Halifax Hariers
Halifax Harriers Athletics Club - Est. 1888

Penine 10k Road Race

Results - Sunday, 9th January 2005

PlaceNameCategoryClubPace / mileTimeFirst 3Team
position
Team
points
1 Jon Cordingley M45 Bingley Harriers 05:27.6 00:33:56 1st M45 1  
2 John Convery M40 Bingley Harriers 05:36.0 00:34:48 1st M40 2  
3 David Lockett Male Salford Harriers 05:39.3 00:35:09 1st Male 1  
4 Robert Sturges Male Halifax Harriers 05:52.4 00:36:30 2nd Male 1  
5 Antony Bradford M40 Spenborough AC 05:55.3 00:36:48 2nd M40 1  
6 Phil Grimes M50 Halifax Harriers 05:56.7 00:36:57 1st M50 2  
7 Keith McGhie M45 Spenborough AC 06:00.3 00:37:19 2nd M45 2  
8 Mark Mason Male Halifax Harriers 06:01.9 00:37:29 3rd Male 3 18
9 Andrew Meskimmon M40 Dewsbury Road Runners 06:03.0 00:37:36 3rd M40 1  
10 Darren Horner Male Longwood Harriers 06:07.0 00:38:01   1  
11 David Lancaster M45 York 06:11.4 00:38:28 3rd M45 1  
12 Andrew Cartwright Male Leeds City 06:11.8 00:38:31   1  
13 Mark Taylor Male UA 06:15.9 00:38:56      
14 Keith Williams M55 Spenborough AC 06:16.5 00:39:00 1st M55 3 26
15 Mark Crabtree M45 Halifax Harriers 06:18.3 00:39:11   4  
16 Geoff Cumber M55 Halifax Harriers 06:19.2 00:39:17 2nd M55 5  
17 Dave Taylor M45 Meltham AC 06:20.2 00:39:23   1  
18 Dave Bancroft Male Halifax Harriers 06:21.7 00:39:32   6  
19 Andy Taylor Male Holmfirth Harriers 06:22.8 00:39:39   1  
20 Peter White M50 Salford Harriers 06:24.1 00:39:47 2nd M50 2  
21 Michael Rix Male Meltham AC 06:26.3 00:40:01   2  
22 Nik Ward Male UA 06:26.6 00:40:03      
23 James Clark Male UA 06:27.1 00:40:06      
24 Howard Jeffrey M50 Otley AC 06:27.9 00:40:11 3rd M50 1  
25 Barry Greaves M45 Royton Road Runners 06:28.7 00:40:16   1  
26 Ian Mitchell M50 Longwood Harriers 06:30.8 00:40:29   2  
27 Craig Robshaw Male UA 06:32.6 00:40:40      
28 Rob Eccles M45 Bingley Harriers 06:33.1 00:40:43   3 31
29 Stephen Booth M40 Roberttown Road Runners 06:33.6 00:40:46   1  
30 Paul Lee Male UA 06:36.3 00:41:03      
31 Monique Hollinshead F35 Dewsbury Road Runners 06:39.2 00:41:21 1st F35 1  
32 Neil Chapman M45 Ilkley Harriers 06:40.0 00:41:26   1  
33 Mark Pritchard M40 Ackworth Road Runners 06:41.0 00:41:32   1  
34 Michael Long M55 Bingley Harriers 06:41.3 00:41:34 3rd M55 4  
35 Andrew Rose M40 Halifax Harriers 06:42.7 00:41:43   7  
36 Kieth Midgley M50 Halifax Harriers 06:44.3 00:41:53   8  
37 John Williamson Male Royton Road Runners 06:45.1 00:41:58   2  
38 Andrew Brewer M40 Stainland Lions 06:45.1 00:42:04   1  
39 Tim Taylor Male Rothwell Harriers 06:47.7 00:42:14   1  
40 S Kitching M40 Spenborough AC 06:48.5 00:42:19   4  
41 Paul Berry Male Halifax Harriers 06:49.5 00:42:25   9  
42 David Crawley Male Salford Harriers 06:50.8 00:42:33   3 65
43 Sarah Iannelli Female Halifax Harriers 06:51.7 00:42:39 1st Female 1  
44 Mark Hallinan Male Halifax Harriers 06:52.2 00:42:42   10  
45 R Nelson M45 Keighley and Craven 06:53.4 00:42:49   1  
46 John Howarth M50 Longwood Harriers 06:54.5 00:42:56   3 82
47 David Beecroft M40 Rothwell Harriers 06:54.8 00:42:58   2  
48 John Moorhouse M45 Meltham AC 06:55.1 00:43:00   3 86
49 O Nattress Male Rothwell Harriers 06:56.4 00:43:08   3 135
50 Tim Grinsdale M50 UA 06:56.6 00:43:09      
51 Stephen Brook M55 Queensbury AC 06:56.9 00:43:11   1  
52 Adam Henry Male Harsthead RC 06:58.2 00:43:19   1  
53 Tony Audsley M50 Wakefield District Harriers + AC 06:58.3 00:43:20   1  
54 Sarah Billington Female Halifax Harriers 06:58.5 00:43:21 2nd Female 2  
55 B Goodwin Male Royton Road Runners 06:58.8 00:43:23   3 117
56 Dianne Waite F45 Holmfirth Harriers 06:59.0 00:43:24 1st F45 1  
57 Peter Shields M55 Ilkley Harriers 06:59.1 00:43:25   2  
58 Julia Johnson F45 Holmfirth Harriers 07:03.3 00:43:51 2nd F45 2  
59 Katie Empsall Female Halifax Harriers 07:05.6 00:44:05 3rd Female 3 156
60 Malcolm Briggs M45 Rothwell Harriers 07:08.8 00:44:25   4  
61 Lisa Flesher F35 Idle AC 07:10.1 00:44:33 2nd F35 1  
62 Carl Heron M40 UA 07:11.7 00:44:43      
63 Keith Brindle M50 Wakefield District Harriers + AC 07:13.6 00:44:55   2  
64 Matthew Shaw M45 UA 07:18.9 00:45:28      
65 Simon Blackburn M40 Idle AC 07:19.3 00:45:30   1  
66 Richard Smith Male UA 07:22.5 00:45:50      
67 Steve Doyle Male UA 07:24.7 00:46:04      
68 David Chapman Male UA 07:25.2 00:46:07      
69 Alan Stainer M55 Wakefield District Harriers + AC 07:25.4 00:46:08   3 185
70 Christopher Eavers M50 Royton Road Runners 07:25.5 00:46:09   4  
71 Steve Kilgallon Male UA 07:25.9 00:46:11      
72 M Boyes M40 UA 07:26.3 00:46:14      
73 Sharon Gayter F40 New Marske Harriers 07:28.9 00:46:30 1st F40 1  
74 Kevin Wilkinson M45 UA 07:29.9 00:46:36      
75 Nigel Hurst M45 UA 07:30.2 00:46:38      
76 Brian Burgin M60 Halifax Harriers 07:31.3 00:46:45 1st M60 11  
77 Michael Hall M40 UA 07:31.6 00:46:47      
78 Chris Drake M60 Spenborough AC 07:33.6 00:46:59 2nd M60 5  
79 J Leonard Male UA 07:36.0 00:47:14      
80 Andrew Smallwood M40 Leeds Bradford Tri Club 07:36.3 00:47:16   1  
81 Michael Roughton M40 Halifax Harriers 07:36.6 00:47:18   12  
82 John Buddle M40 Baildon 07:37.1 00:47:21   1  
83 Deborah Shaw F40 Royton Road Runners 07:37.8 00:47:25 2nd F40 1  
84 Bill Hunter M55 Holmfirth Harriers 07:39.5 00:47:36   2  
85 David Whittaker M55 UA 07:40.0 00:47:39      
86 Joe Nolan Male UA 07:40.5 00:47:42      
87 Daniel Gray Male UA 07:41.3 00:47:47      
88 Steven Hemingway M45 UA 07:41.6 00:47:49      
89 Greg Whitworth M45 Dewsbury Road Runners 07:42.9 00:47:57   2  
90 David Lewis M50 UA 07:43.9 00:48:03      
91 Michael Metcalfe M45 Halifax Harriers 07:45.5 00:48:13   13  
92 Amy Crabtree Female Halifax Harriers 07:46.8 00:48:21   4  
93 Philip West M50 Baildon 07:47.9 00:48:28   2  
94 Stephen Guilfoyle M45 Stainland Lions 07:50.8 00:48:46   2  
95 Phil Bradley M50 UA 07:51.8 00:48:52      
96 Rachael Nevins F35 UA 07:52.6 00:48:57 3rd F35    
97 Jeff Cordwell M50 Royton Road Runners 07:53.0 00:49:00   5  
98 Michael Masleczko M40 Idle AC 07:54.2 00:49:07   2  
99 Gary Naylor Male Idle AC 07:55.1 00:49:13   3 262
100 Kyrinda Hurst-Moor F40 Middleton Harriers 07:58.0 00:49:31 3rd F40 1  
101 Warren Fletcher M40 Idle AC 07:59.0 00:49:37   4  
102 Trevor Willoughby M50 Lytham St Annes RR 08:01.4 00:49:52   1  
103 Steve Brown M45 Halifax Harriers 08:03.2 00:50:03   14  
104 Sarah Wilby Female Halifax Harriers 08:04.2 00:50:09   5  
105 Gavin Dodd Male UA 08:05.3 00:50:16      
106 Donald Priestley M45 UA 08:05.8 00:50:19      
107 John Coates M40 UA 08:09.1 00:50:40      
108 Nigel Dorman M40 UA 08:09.5 00:50:42      
109 Jim Ebbs Male UA 08:10.4 00:50:48      
110 G Meynell M55 Royton Road Runners 08:11.2 00:50:53   6  
111 Phil Stollert Male UA 08:14.8 00:51:15      
112 Sharon Cousen Female Halifax Harriers 08:15.6 00:51:20   6  
113 Jennifer Newell Female UA 08:16.4 00:51:25      
114 Teresa Hallins F50 Middleton Harriers 08:16.7 00:51:27 1st F50 2  
115 Michael Dowling M50 UA 08:17.7 00:51:33      
116 Jules North Male Horsforth Harriers 08:18.8 00:51:40   1  
117 Viktoria Strehlow Female Halifax Harriers 08:19.8 00:51:46   7  
118 Heather Mitchell F50 Dewsbury Road Runners 08:20.7 00:51:52 2nd F50 2  
119 Terry Lacy M40 Rothwell Harriers 08:21.7 00:51:58   5  
120 Louise McGe+B2hean F35 UA 08:22.2 00:52:01      
121 Jeremy Shaw M40 Darlington Harriers 08:23.1 00:52:07   1  
122 Sue Corney F50 Halifax Harriers 08:23.6 00:52:10 3rd F50 8  
123 Gemma Bradley Female UA 08:25.6 00:52:22      
124 Kiersti Dickinson F35 Holmfirth Harriers 08:25.6 00:52:22   3 238
125 Antony McManus Male Stainland Lions 08:26.5 00:52:28   3 257
126 Fiona Murphy F45 Halifax Harriers 08:26.5 00:52:28 3rd F45 9  
127 Peter Leach M55 Abbey Runners 08:27.6 00:52:35   1  
128 Malcolm Chalmers M45 UA 08:28.6 00:52:41      
129 Michael Campbell Male UA 08:30.5 00:52:53      
130 Kevin Chadwick M40 Leeds Bradford Tri Club 08:31.7 00:53:00   2  
131 Chris Brady M40 UA 08:32.0 00:53:02      
132 Stuart Anderson M65 Wakefield District Harriers + AC 08:35.8 00:53:26 1st M65 4  
133 Allan Birkett M50 UA 08:36.5 00:53:30      
134 Kevin Brook M40 UA 08:36.7 00:53:31      
135 Peter Stevenson M60 Leeds Bradford Tri Club 08:39.7 00:53:50 3rd M60 3 345
136 Martin Walker Male UA 08:43.9 00:54:16      
137 Jayne Chappell F45 UA 08:44.5 00:54:16      
138 Brian Greengrass M55 UA 08:45.7 00:54:20      
139 Granville Hall M45 Stainland Lions 08:46.0 00:54:27   4  
140 Paul Wallis Male UA 08:46.8 00:54:29      
141 Allison Jones F40 UA 08:47.6 00:54:34      
142 Alison Honow F35 UA 08:47.9 00:54:39      
143 John Earnshaw M55 UA 08:51.0 00:54:41      
144 Andrew Fearnley M45 UA 08:51.8 00:55:00      
145 Jon Tandy M40 UA 08:52.0 00:55:05      
146 Claire Frost Female Ackworth Road Runners 08:55.2 0;55:07   1  
147 M Berry M40 UA 08:55.5 00:55:26      
148 Peter Wood M65 UA 08:55.6 00:55:28 2nd M65    
149 Martin Brown Male UA 08:59.2 00:55:29      
150 Linda Murgatroyd F35 UA 09:04.5 00:55:51      
151 jeanette Buckley F40 UA 09:04.5 00:56:24      
152 Derek Mitchell M60 UA 09:05.0 00:56:27      
153 Kevin Towse M45 UA 09:05.5 00:56:30      
154 Louise Turner F40 UA 09:05.9 00:56:33      
155 Jacqueline Carter F40 Spenborough AC 09:08.7 00:56:50   1  
156 Helen Sutcliffe Female UA 09:09.5 00:56:55      
157 Sharon Sykes Female UA 09:10.6 00:57:02      
158 John Cawley M45 UA 09:16.6 00:57:39      
159 Wendy McRae F45 Rochdale Harriers 09:17.5 00:57:45   1  
160 Paul McCormick Male UA 09:17.7 00:57:46      
161 Anthony Wanklyn M45 UA 09:22.7 00:58:17      
162 Merryll Cripps F55 UA 09:27.0 00:58:44 1st F55    
163 Karen Morrow Female UA 09:28.1 00:58:51      
164 Stephen Morrow Male UA 09:28.5 00:58:53      
165 Mark Robinson Male UA 09:32.8 00:59:20      
166 Teresa Hall F40 Stainland Lions 09:35.7 00:59:38   1  
167 Tina Elliott F40 Chapel Allerton Road Runners 09:37.5 00:59:49   1  
168 M Smith F45 UA 09:37.8 00:59:51      
169 Joanna Whateley Female Stainland Lions 09:41.2 01:00:12   2  
170 Juanita Gray F55 Brighouse Tigers 09:42.9 01:00:23 2nd F55 1  
171 Doranne Beresford F40 Rothwell Harriers 09:52.1 01:01:20   1  
172 Mark Sutcliffe Male UA 09:53.9 01:01:31      
173 Dave Smith M50 UA 10:04.8 01:02:39      
174 Amanda Caldwell Female UA 10:06.0 01:02:46      
175 Lindsey Akroyd Female Eccleshill Road Runners 10:07.7 01:02:57   1  
176 AnneMarie O'Meara Male UA 10:16.7 01:03:53      
177 Charlotte Boyes Male UA 10:08.7 01:03:03      
178 Amanda Pearson F35 Spenborough AC 10:10.1 01:03:12   2  
179 David Smith M45 Royton Road Runners 10:10.5 01:03:14   7  
180 T Hunking M50 Royton Road Runners 10:10.5 01:03:14   8  
181 Dennis Commisar M55 UA 10:10.9 01:03:17      
182 Janet Woods F40 UA 10:12.6 01:03:27      
183 Richard Bottom Male UA 10:12.6 01:03:27      
184 Geoff Broadbent Male UA 10:13.8 01:03:35      
185 Beryl Owen F50 UA 10:15.9 01:03:48      
186 Dot Carr F55 UA 10:24.3 01:04:40 3rd F55    
187 Pauline Stewart Female UA 10:25.1 01:04:45      
188 Paul Chadaway M55 Meltham AC 10:25.6 01:04:48   4  
189 Lisa Oldfield Female Meltham AC 10:25.6 01:04:48   1  
190 Sarah Morton Female UA 10:29.4 01:05:12      
191 Jane Brady F35 UA 10:32.7 01:05:32      
192 Ann Chivers Female UA 10:32.8 01:05:33      
193 Linda Murgatroyd F35 UA 10:42.0 01:06:30      
194 Louise Curbishley F40 UA 10:42.0 01:06:30      
195 Margaret Colenott F45 Ackworth Road Runners 10:44.6 01:06:46   2  
196 Arthur James M65 Eccleshill Road Runners 10:58.9 01:08:15 3rd M65 1  
197 Kay Dawson Female UA 11:02.3 01:08:36      
198 Naz Hussain M55 UA 11:07.1 01:09:06      
199 Margaret Waterhouse F55 UA 11:36.9 01:12:11      
200 Joanne Copley Female UA 12:24.5 01:17:07      
201 Vivienne Rushworth F35 UA 12:32.2 01:17:55      
UK Athletics
England Athletics
Calderdale Athletics Network
Run Britain