Halifax Hariers
Halifax Harriers Athletics Club - Est. 1888

Penine 10k Road Race

Results - Sunday, 8th January 2006

PlaceNumberNameCategoryCategory
position
ClubPace / mileTime
1 202 Karl Gray Male 1 Calder Valley Fell Runners 05:31.10 00:34:18
2 244 Jon Stewart Male 2 Halifax Harriers 05:33.20 00:34:31
3 259 Mark Mason Male 3 Halifax Harriers 05:40.10 00:35:14
4 229 Jonathan Hare Male 4 Halifax Harriers 05:46.70 00:35:55
5 154 Antony Bradford M40 5 Spenborough AC 05:47.10 00:35:57
6 206 Ian Whitehouse Male 6 Halifax Harriers 05:51.70 00:36:26
7 209 Richard Scott M40 7 Bingley Harriers 05:56.90 00:36:58
8 144 Keith McGhie M45 8 Spenborough AC 05:59.30 00:37:13
9 155 Peter Entwistle Male 9 Halifax Harriers 06:00.60 00:37:21
10 73 Andy Thorpe Male 10 Halifax Harriers 06:00.90 00:37:23
11 109 Phil Grimes M50 11 Halifax Harriers 06:01.20 00:37:25
12 124 Andrew Cartwright Male 12 Leeds City AC 06:01.40 00:37:26
13 132 Amy Green Female 1 Keighley and Craven 06:01.70 00:37:28
14 32 Jack Mason M45 13 Darlington Harriers 06:03.60 00:37:40
15 234 Jason Westwood Male 14 Halifax Harriers 00:06:04 00:37:42
16 81 Peter Johnson M55 15 U/A 06:04.40 00:37:45
17 133 Keith Williams M55 16 Rotherham Harriers & AC 00:06:06 00:37:55
18 158 Martin Firth M45 17 Queensbury RC 06:07.70 00:38:05
19 249 Michael Walsh Male 18 Wakefield District Harriers & Athletic Club 06:08.90 00:38:13
20 195 Martin Horbury M40 19 Keighley and Craven 06:09.10 00:38:14
21 80 Ryan Barker Male 20 Halifax Harriers 06:10.20 00:38:21
22 142 Andy Whitworth Male 21 Meltham AC 06:14.70 00:38:49
23 91 Paul Berry Male 22 Halifax Harriers 06:15.40 00:38:53
24 156 Mark Hutcheson M40 23 Leeds/Bradford Tri 06:15.90 00:38:56
25 266 David Lancaster M45 24 York Acorn Running Club 06:16.50 00:39:00
26 161 Anthony Bain M50 25 Northern Vets 06:16.80 00:39:02
27 100 Geoff Cumber M55 26 Halifax Harriers 06:18.40 00:39:12
28 220 Phil Martin M40 27 Holmfirth Harriers 06:18.80 00:39:14
29 177 Mark Taylor Male 28 U/A 06:19.10 00:39:17
30 160 Dianne Waite F45 2 Holmfirth Harriers 06:19.20 00:39:18
31 5 Matthew Sutton Male 29 U/A 06:19.40 00:39:22
32 205 Ian Mitchell M50 30 Longwood Harriers 00:06:20 00:39:33
33 164 David Matthews M55 31 Ilkley Harriers 06:21.80 00:39:33
34 242 Michael Dransfield M40 32 Spenborough AC 06:21.80 00:39:44
35 79 David Taylor M50 33 Meltham AC 06:23.60 00:39:52
36 167 Sean McCaffrey Male 34 Holmfirth Harriers 06:24.90 00:39:56
37 103 Bob Dover M60 35 Bingley Harriers 06:25.50 00:39:59
38 222 George Heath Male 36 Halifax Harriers 00:06:26 00:40:04
39 145 Peter May M45 37 Horsforth Harriers 06:26.80 00:40:08
40 235 Mark Hallinan Male 38 Halifax Harriers 06:27.40 00:40:10
41 121 Raymond Hall M60 39 Halifax Harriers 06:27.80 00:40:15
42 162 Mark Dempsey M45 40 U/A 06:28.60 00:40:20
43 149 Graeme Brine Male 41 Leeds City AC 06:29.40 00:40:37
44 46 Paul Vee Male 42 U/A 06:32.10 00:40:50
45 204 Martin Huddleston Male 43 Stadium Runners 06:34.20 00:41:04
46 269 J Pollard Male 44 Halifax Harriers 06:36.50 00:41:06
47 238 Rob Eccles M45 45 Bingley Harriers 06:36.80 00:41:16
48 99 Andy Rose M40 46 Halifax Harriers 06:38.40 00:41:44
49 221 Sam Winter Male 47 Oldham and Royton Harriers 06:42.90 00:41:45
50 123 John Firth M65 48 Bingley Harriers 06:43.10 00:41:59
51 225 M Thompson M40 49 Spenborough AC 06:45.30 00:42:04
52 97 Harold Dobson M65 50 Knavesmire Harriers 06:46.10 00:42:17
53 68 Michael Lowe M55 51 Bingley Harriers 06:48.20 00:42:25
54 159 Chris Jones M45 52 Spenborough AC 06:49.50 00:42:33
55 141 Ronald Read M40 53 Darlington Harriers 06:50.80 00:42:35
56 120 Mark Crabtree M45 54 Halifax Harriers 06:51.10 00:42:37
57 236 Graeme Macgregor M40 55 Harrogate Harriers & AC 06:51.40 00:42:41
58 267 Stewart McConnell Male 56 Halifax Harriers 06:52.10 00:42:50
59 230 Stephen Hare M40 57 Halifax Harriers 06:53.50 00:42:51
60 212 Pete Williams M45 58 Oldham and Royton Harriers 06:53.70 00:43:00
61 9 Stephen Brook M55 59 Queensbury RC 06:55.10 00:43:01
62 148 Mark Boyes M40 60 Eccleshill Road Runners 06:55.30 00:43:05
63 14 Glenn Moore M40 61 U/A 06:55.90 00:43:06
64 210 S Kitching M40 62 Spenborough AC 06:56.10 00:43:15
65 163 John Howarth M50 63 Longwood Harriers 06:57.50 00:43:24
66 134 Matthew Shaw M45 64 U/A 00:06:59 00:43:30
67 237 James Witter Male 65 Oldham and Royton Harriers 00:07:00 00:43:31
68 169 Craig Empsall Male 66 U/A 07:00.10 00:43:37
69 211 Tim Hayles Male 67 Halifax Harriers 07:01.10 00:43:42
70 140 Dave Cooper M45 68 Halifax Harriers 07:01.90 00:43:42
71 138 Jamie Westwood Male 69 Stadium Runners 07:01.90 00:43:57
72 179 David English M45 70 U/A 07:04.30 00:43:58
73 189 John Gallagher Male 71 Spenborough AC 07:04.50 00:43:59
74 136 Tom Kasprowicz M40 72 Road Runners Club 07:04.60 00:44:07
75 200 Mat Pearson Male 73 U/A 07:05.90 00:44:15
76 11 Philip Paxman M55 74 York Acorn Running Club 07:07.20 00:44:19
77 29 Tim Pocock M45 75 Road Runners Club 07:07.80 00:44:23
78 119 Carl Heron M40 76 U/A 07:08.50 00:44:33
79 219 Alan Bowker Male 77 U/A 07:10.10 00:44:40
80 215 Derek Atherton M50 78 Oldham and Royton Harriers 07:11.20 00:44:42
81 174 Darrell Brooks Male 79 Halifax Harriers 07:11.50 00:44:44
82 92 Abey George-Plumlett Female 3 Knavesmire Harriers 07:11.90 00:44:52
83 150 Dave Bancroft Male 80 Halifax Harriers 07:13.10 00:44:55
84 146 Amy Crabtree Female 4 Halifax Harriers 07:13.60 00:44:55
85 37 C Utterson M60 81 York Acorn Running Club 07:13.60 00:45:02
86 199 Carol Willgoose F45 5 Halifax Harriers 07:14.80 00:45:03
87 55 Samantha Parnell F35 6 Leeds/Bradford Tri 07:14.90 00:45:12
88 201 R Pearson M50 82 U/A 07:16.40 00:45:21
89 188 David Chapman Male 83 U/A 07:17.80 00:45:32
90 101 Stephen Wingate M55 84 U/A 07:19.60 00:45:34
91 26 Stephen Landers M40 85 U/A 07:19.90 00:45:37
92 127 Mike Harrison M45 86 Meltham AC 07:20.40 00:45:40
93 232 Kath Drake F45 7 Halifax Harriers 07:20.90 00:45:50
94 192 Richard Smith Male 87 U/A 07:22.50 00:45:51
95 185 Wayne Heppenstall Male 88 Holme Valley W A C 07:22.60 00:46:09
96 207 Louise Clarkson F35 8 Oldham and Royton Harriers 07:25.50 00:46:13
97 193 Tim Grinsdale M50 89 U/A 07:26.20 00:46:20
98 251 Mark Mannings Male 90 Oldham and Royton Harriers 07:27.30 00:46:22
99 128 Janet Cordingley F45 9 Knavesmire Harriers 07:27.60 00:46:31
100 31 Mark Dennison M40 91 U/A 07:29.10 00:46:39
101 137 Ronald Warrander M45 92 Road Runners Club 07:30.40 00:46:40
102 72 Linda Crabtree F45 10 Halifax Harriers 07:30.50 00:46:42
103 93 Michael Hall M40 93 U/A 07:30.80 00:46:42
104 151 Stewart Kinghorn M55 94 U/A 07:30.80 00:46:50
105 255 Steven Hemingway M45 95 Spenborough AC 07:32.10 00:46:59
106 253 R Gaylor M45 96 Spenborough AC 07:33.60 00:46:59
107 50 Andrew Byram Male 97 U/A 07:33.60 00:47:05
108 243 Lee Greenhalgh Male 98 U/A 07:34.50 00:47:15
109 95 Elizabeth Shore Female 11 U/A 07:36.20 00:47:15
110 25 John Coates M40 99 Ilkley Harriers 07:36.20 00:47:19
111 76 Stuart Anderson M65 100 Wakefield District Harriers & Athletic Club 07:36.80 00:47:26
112 182 Lorna Hill Female 12 Oldham and Royton Harriers 07:37.90 00:47:27
113 19 Nigel Dorman M40 101 U/A 07:38.10 00:47:33
114 198 Phil Stollery Male 102 U/A 07:39.10 00:47:36
115 186 J Leonard Male 103 U/A 07:39.50 00:47:38
116 246 Martin Wright M40 104 U/A 07:39.90 00:47:40
117 147 Mick Dowling M50 105 U/A 07:40.20 00:47:41
118 16 Emma Gradwell Female 13 Knavesmire Harriers 07:40.30 00:47:42
119 122 Alan Stainer M55 106 Wakefield District Harriers & Athletic Club 07:40.50 00:47:43
120 153 Trevor Willoughby M50 107 Lytham St Annes RR Club 07:40.70 00:47:45
121 61 Neil Wilson Male 108 U/A 00:07:41 00:47:55
122 17 Dick Hunter M60 109 Knavesmire Harriers 07:42.60 00:47:56
123 113 Simon Beecroft M40 110 Hornsea Harriers 07:42.80 00:48:07
124 228 Craig Mitchell Male 111 U/A 07:44.50 00:48:10
125 184 Tim Cock M60 112 Holmfirth Harriers 00:07:45 00:48:11
126 56 Malcolm Fawcett M65 113 Knavesmire Harriers 07:45.20 00:48:20
127 191 Ian Godfrey M55 114 Brighouse Tigers 07:46.60 00:48:22
128 60 Dave Darton M45 115 Knavesmire Harriers 07:46.90 00:48:34
129 44 Mark Sullivan M45 116 Knavesmire Harriers 07:48.90 00:08:56
130 231 Chris Drake M60 117 Spenborough AC 01:26.20 00:49:13
131 258 Tony Pummell M50 118 U/A 07:55.10 00:49:15
132 261 Peter McEvoy M50 119 U/A 07:55.50 00:49:20
133 227 G Smith M40 120 U/A 07:56.30 00:49:29
134 264 Andy Fairbairn M40 121 Link Running Club 07:57.70 00:49:33
135 59 Colin Lea M40 122 Knavesmire Harriers 07:58.40 00:49:43
136 208 Helen Sutcliffe Female 14 U/A 00:08:00 00:49:45
137 70 Ian Bithell M60 123 Knavesmire Harriers 08:00.30 00:49:47
138 176 Nick Roberts Male 124 U/A 08:00.60 00:49:49
139 86 Claire Penny F35 15 U/A 08:00.90 00:49:50
140 3 Jack Bretherick M60 125 Dewsbury Road Runners 08:01.10 00:49:55
141 256 Elizabeth Farnhill Female 16 U/A 08:01.90 00:49:58
142 252 Darren Mannings Male 126 Oldham and Royton Harriers 08:02.40 00:50:05
143 34 Pat Boden F50 17 Knavesmire Harriers 08:03.50 00:50:09
144 6 Antony McManus Male 127 Stainland Lions Road Runners 08:04.20 00:50:15
145 214 Sara Bott F40 18 Oldham and Royton Harriers 08:05.10 00:50:21
146 168 Andy Haslam Male 128 U/A 08:06.10 00:50:31
147 62 Joy Allen F40 19 Knavesmire Harriers 08:07.70 00:50:36
148 107 Kiersti Dickinson F35 20 Holmfirth Harriers 08:08.50 00:50:39
149 203 Donald Priestley M45 129 U/A 00:08:09 00:50:49
150 166 T Wootton M45 130 Valley Hill Runners 08:10.60 00:50:58
151 116 Margaret Metcalfe F55 21 Knavesmire Harriers 00:08:12 00:51:00
152 262 Matthew Edwards Male 131 U/A 08:12.40 00:51:12
153 260 Andy Thompson Male 132 U/A 08:14.30 00:51:31
154 94 John Hipshon M40 133 U/A 08:17.30 00:51:45
155 52 Lisa Spencer F35 22 U/A 08:19.60 00:51:49
156 216 Charlotte Ashton Female 23 Oldham and Royton Harriers 08:20.20 00:51:57
157 197 Michael Roughton M45 134 Halifax Harriers 08:21.50 00:51:58
158 108 Paul Wallis Male 135 Stainland Lions Road Runners 08:21.70 00:52:10
159 171 Janice Guest F50 24 Saddleworth Runners Club 08:23.60 00:52:11
160 143 Sharon Whitworth F35 25 Meltham AC 08:23.80 00:52:19
161 65 Howard Waghorn M40 136 U/A 08:25.10 00:52:24
162 173 Faye Wilkinson F35 26 Spenborough AC 08:25.90 00:52:27
163 27 Philip Dickins Male 137 U/A 08:26.40 00:52:28
164 45 Alan Whiteley M45 138 U/A 08:26.50 00:52:44
165 152 Peter Stevenson M60 139 Valley Striders AC 08:29.10 00:52:53
166 130 Jayne Chappell F45 27 Uknet runners 08:30.50 00:52:56
167 129 Martin Walker M40 140 Uknet runners 00:08:31 00:52:56
168 2 Geoff Broadbent Male 141 U/A 00:08:31 00:53:00
169 181 Jackie Carter M40 142 Spenborough AC 08:31.70 00:53:05
170 102 Margaret Wingate F50 28 U/A 08:32.50 00:53:07
171 178 Hazel Pike F35 29 Spenborough AC 08:32.80 00:53:11
172 196 Joseph Roughton Male 143 Halifax Harriers 08:33.40 00:53:14
173 78 John Fisher Male 144 U/A 08:33.90 00:53:29
174 28 Godfrey Thorn M55 145 U/A 08:36.30 00:53:32
175 247 Paul Bainbridge M55 146 Stainland Lions Road Runners 08:36.80 00:53:35
176 112 Bob Spawton M45 147 U/A 08:37.30 00:53:36
177 170 Lorraine Thurston F40 30 Saddleworth Runners Club 08:37.50 00:53:38
178 257 Harry Johnson M50 148 U/A 08:37.80 00:53:39
179 217 Katherine Rhodes Female 31 U/A 08:37.90 00:53:48
180 218 Katie Oscroft F40 32 U/A 08:39.40 00:53:48
181 21 Raymond Carroll M55 149 Northern Vets 08:39.40 00:54:07
182 213 Jodie Fairbrother Female 33 Oldham and Royton Harriers 08:42.40 00:54:07
183 180 Tony Lee M45 150 U/A 08:42.40 00:54:12
184 194 Andrew Fearnley M45 151 U/A 08:43.30 00:54:25
185 85 Jamie Barraclough Male 152 U/A 08:45.30 00:54:35
186 265 David Cowgill M60 153 Holmfirth Harriers 00:08:47 00:54:53
187 87 Richard Penny Male 154 U/A 08:49.80 00:55:06
188 165 Judith Webb Male 155 Valley Hill Runners 08:51.90 00:55:40
189 135 Jon Tandy M40 156 U/A 08:57.40 00:55:51
190 233 Louise Turner F40 34 U/A 08:59.20 00:56:06
191 190 Jonathan Taylor Male 157 Stainland Lions Road Runners 09:01.60 00:56:07
192 12 Amanda Caldwell Female 35 U/A 09:01.80 00:56:07
193 240 Catherine Richards F40 36 U/A 09:01.80 00:56:14
194 41 Paul Wilson M50 158 Knavesmire Harriers Err:520 00:56:36
195 263 Richard Twinem M55 159 U/A 09:02.90 00:56:47
196 47 Andy Young M55 160 Knavesmire Harriers 09:06.40 00:57:05
197 183 Elizabeth Bottomley F40 37 Spenborough AC 09:08.20 00:57:06
198 24 Kevin Towse M45 161 Nidd Valley Road Runners 09:11.10 00:57:14
199 77 G Green M45 162 RAF Menwith Hill AC 09:11.20 00:57:18
200 106 Michelle Broadley F35 38 U/A 09:12.50 00:57:33
201 22 Beverley Thomas F45 39 Northern Vets 09:13.20 00:57:37
202 1 Richard Bottom M40 163 U/A 09:15.60 00:57:39
203 15 Ian Parry M40 164 U/A 09:16.20 00:57:50
204 63 Michelle Atkins F35 40 Knavesmire Harriers 09:16.60 00:58:02
205 84 Sarah Barraclough Female 41 U/A 09:18.30 00:58:06
206 239 Teresa Hall F45 42 Stainland Lions Road Runners 09:20.30 00:58:07
207 51 Graham Benton M50 165 Maltby AC 09:20.90 00:58:13
208 98 Antony Radley Male 166 U/A 09:21.10 00:58:37
209 114 Stuart O'Hara Male 167 U/A 00:09:22 00:58:37
210 40 Julie Wilson F45 43 Knavesmire Harriers Err:520 00:58:46
211 248 Robert Bainbridge M55 168 U/A 09:25.90 00:58:46
212 10 Meryll Cripps F55 44 U/A 09:25.90 00:58:55
213 69 Jane Hartas F40 45 Knavesmire Harriers 09:27.30 00:59:12
214 224 F Holden Male 169 Knavesmire Harriers 09:27.30 00:59:13
215 226 Lindsay Guy F55 46 U/A 09:28.80 00:59:31
216 175 Meg Simpson F40 47 Spenborough AC 09:31.50 00:59:36
217 43 Arthur James M70 170 Pudsey Pacers RC 09:31.70 00:59:45
218 187 Amanda Pearson F40 48 Spenborough AC 09:34.60 01:00:07
219 131 Roy Henstock M55 171 Stainland Lions Road Runners 09:35.40 01:00:10
220 245 Campbell Alexander M45 172 U/A Err:520 01:00:25
221 111 Paul Adams M55 173 Knavesmire Harriers 09:36.80 01:02:24
222 58 Dave Smith M50 174 U/A 09:40.40 01:02:29
223 36 Andrew Timson M40 175 Road Runners Club 09:40.90 01:03:13
224 35 Mick Bedwall M50 176 Rothwell Harriers 09:43.30 01:03:13
225 254 Naz Hussain M50 177 Spenborough AC 10:02.40 01:03:26
226 157 Jane Alexander F45 49 U/A 10:03.20 01:03:29
227 241 Andrew Cockroft M40 178 U/A 10:10.30 01:03:31
228 172 Jayne Fligg Female 50 Knavesmire Harriers 10:10.30 01:03:48
229 54 Sue Igoe F40 51 Knavesmire Harriers 10:12.40 01:03:56
230 268 Tina Armitage F40 52 U/A 10:12.90 01:04:39
231 23 Claire Pendery Female 53 U/A 10:13.20 01:04:44
232 270 Janet Woods F45 54 U/A 10:15.90 01:04:48
233 64 Kim Hulme Female 55 U/A 10:17.20 01:05:03
234 250 Alison Harling F50 56 Brighouse Tigers 10:24.10 01:05:05
235 223 Hilary Booth F40 57 Holmfirth Harriers 10:24.90 01:05:11
236 48 Mavis Young F55 58 Knavesmire Harriers 10:25.60 01:05:31
237 110 Susan Adams F50 59 Knavesmire Harriers 00:10:28 01:06:32
238 53 Jean Snelling F60 60 Knavesmire Harriers 10:28.30 01:06:58
239 115 Charlotte Scott Female 61 U/A 10:29.30 01:06:59
240 96 Jill Howard Female 62 U/A 10:29.30 01:06:59
241 74 Morris Gregory M50 179 Knavesmire Harriers 10:32.50 01:09:09
242 125 Alison Cottam F45 63 U/A 10:42.30 01:09:58
243 126 Pat Rowson F60 64 Knavesmire Harriers 10:46.50 01:15:09
244 30 Jennifer Dennison F40 65 U/A 10:46.70 01:15:50
UK Athletics
England Athletics
Calderdale Athletics Network
Run Britain