 - 1st Raymond Hall
891 2:14:15 F65 - 2nd Susan Hall

Huddersfield Half Marathon02-Jun-2019

Position Time Category Name
19 1:57:46 Marc Rocheteau
22 1:58:35 Paul Hopkinson
27 2:01:00 Jenny Hopkinson
34 2:03:38 Jonny Lister
38 2:05:50 Clare Newton
57 2:12:22 Sophie Baxter
78 2:21:25 John Moore
84 2:25:11 David Parrington

Northowram 5 mile02-Jun-2019

Position Time Category Name
21 37:45 M55 - 3rd Tim Pegg
43 40:01 M35 Richard Palethorpe
53 41:10 M45 Richard Corney
157 57:22 F55 Susan Pegg
166 1:02:18 F55 Theresa Booth

Calderdale Way Ultra01-Jun-2019

Position Time Category Name
6 15:01:30 (6th in Mixed Pairs - other of the pair not a Harrier) FV40 - 2nd Sharon Cousen
36 14:47:19 (36th Individual) FV50 - 3rd Fiona Murphy

Calderdale Way Ultra Marathon01-Jun-2019

Position Time Category Name
5 4:53:45 MV40 - 2nd Tim Baxter
26 6:21:53 FV50 - 2nd Margaret Deacon
27 6:21:54 FV40 - 3rd Andrea Ackroyd

Pen-Y-Ghent01-Jun-2019

Position Time Category Name
48 1:00:41 MSen Michael King
114 1:09:21 F50 - 3rd Rachael Beaumont

Whixley 10k

Position Time Category Name

Position Time Category Name