Halifax Hariers
Halifax Harriers Athletics Club - Est. 1888

Penine 10k Road Race

Results - Sunday, 4th January 2009

PlaceGender
position
NumberNameCategoryCategory
position
ClubPace / mileTime
1 1 154 Andrew Pearson M35 1/31 Longwood Harriers AC 05:23.6 0:33:31
2 2 220 Mike Mannings M 1/57 Oldham & Royton 05:37.3 0:34:56
3 3 170 Ian Whitehouse M35 2/31 Halifax Harriers 05:42.5 0:35:28
4 4 129 Steven Bayton M 2/57 Halifax Harriers 05:43.4 0:35:34
5 5 123 Martin Green M40 1/38 Wakefield Harriers 05:46.2 0:35:51
6 6 179 Darren Burnley M40 2/38 UA 05:47.0 0:35:56
7 7 222 Andy Whitworth M40 3/38 Meltham AC 05:48.4 0:36:05
8 8 270 Kevin Ogden M35 3/31 Spenborough AC 05:52.0 0:36:27
9 9 161 Neil Penn M 3/57 Wakefield Harriers 05:54.2 0:36:41
10 10 207 Gary Crompton M 4/57 Scunthorpe AC 05:57.9 0:37:04
11 1 225 Natalie Grant F 1/27 Rotherham Harriers 06:05.5 0:37:51
12 2 27 Jessica Trowbridge F 2/27 Gateshead Harriers & AC 06:05.6 0:37:52
13 11 148 Mark Leggett M45 1/36 Denby Dale Travellers 06:05.8 0:37:53
14 12 221 Keith McGhie M45 2/36 Spemborough AC 06:06.0 0:37:54
15 13 177 Mark Crabtree M50 1/15 Halifax Harriers 06:06.6 0:37:58
16 14 277 Martin Firth M50 2/15 Queensbury RC 06:09.8 0:38:18
17 15 208 Pete Johnson M55 1/23 Scarborough AC 06:12.7 0:38:36
18 16 102 John Oliver M50 3/15 York Knavesmire Harriers 06:13.0 0:38:38
19 17 188 Keith Williams M55 2/23 Rotherham Harriers 06:15.6 0:38:54
20 18 205 Scott Mitchell M 5/57 Leeds City 06:16.9 0:39:02
21 19 100 Geoff Cumber M60 1/11 Halifax Harriers 06:17.2 0:39:04
22 20 244 Tom Limb M 6/57 UA 06:18.4 0:39:11
23 3 168 Amy Green F 3/27 Keighley & Craven AC 06:18.5 0:39:12
24 4 51 Jennie Ransome F45 1/16 Road Runners Club 06:25.0 0:39:52
25 5 218 Joanna Seymour F35 1/21 Hallamshire Harriers 06:25.6 0:39:56
26 21 139 Stephen Schofield M45 3/36 Dewsbury Road Runners 06:25.9 0:39:58
27 6 7 Sarah Cumber F35 2/21 Halifax Harriers 06:26.1 0:39:59
28 22 301 Mike Falgate M45 4/36 Pudsey & Bramley AC 06:27.2 0:40:06
29 23 127 Andrew Dovenor M40 4/38 Wakefield Triathlon Club 06:29.0 0:40:17
30 24 296 Craig Empsall M 7/57 Halifax Harriers 06:29.3 0:40:19
31 7 266 Jacqui Dews F35 3/21 Holmfirth Harriers 06:30.3 0:40:25
32 25 72 Neil Kingham M40 5/38 York Knavesmire Harriers 06:31.7 0:40:34
33 26 2 Mick Hogan M45 5/36 Eccleshill Road Runners 06:32.8 0:40:41
34 27 53 John-Paul Hopkinson M35 4/31 Keighley & Craven AC 06:33.6 0:40:46
35 28 269 Steve Carter M55 3/23 Keighley & Craven AC 06:34.0 0:40:48
36 29 112 Paul Hiley M40 6/38 UA 06:34.6 0:40:52
37 30 200 Adrian Royston M40 7/38 Halifax Harriers 06:34.8 0:40:53
38 31 319 David Hunt M 8/57 City of Hull AC 06:35.3 0:40:56
39 32 138 Eric Green M50 4/15 Valley Strider 06:35.4 0:40:57
40 33 237 Ian Mitchell M55 4/23 Longwood Harriers AC 06:37.5 0:41:10
41 8 184 Clare Murphy F 4/27 Liverpool Harriers 06:38.5 0:41:16
42 34 292 Ian Stainthorpe M45 6/36 Rochdale Harriers 06:39.0 0:41:19
43 35 298 Raymond Hall M60 2/11 Halifax Harriers 06:39.9 0:41:25
44 36 48 Carl Heron M45 7/36 Queensbury RC 06:40.6 0:41:29
45 37 280 Edward Brown M 9/57 Holmfirth Harriers 06:42.7 0:41:42
46 38 120 Ian Castle M40 8/38 UA 06:44.3 0:41:52
47 39 107 Tim Robinson M 10/57 Hallamshire Harriers 06:45.6 0:42:00
48 40 267 Marwan Kheniery M35 5/31 Stadium Runners 06:46.5 0:42:06
49 41 128 Martin Smith M35 6/31 York Knavesmire Harriers 06:47.2 0:42:10
50 42 317 Tom Neill M 11/57 London 06:48.5 0:42:18
51 43 8 Garreth Burrell M 12/57 Halifax Harriers 06:49.1 0:42:22
52 44 36 Raymond McArthur M55 5/23 Meltham AC 06:49.7 0:42:26
53 45 250 Jonathan Cocker M 13/57 UA 06:50.2 0:42:29
54 46 201 Robert Kellett M40 9/38 Royton Road Runners 06:51.0 0:42:34
55 47 224 Anthony Bain M55 6/23 Northern Veterans 06:51.2 0:42:35
56 48 314 Andy Haslam M35 7/31 Halifax Harriers 06:51.5 0:42:37
57 9 204 Donna Daly F 5/27 Scunthorpe AC 06:51.8 0:42:39
58 49 94 Phil McGeever M45 8/36 Horsforth Harriers 06:52.0 0:42:40
59 10 195 Carole Fryer F40 1/13 Halifax Harriers 06:53.3 0:42:48
60 50 25 Mike Harrison M45 9/36 Meltham AC 06:54.6 0:42:56
61 51 304 Mark Pottinger M 14/57 UA 06:55.2 0:43:00
62 52 191 Russell Peel M35 8/31 UA 06:56.7 0:43:09
63 53 243 Paul Birrave M40 10/38 Eccleshill Road Runners 06:56.8 0:43:10
64 54 47 Neil Jones M 15/57 UA 06:57.6 0:43:15
65 55 187 Fred Boardman M 16/57 UA 06:57.8 0:43:16
66 56 330 Paul Henry M45 10/36 UA 06:57.9 0:43:17
67 57 164 Chris Oldfield M 17/57 Meltham AC 06:58.3 0:43:17
68 58 246 Paul Wojtas M 18/57 UA 06:58.6 0:43:19
69 59 252 Steve Darby M40 11/38 UA 06:58.6 0:43:21
70 60 45 Graeme McAllister M 19/57 York Knavesmire Harriers 06:58.9 0:43:21
71 61 273 Kevin Thomas M55 7/23 Rotherham Harriers 06:59.2 0:43:23
72 62 216 Philip Robinson M40 12/38 UA 06:59.9 0:43:25
73 11 176 Lesley Ewart F50 1/10 Holmfirth Harriers 07:00.4 0:43:29
74 63 354 James Thomson M 20/57 UA 07:01.2 0:43:32
75 64 197 Daz Flynn M45 11/36 UA 07:01.8 0:43:37
76 65 213 Alex Dobson M35 9/31 NYP 07:02.8 0:43:41
77 66 302 Darren McAvinne M 21/57 Stadium Runners 07:04.1 0:43:47
78 67 259 John Howarth M55 8/23 Longwood Harriers AC 07:04.2 0:43:55
79 68 281 B Barrie M40 13/38 UA 07:04.4 0:43:56
80 69 84 David Nahal M45 12/36 Abbey Runners 07:05.7 0:43:57
81 70 326 Andrew Tyas M45 13/36 Royton Road Runners 07:07.0 0:44:05
82 71 242 Robert Sutton M45 14/36 Eccleshill Road Runners 07:08.2 0:44:13
83 12 99 Jess Fowle F40 2/13 UA 07:08.7 0:44:21
84 72 19 Richard Dewhirst M40 14/38 UA 07:08.9 0:44:24
85 13 185 Michelle Murphy F40 3/13 Liverpool Harriers 07:11.0 0:44:25
86 73 219 John Spencer M50 5/15 Hallamshire Harriers 07:11.8 0:44:38
87 74 163 Robert Iannelli M35 10/31 UA 07:11.9 0:44:43
88 75 83 Andrew Byram M35 11/31 UA 07:13.1 0:44:44
89 14 189 Linda Crabtree F50 2/10 Halifax Harriers 07:13.9 0:44:51
90 76 157 Julian Murray M35 12/31 Harrogate Harriers 07:14.0 0:44:56
91 15 274 Debbie Helman F35 4/21 UA 07:14.4 0:44:57
92 77 73 Matthew Page M45 15/36 York Knavesmire Harriers 07:15.5 0:44:59
93 78 258 Paul Stuart M 22/57 UA 07:15.8 0:45:06
94 79 241 John McCarthy M45 16/36 UA 07:16.1 0:45:08
95 80 50 Mick Howard M45 17/36 Spemborough AC 07:16.6 0:45:10
96 81 117 David English M40 15/38 Totley AC 07:17.3 0:45:13
97 82 199 Dave Cooper M50 6/15 Halifax Harriers 07:17.9 0:45:17
98 83 119 Phil Raddall M40 16/38 York Knavesmire Harriers 07:18.2 0:45:21
99 16 309 Julie Field F35 5/21 Huddersfield Road Runners 07:18.9 0:45:23
100 84 320 Wil Valovin M 23/57 UA 07:19.2 0:45:27
101 85 134 Keith Gordon M60 3/11 Penistone Footpath Runners 07:19.5 0:45:29
102 86 282 Gavin Dodd M 24/57 Stainland Lions 07:19.5 0:45:31
103 87 260 Ken Halliwell M 25/57 UA 07:20.0 0:45:31
104 88 91 Simon Drew M35 13/31 York Knavesmire Harriers 07:20.2 0:45:34
105 89 155 Ian Robertshaw M 26/57 Horsforth Harriers 07:20.3 0:45:35
106 90 264 Philip Robinson M 27/57 UA 07:21.3 0:45:36
107 91 137 Geoffrey Dimelow M50 7/15 Penistone Footpath Runners 07:21.4 0:45:42
108 92 125 Graeme Genty M35 14/31 UA 07:21.9 0:45:43
109 17 289 Kim Reed UA 1/1 UA 07:22.2 0:45:46
110 93 131 Andrew Jackson M40 17/38 UA 07:22.7 0:45:48
111 94 196 Andy Rose M40 18/38 Halifax Harriers 07:23.5 0:45:51
112 95 173 Martin Booth M35 15/31 UA 07:24.2 0:45:56
113 96 303 S Kitching M45 18/36 Spenborough AC 07:24.3 0:46:00
114 97 86 Steve Smith M45 19/36 UA 07:25.1 0:46:01
115 98 202 Adam Willoughby M 28/57 Leeds University 07:25.6 0:46:06
116 99 175 Mark Pressley M 29/57 UA 07:25.8 0:46:09
117 18 62 Helen Roby F 6/27 Halifax Harriers 07:26.3 0:46:10
118 100 106 Alaister Macleod M45 20/36 York Knavesmire Harriers 07:27.1 0:46:13
119 101 229 Dave Foster M55 9/23 Penistone Footpath Runners 07:27.4 0:46:18
120 19 126 Gina Donald F35 6/21 UA 07:27.9 0:46:20
121 102 293 Lee Naylor M 30/57 Stainland Lions 07:28.4 0:46:23
122 103 300 Frank Chislett M55 10/23 Halifax Harriers 07:28.7 0:46:26
123 104 6 Craig Ward M 31/57 UA 07:29.3 0:46:28
124 105 268 Rik Robinson M 32/57 UA 07:30.5 0:46:32
125 106 327 Emlyn Simpson M 33/57 UA 07:31.3 0:46:39
126 20 318 Lynne Robinson F 7/27 Halifax Harriers 07:31.6 0:46:44
127 107 98 David Needham M60 4/11 Hallamshire Harriers 07:31.9 0:46:46
128 108 183 Michael Roughton M45 21/36 Halifax Harriers 07:31.9 0:46:48
129 21 248 Rosemary Baker F45 2/16 Stadium Runners 07:32.4 0:46:48
130 109 256 Phil Widdop M50 8/15 Stadium Runners 07:32.7 0:46:51
131 22 74 Sue Simpson F45 3/16 Harrogate Harriers 07:33.5 0:46:53
132 110 5 David Brookes M50 9/15 UA 07:35.1 0:46:58
133 111 331 William Murgatroyd M55 11/23 UA 07:35.8 0:47:08
134 23 297 Sally Caton F35 7/21 Huddersfield Road Runners 07:36.6 0:47:12
135 112 307 Phil Stollery M40 19/38 Calderdale Triathlon Club 07:36.7 0:47:17
136 113 322 Kevin Hirst M40 20/38 UA 07:37.1 0:47:18
137 114 81 Jonathan Hampson M35 16/31 York Knavesmire Harriers 07:40.0 0:47:20
138 115 64 David Cooper M35 17/31 UA 07:40.6 0:47:32
139 116 206 Ian Woodall M40 21/38 UA 07:40.8 0:47:38
140 117 226 Stephen Grant M50 10/15 UA 07:41.2 0:47:42
141 118 233 Bill Sage M50 11/15 Halifax Harriers 07:41.4 0:47:43
142 119 109 Mark Scott M35 18/31 Eccleshill Road Runners 07:43.0 0:47:46
143 120 329 Simon Whittell M 34/57 Rutland Runners 07:43.3 0:47:47
144 121 228 James Gaffney M 35/57 UA 07:43.5 0:47:57
145 122 30 Colin Utterson M60 5/11 York Acorn RC 07:44.5 0:47:59
146 123 61 Tony Ripley M45 22/36 UA 07:44.9 0:48:00
147 124 143 Steve Raby M45 23/36 UA 07:46.1 0:48:06
148 125 60 Daniel Lownes M35 19/31 UA 07:46.4 0:48:09
149 126 68 John Cottam M50 12/15 Stadium Runners 07:46.9 0:48:16
150 127 232 David Chapman M40 22/38 UA 07:47.2 0:48:18
151 24 315 Kiersti Dickinson F40 4/13 Holmfirth Harriers 07:47.2 0:48:21
152 128 40 Mark Dolan M45 24/36 Holmfirth Harriers 07:47.8 0:48:23
153 129 38 Michael Long M60 6/11 Bingley Harriers 07:48.3 0:48:27
154 25 70 Susan Gledhill F35 8/21 Stainland Lions 07:49.9 0:48:30
155 130 356 Andrew Lawton M35 20/31 Halifax Harriers 07:50.1 0:48:40
156 131 333 Ian Woods M40 23/38 UA 07:50.6 0:48:41
157 132 350 James McNutt M 36/57 UA 07:50.7 0:48:44
158 133 9 Chris Burrell M45 25/36 Halifax Harriers 07:50.7 0:48:45
159 26 114 Gill Capstick F35 9/21 UA 07:51.2 0:48:45
160 134 346 Steve Hall M40 24/38 UA 07:52.0 0:48:48
161 135 321 Ian Lewis M35 21/31 Keighley & Craven AC 07:53.0 0:48:53
162 136 349 Paul Patrick M40 25/38 UA 07:53.1 0:48:59
163 137 288 David Womersley M55 12/23 UA 07:53.8 0:49:00
164 138 355 Mike Spence M60 7/11 Halifax Harriers 07:54.3 0:49:04
165 27 276 Heather Mitchell F55 1/5 Dewsbury Road Runners 07:54.4 0:49:07
166 139 316 Simon Smith M40 26/38 UA 07:55.2 0:49:08
167 140 194 Jon Shaw M 37/57 UA 07:55.9 0:49:13
168 141 186 Jeffrey Taylor M70 1/3 Meltham AC 07:56.0 0:49:17
169 142 310 Martin Smith M40 27/38 UA 07:56.7 0:49:18
170 143 43 Chris Healey M40 28/38 Halifax Harriers 07:57.5 0:49:22
171 28 198 Geraldine Roby F45 4/16 Halifax Harriers 08:02.5 0:49:27
172 29 261 Jackie Carter F45 5/16 Spenborough AC 08:04.4 0:49:58
173 144 306 Matthew Robinson M 38/57 UA 08:04.6 0:50:10
174 145 238 Pomlani Bangani M 39/57 Salford Harriers 08:06.3 0:50:11
175 146 42 Dick Hunter M60 8/11 York Knavesmire Harriers 08:07.6 0:50:22
176 30 291 Joanne Kitcher F35 10/21 Stainland Lions 08:08.4 0:50:30
177 147 63 Jonathan Tinker M35 22/31 UA 08:08.4 0:50:35
178 31 122 Hazel Pike F35 11/21 Spemborough AC 08:08.8 0:50:35
179 148 263 Edward Wilkinson M45 26/36 Spenborough AC 08:12.5 0:50:37
180 149 71 Karl Martin M35 23/31 Stainland Lions 08:12.6 0:51:00
181 150 203 Trevor Willoughby M55 13/23 Lytham St Annes 08:12.8 0:51:01
182 151 217 Craig Richardson M45 27/36 UA 08:13.4 0:51:02
183 32 29 Helen-Marie Kruger F 8/27 Meltham AC 08:13.6 0:51:06
184 152 31 Peter Wood M50 13/15 UA 08:15.7 0:51:07
185 153 75 Richard Mockford M45 28/36 UA 08:16.2 0:51:20
186 154 338 Craig Parker M 40/57 UA 08:16.8 0:51:23
187 155 236 Andrew Jones M35 24/31 UA 08:17.0 0:51:27
188 33 345 Kathryn Thomas F45 6/16 UA 08:17.3 0:51:28
189 156 145 Jonnie Dance M35 25/31 UA 08:17.8 0:51:30
190 34 159 Melanie Sykes F 9/27 Meltham AC 08:22.6 0:51:33
191 157 230 Chris Gaffney M45 29/36 UA 08:22.8 0:52:03
192 158 90 Chris Buswell M35 26/31 UA 08:23.1 0:52:04
193 159 41 Peter Stoker M60 9/11 UA 08:23.4 0:52:06
194 35 294 Lucy Thompson F 10/27 UA 08:24.2 0:52:08
195 160 245 Tom Shanky M45 30/36 York Knavesmire Harriers 08:27.1 0:52:13
196 161 133 Adam Notter M 41/57 UA 08:27.6 0:52:31
197 36 35 Fiona McArthur F55 2/5 Meltham AC 08:27.9 0:52:34
198 162 272 Graeme Adams M65 1/5 York Knavesmire Harriers 08:28.4 0:52:36
199 163 209 Keith Rant M55 14/23 Road Runners Club 08:28.9 0:52:39
200 164 76 David Spicer M65 2/5 Northern Veterans 08:29.7 0:52:42
201 165 347 Mark Smith M40 29/38 UA 08:29.8 0:52:47
202 37 174 Karen Clark F 11/27 UA 08:31.0 0:52:48
203 166 59 Lyndon Ross M45 31/36 Eccleshill Road Runners 08:31.4 0:52:55
204 38 257 Virginia Lewin F55 3/5 UA 08:31.6 0:52:58
205 167 211 Neil Wilson M 42/57 UA 08:31.8 0:52:59
206 39 93 Gill Barker F45 7/16 York Knavesmire Harriers 08:33.7 0:53:00
207 168 15 Andrew Ackroyd M45 32/36 UA 08:33.9 0:53:12
208 169 255 Sue Thom M40 30/38 Preston Harriers 08:34.2 0:53:13
209 170 295 Paul Woods M45 33/36 UA 08:35.5 0:53:15
210 171 279 Ashley Brown M 43/57 UA 08:36.1 0:53:23
211 172 24 Martin Sturdy M50 14/15 Meltham AC 08:36.3 0:53:27
212 40 121 Sam Hellewell F 12/27 UA 08:36.9 0:53:28
213 41 275 Jane Hobson F35 12/21 Stainland Lions 08:37.1 0:53:32
214 173 214 Mick Dowling M55 15/23 UA 08:37.7 0:53:33
215 174 343 Tariq Mahmood M35 27/31 Dewsbury Road Runners 08:39.5 0:53:37
216 175 323 David Leslie M55 16/23 UA 08:40.0 0:53:48
217 176 147 Stephen Wright M45 34/36 UA 08:41.1 0:53:51
218 177 231 Stuart Frow M55 17/23 Scunthorpe AC 08:44.3 0:53:58
219 42 67 Margaret Metcalfe F55 4/5 York Knavesmire Harriers 08:44.6 0:54:18
220 178 240 Simon Thomas M55 18/23 UA 08:45.8 0:54:20
221 179 357 Kevin Brook M45 35/36 UA 08:45.8 0:54:27
222 43 340 Jenny Hare F35 13/21 UA 08:46.6 0:54:27
223 180 341 Andy Lee M 44/57 UA 08:46.7 0:54:32
224 181 328 Ian Godfrey M55 19/23 UA 08:46.7 0:54:33
225 182 336 Sam Dluzewski M 45/57 UA 08:46.9 0:54:33
226 44 335 Serena McCutcheon F 13/27 UA 08:47.4 0:54:34
227 183 153 Chris Cooper M 46/57 UA 08:47.4 0:54:37
228 45 144 Louise Broom F 14/27 Easingwold 08:47.5 0:54:37
229 184 146 John Wright M 47/57 UA 08:48.0 0:54:38
230 185 113 Michael Hall M45 36/36 UA 08:48.3 0:54:41
231 46 299 Georgina Lamb F 15/27 UA 08:48.3 0:54:43
232 186 234 Jayne Chappell M50 15/15 UKNetrunner 08:50.4 0:54:43
233 187 235 Martin Walker M40 31/38 UKNetrunner 08:50.8 0:54:56
234 188 284 A Tinsdeau M40 32/38 Meltham AC 08:50.8 0:54:58
235 47 254 Janette Buckley F45 8/16 UA 08:51.9 0:54:58
236 48 253 Janet Penrose F45 9/16 UA 08:52.0 0:55:05
237 189 14 Malcolm Fawcett M65 3/5 York Knavesmire Harriers 08:53.7 0:55:06
238 190 16 Steven Harris M40 33/38 UA 08:53.8 0:55:16
239 191 283 Kevin Dale M40 34/38 Steel City Striders 08:55.3 0:55:17
240 192 334 Dennis O'Keefe M55 20/23 Halifax Harriers 08:55.4 0:55:26
241 193 351 Jon Matthews M 48/57 UA 08:55.8 0:55:27
242 49 55 Katherine Mockford F 16/27 UA 08:56.0 0:55:29
243 50 151 Claire Thompson F40 5/13 UA 08:58.8 0:55:48
244 51 337 Joanne Bedingfield F35 14/21 West Yorkshire Police 09:00.7 0:56:00
245 52 111 Gill Strangeway F40 6/13 UA 09:01.2 0:56:03
246 53 103 Margaret Oliver F50 3/10 York Knavesmire Harriers 09:01.4 0:56:04
247 54 140 Kim Schofield F45 10/16 Dewsbury Road Runners 09:04.4 0:56:23
248 194 227 Khaldoun Kabbani M 49/57 UA 09:05.4 0:56:29
249 195 181 Brian Pinder M60 10/11 Stadium Runners 09:06.2 0:56:34
250 55 80 Lindsay Clegg F 17/27 Horsforth Harriers 09:06.5 0:56:36
251 196 325 Davy Simpson M 50/57 UA 09:06.9 0:56:38
252 197 249 Stephen Cowley M35 28/31 UA 09:08.0 0:56:45
253 198 115 Raymond Carroll M60 11/11 Northern Veterans 09:08.3 0:56:47
254 199 162 Sam Jones M 51/57 UA 09:08.3 0:56:47
255 56 239 Susan Hope F45 11/16 Dewsbury Road Runners 09:09.4 0:56:54
256 57 278 Margaret Brown F50 4/10 York Knavesmire Harriers 09:10.4 0:57:00
257 58 308 Sharon Cousen F35 15/21 Halifax Harriers 09:11.0 0:57:04
258 200 352 James Beattie M 52/57 Stadium Runners 09:11.5 0:57:07
259 59 95 Julie Steele F45 12/16 Eccleshill Road Runners 09:11.7 0:57:08
260 60 312 Lydia Pearce F 18/27 Eccleshill Road Runners 09:12.6 0:57:14
261 61 348 Katie Merrick F 19/27 UA 09:14.3 0:57:24
262 62 271 Ruth Dobby F35 16/21 UA 09:15.7 0:57:33
263 63 116 Beverley Thomas F50 5/10 Northern Veterans 09:17.3 0:57:43
264 64 110 Lisa Jane Butcher F 20/27 Eccleshill Road Runners 09:22.1 0:58:13
265 65 142 Beverley Hurst F40 7/13 UA 09:22.8 0:58:17
266 66 37 Kirstan Butler F 21/27 UA 09:23.4 0:58:21
267 67 108 Jane Hartas F45 13/16 York Knavesmire Harriers 09:24.9 0:58:30
268 201 180 Garry Cooper M35 29/31 UA 09:28.9 0:58:55
269 68 313 Amanda Pearce F50 6/10 Mercia Fell Runners 09:29.1 0:58:56
270 202 20 Mark Crawshaw M35 30/31 UA 09:29.1 0:58:56
271 203 92 Richard Brecs M40 35/38 Stainland Lions 09:29.5 0:58:59
272 69 324 Michelle Snow F 22/27 UA 09:30.2 0:59:03
273 204 17 Andris Tamsons M40 36/38 UA 09:30.4 0:59:04
274 70 18 Joanne Tamsons F35 17/21 UA 09:31.0 0:59:08
275 205 251 Neil Ferguson M40 37/38 Wakefield Triathlon Club 09:32.0 0:59:14
276 206 332 Derek Mitchell M65 4/5 Eccleshill Road Runners 09:35.3 0:59:35
277 71 23 Anastasia Lincoln F50 7/10 Idle AC 09:37.3 0:59:47
278 72 286 Catherine Payne F35 18/21 UA 09:37.3 0:59:47
279 73 285 Julie Duffy F40 8/13 UA 09:39.0 0:59:58
280 207 82 Rabbi Alan Garber M 53/57 UA 09:39.2 0:59:59
281 208 305 David Pickles M 54/57 UA 09:39.4 1:00:00
282 74 223 Sharon Whitworth F35 19/21 Meltham AC 09:40.0 1:00:04
283 75 165 Lisa Oldfield F 23/27 Meltham AC 09:42.9 1:00:22
284 209 21 Russell Lee M 55/57 UA 09:47.7 1:00:52
285 210 192 Garry Moss M40 38/38 York Knavesmire Harriers 09:51.1 1:01:13
286 211 12 Andy Young M55 21/23 York Knavesmire Harriers 09:51.6 1:01:16
287 212 150 Alan Morton M55 22/23 UA 09:53.2 1:01:26
288 76 49 Wendy Young F35 20/21 UA 09:53.5 1:01:28
289 213 1 Lee Carson M35 31/31 UA 09:53.5 1:01:28
290 77 141 Judith Nunn F45 14/16 St Bedes AC 09:55.1 1:01:38
291 78 132 Rosie Godfrey F40 9/13 UA 09:55.3 1:01:39
292 79 339 Toni Cooper F 24/27 UA 09:55.6 1:01:41
293 80 178 Helen Leach F40 10/13 York Knavesmire Harriers 09:56.1 1:01:44
294 81 190 Joanne Peel F40 11/13 UA 09:57.1 1:01:50
295 82 105 Sharon Heele F35 21/21 Eccleshill Road Runners 09:59.0 1:02:02
296 214 342 Shahzad Zia M 56/57 Rochdale Harriers 10:01.1 1:02:15
297 83 353 Kirsty Hudson F 25/27 UA 10:04.5 1:02:36
298 215 262 Ron Dyson M55 23/23 UA 10:07.4 1:02:54
299 84 311 Denise Donnolly F45 15/16 Stainland Lions 10:11.1 1:03:17
300 85 182 Dinah Broadbent F40 12/13 UA 10:13.5 1:03:32
301 86 290 Emma Seal F 26/27 UA 10:16.1 1:03:48
302 87 171 Susan Adams F55 5/5 York Knavesmire Harriers 10:21.7 1:04:23
303 88 247 Dawn Raimes F45 16/16 York Knavesmire Harriers 10:31.8 1:05:26
304 89 265 Patricia Pitts F70 1/1 Stainland Lions 10:41.3 1:06:25
305 216 210 Trevor Ellis M70 2/3 Hartshead RC 10:43.4 1:06:38
306 217 215 Ian Stansfield M65 5/5 Todmorden Harriers 10:43.7 1:06:40
307 90 118 Dot Carr F60 1/1 UA 10:46.2 1:06:55
308 91 124 Jackie Brewerton F50 8/10 Stadium Runners 10:49.4 1:07:15
309 218 156 Johnny Hicks M 57/57 UA 10:49.4 1:07:15
310 92 152 Gill Jones F50 9/10 Eccleshill Road Runners 10:52.7 1:07:36
311 93 69 Alison Cottam F50 10/10 Stadium Runners 11:15.0 1:09:54
312 94 104 Jenna Killmister F 27/27 UA 11:41.2 1:12:37
313 219 344 Arthur James M70 3/3 Pudsey Pacers 11:59.9 1:14:33
314 95 212 Ria Bright F40 13/13 Saddleworth RC 12:27.1 1:17:22
UK Athletics
England Athletics
Calderdale Athletics Network
Run Britain