Halifax Hariers
Halifax Harriers Athletics Club - Est. 1888

Helen Windsor Road Race

Results - Wednesday, 4th July 2007

PlaceNameCategoryCategory
position
TeamMin / mileTime
1 Ian Fisher M35 1/24 Otley AC 05:11.4 0:32:15
2 Mark Mason M35 2/24 Halifax Harriers 05:43.1 0:35:32
3 Andrew Guisley M 1/24 Dewsbury Road Runners 05:43.4 0:35:34
4 Ian Whitehouse M35 3/24 Halifax Harriers 05:51.0 0:36:21
5 Tristan Windley M 2/24 Halifax Harriers 05:56.8 0:36:57
6 Mark Crabtree M45 1/26 Halifax Harriers 06:00.0 0:37:17
7 Lee Buckwell M 3/24 Stainland Lions 06:02.3 0:37:31
8 Damian Cole M 4/24 Stainland Lions 06:03.4 0:37:38
9 Donald Kennedy M40 1/21 Longwood Harriers 06:04.2 0:37:43
10 Jason Westwood M35 4/24 Halifax Harriers 06:05.0 0:37:48
11 Peter Hughes M50 1/21 Queensbury Running Club 06:05.3 0:37:50
12 Paul Lee M 5/24 Meltham AC 06:05.8 0:37:53
13 Simon Dearden M 6/24 Halifax Harriers 06:07.7 0:38:05
14 Andrew Meskimmon M40 2/21 Dewsbury Road Runners 06:09.2 0:38:14
15 Geoff Cumber M60 1/8 Halifax Harriers 06:12.6 0:38:35
16 Terry Hyland M50 2/21 Huddersfield Road Runners 06:13.5 0:38:41
17 Jamie Westwood M35 5/24 Stadium Runners 06:20.1 0:39:22
18 Russ Fairhurst M40 3/21 Keighley and Craven 06:20.6 0:39:25
19 Andrew Carnochan M45 2/26 Halifax Harriers 06:21.7 0:39:32
20 Steve Curtis M45 3/26 Keighley and Craven 06:22.2 0:39:35
21 Martin Hall M45 4/26 Dewsbury Road Runners 06:22.9 0:39:39
22 Dave Collins M50 3/21 Todmorden Harriers 06:23.3 0:39:42
23 Bob Stevenson M45 5/26 Holmfirth Harriers 06:24.0 0:39:46
24 Charles Johnson M 7/24 UA 06:24.6 0:39:50
25 Sarah Cumber F35 1/12 Halifax Harriers 06:27.0 0:40:05
26 Craig Empsall M35 6/24 Halifax Harriers 06:28.7 0:40:15
27 Kevin Garbutt M40 4/21 Halifax Harriers 06:30.1 0:40:24
28 Paul Biddulph M35 7/24 UA 06:31.6 0:40:33
29 Ian Mitchell M55 1/10 Longwood Harriers 06:32.4 0:40:38
30 Jonathan Pollard M35 8/24 Halifax Harriers 06:37.5 0:41:10
31 R Nelson M45 6/26 Keighley and Craven 06:38.6 0:41:17
32 Rob Rawlinson M 8/24 UA 06:41.0 0:41:32
33 Stephen Balmforth M50 4/21 UA 06:42.3 0:41:40
34 Martin Simpson M50 5/21 UA 06:43.8 0:41:49
35 Amy Crabtree F 1/18 Halifax Harriers 06:44.1 0:41:51
36 Garry Boyd M40 5/21 UA 06:44.4 0:41:53
37 Carl Heron M45 7/26 Queensbury Running Club 06:45.4 0:41:59
38 John Bassinder M50 6/21 Stainland Lions 06:45.7 0:42:01
39 Sarah Billington F 2/18 Halifax Harriers 06:46.0 0:42:03
40 Mags Jordan F 3/18 Stainland Lions 06:46.7 0:42:07
41 Geoff Matthews M45 8/26 Stainland Lions 06:50.5 0:42:31
42 Keith Parkinson M50 7/21 Todmorden Harriers 06:51.7 0:42:38
43 Nick Froggatt M40 6/21 UA 06:52.8 0:42:45
44 Walter Stewart M60 2/8 Halifax Harriers 06:55.0 0:42:59
45 Peter Holman M35 9/24 UA 06:56.5 0:43:08
46 James Scholes M 9/24 Longwood Harriers 06:57.0 0:43:11
47 John Howarth M55 2/10 Longwood Harriers 06:57.3 0:43:13
48 Craig Atkinson M 10/24 UA 06:57.9 0:43:17
49 Michael Tinker M35 10/24 UA 06:58.1 0:43:18
50 Alan Whiteley M45 9/26 Stainland Lions 07:00.8 0:43:35
51 Adrian Shaw M45 10/26 Stainland Lions 07:01.3 0:43:38
52 Gene Gray M45 11/26 Stainland Lions 07:01.6 0:43:40
53 Carole Fryer F40 1/9 Halifax Harriers 07:01.8 0:43:41
54 Dave Cooper M50 8/21 Halifax Harriers 07:01.8 0:43:41
55 Carol Willgoose F45 1/11 Halifax Harriers 07:03.6 0:43:52
56 Matthew Dennison M 11/24 UA 07:04.1 0:43:55
57 Stephen Brook M60 3/8 Queensbury Running Club 07:04.7 0:43:59
58 Andrew Bibby M50 9/21 Todmorden Harriers 07:05.7 0:44:05
59 Richard Walker M 12/24 UA 07:06.3 0:44:09
60 Elizabeth Shore F 4/18 Halifax Harriers 07:06.6 0:44:11
61 Warren Thomas M 13/24 Stainland Lions 07:08.9 0:44:25
62 Tim Hayles M 14/24 Halifax Harriers 07:12.1 0:44:45
63 Mark Gaughan M35 11/24 Halifax Harriers 07:12.8 0:44:49
64 Carl Dawson M35 12/24 Halifax Harriers 07:13.6 0:44:54
65 Joe Nolan M35 13/24 Stainland Lions 07:13.7 0:44:55
66 Gemma Bradley F 5/18 Stainland Lions 07:14.5 0:45:00
67 Peter Kerridge M40 7/21 UA 07:15.2 0:45:04
68 Sarah Glyde F 6/18 Todmorden Harriers 07:15.3 0:45:05
69 Simon Hogan M35 14/24 Stainland Lions 07:17.6 0:45:19
70 J Leonard M40 8/21 UA 07:17.9 0:45:21
71 Lorraine Naylor F35 2/12 Stainland Lions 07:18.2 0:45:23
72 Richard Corney M40 9/21 Halifax Harriers 07:19.7 0:45:32
73 Michael Roughton M45 12/26 Halifax Harriers 07:20.0 0:45:34
74 Jeff Anderson M45 13/26 Todmorden Harriers 07:20.5 0:45:37
75 Desmond Woodhead M 15/24 UA 07:20.8 0:45:39
76 Melanie Blackhurst F40 2/9 Todmorden Harriers 07:23.5 0:45:56
77 John Cottam M50 10/21 Stadium Runners 07:23.9 0:45:58
78 Philip Jones M50 11/21 Calder Valley 07:24.7 0:46:03
79 Paul Henry M45 14/26 UA 07:25.3 0:46:07
80 A Gaukrodger M40 10/21 Stainland Lions 07:25.5 0:46:08
81 Jon Elliott M 16/24 Stainland Lions 07:26.1 0:46:12
82 Diane Waite F40 3/9 Stainland Lions 07:26.4 0:46:14
83 Jon Pridgeon M 17/24 Stainland Lions 07:26.6 0:46:15
84 David Hamer M45 15/26 Keighley and Craven 07:27.1 0:46:18
85 Martin Holdsworth M40 11/21 UA 07:27.6 0:46:21
86 John Leather M35 15/24 Holmfirth Harriers 07:30.1 0:46:37
87 Steve Jones M50 12/21 Queensbury Running Club 07:31.3 0:46:44
88 David Waite M40 12/21 Stainland Lions 07:34.2 0:47:02
89 Amy Gaukrodger F 7/18 Stainland Lions 07:35.0 0:47:07
90 Nigel Thomas M45 16/26 Meltham AC 07:35.4 0:47:10
91 Liz Redfern F 8/18 Stainland Lions 07:35.9 0:47:13
92 Donald Priestley M45 17/26 UA 07:36.7 0:47:18
93 Rachel Miller F 9/18 Meltham AC 07:37.1 0:47:20
94 David Chapman M40 13/21 UA 07:37.7 0:47:24
95 Jimmy Smith M50 13/21 Stainland Lions 07:37.9 0:47:25
96 Mark Biddle M 18/24 UA 07:38.7 0:47:30
97 Linda Brewis F50 1/8 Longwood Harriers 07:39.1 0:47:33
98 Ian Bland M45 18/26 Bingley Harriers 07:39.8 0:47:37
99 Andy Hargreaves M55 3/10 Meltham AC 07:41.1 0:47:45
100 Stephen Wilby M50 14/21 Queensbury Running Club 07:41.6 0:47:48
101 Stephen Hare M45 19/26 Halifax Harriers 07:41.7 0:47:49
102 Peter Cooke M45 20/26 UA 07:43.5 0:48:00
103 Tony Breen M40 14/21 UA 07:45.3 0:48:11
104 Jonathan Wade M35 16/24 UA 07:45.9 0:48:15
105 Keith Rant M55 4/10 Road Runners Club 07:47.0 0:48:18
106 Sharon Cousen F35 3/12 Halifax Harriers 07:47.4 0:48:22
107 Tim Harris M50 15/21 UA 07:47.8 0:48:24
108 Andrew Stainton M35 17/24 Holmfirth Harriers 07:51.2 0:48:27
109 Claire Duffield F 10/18 Todmorden Harriers 07:51.5 0:48:48
110 Jackie Carter F45 2/11 Spenborough AC 07:51.9 0:48:50
111 Mark Vollans M 19/24 UA 07:56.0 0:48:52
112 Hazel Pike F35 4/12 Spenborough AC 07:56.5 0:49:18
113 Chris Yates M55 5/10 UA 07:58.8 0:49:21
114 Antony McManus M35 18/24 Stainland Lions 08:01.0 0:49:35
115 Granville Hall M50 16/21 Stainland Lions 08:03.4 0:49:49
116 W Sage M50 17/21 Halifax Harriers 08:04.9 0:50:04
117 John Tinker M60 4/8 UA 08:05.2 0:50:13
118 Lynne Robinson F 11/18 UA 08:05.2 0:50:15
119 John Crabtree M50 18/21 Baildon Runners 08:05.9 0:50:15
120 Stuart Boulton M45 21/26 Todmorden Harriers 08:06.3 0:50:19
121 Jonathan Aveyard M 20/24 UA 08:07.6 0:50:22
122 David Leslie M55 6/10 UA 08:08.1 0:50:30
123 Kay Gibson F40 4/9 Halifax Harriers 08:08.6 0:50:33
124 Alan Dickenson M60 5/8 Queensbury Running Club 08:11.2 0:50:36
125 Richard Fawthrop M35 19/24 Stainland Lions 08:12.1 0:50:52
126 Peter Ehrhardt M60 6/8 Todmorden Harriers 08:12.5 0:50:58
127 Clive Siddall M45 22/26 Stainland Lions 08:12.5 0:51:00
128 Karl Martin M35 20/24 Stainland Lions 08:12.6 0:51:00
129 Clare Simpson F 12/18 Stainland Lions 08:13.4 0:51:01
130 Ruth Thomas F40 5/9 Meltham AC 08:13.6 0:51:06
131 James Carville M35 21/24 Stainland Lions 08:14.1 0:51:07
132 Kenneth Elliott M60 7/8 Halifax Harriers 08:14.2 0:51:10
133 Joanne Kitcher F35 5/12 Stainland Lions 08:14.7 0:51:11
134 Jayne Chappell F50 2/8 UK netrunner 08:14.7 0:51:14
135 Martin Walker M40 15/21 UK netrunner 08:15.2 0:51:14
136 Mick Dowling M55 7/10 UA 08:17.6 0:51:17
137 Karen Mitchell F45 3/11 Longwood Harriers 08:20.5 0:51:32
138 Ant Walker M35 22/24 Vegetarian Cycling & AC 08:20.8 0:51:36
139 Chris Gaffney M45 23/26 UA 08:22.8 0:51:50
140 Jean Entwistle F45 4/11 Dewsbury Road Runners 08:23.2 0:51:52
141 Lesley Cresswell F50 3/8 Stainland Lions 08:23.4 0:52:04
142 David Brackenridge M40 16/21 UA 08:29.2 0:52:07
143 Emma Anderson F 13/18 Halifax Harriers 08:30.0 0:52:08
144 Susan Manning F35 6/12 Stainland Lions 08:32.1 0:52:44
145 Caroline English F40 6/9 Stainland Lions 08:33.4 0:52:49
146 Bev Scotland F45 5/11 Holmfirth Harriers 08:35.8 0:53:02
147 Moyra Parfitt F60 1/3 Todmorden Harriers 08:36.0 0:53:10
148 Colin Sutcliffe M45 24/26 UA 08:37.9 0:53:25
149 Steven Crowther M40 17/21 Stainland Lions 08:43.4 0:53:26
150 Steve Boyer M40 18/21 Stainland Lions 08:46.3 0:53:38
151 Catherine Ladd F50 4/8 Abbey Runners 08:46.3 0:54:12
152 Eileen Hiller F60 2/3 Stainland Lions 08:47.4 0:54:30
153 Jacqueline Dinsdale F35 7/12 Stainland Lions 08:52.4 0:54:37
154 Clive Aylott M50 19/21 UA 08:53.5 0:55:08
155 Jonathan Taylor M 21/24 Stainland Lions 08:54.0 0:55:15
156 Alison Shepherd F45 6/11 Meltham AC 08:55.1 0:55:18
157 Alan Lashbrook M35 23/24 Stainland Lions 08:56.2 0:55:25
158 Jo-anne Langley F45 7/11 Stainland Lions 08:59.8 0:55:32
159 Cynthia Shaw F45 8/11 Stainland Lions 08:59.9 0:55:54
160 Simon Johnson M50 20/21 UA 09:07.2 0:55:55
161 Julie Taylor F 14/18 UA 09:08.1 0:56:40
162 Hilary Seadon F 15/18 UA 09:11.2 0:56:46
163 Terry Weston M 22/24 UA 09:12.3 0:57:05
164 Julie Camlin F35 8/12 Stainland Lions 09:12.6 0:57:12
165 David Wetherell M45 25/26 Stainland Lions 09:12.8 0:57:14
166 Andrew Adams M40 19/21 UA 09:13.3 0:57:15
167 John Hirst M40 20/21 Stainland Lions 09:13.6 0:57:18
168 Derek Mitchell M60 8/8 UA 09:13.9 0:57:20
169 Paul Costello M45 26/26 UA 09:15.5 0:57:22
170 Susan Aitken F35 9/12 Stainland Lions 09:17.5 0:57:32
171 Nicola Sabey F35 10/12 Stainland Lions 09:18.4 0:57:44
172 Lesley Henderson F55 1/3 Stainland Lions 09:20.7 0:57:50
173 Lindsey Winter F 16/18 Ecccleshill Road Runners 09:27.3 0:58:04
174 Christine Baines F55 2/3 UA 09:27.3 0:58:45
175 Neil Hart M35 24/24 Meltham AC 09:31.5 0:58:45
176 Linda Williamson F50 5/8 Stainland Lions 09:33.7 0:59:11
177 David Swarbrick M55 8/10 Stainland Lions 09:34.1 0:59:25
178 Carl Martin M 23/24 Halifax Harriers 09:39.5 0:59:27
179 Derek Clutterbuck M75 1/2 Todmorden Harriers 09:42.6 1:00:01
180 Bridget Richardson F45 9/11 Queensbury Running Club 09:45.8 1:00:20
181 Karen Thorne F40 7/9 Stainland Lions 09:46.8 1:00:40
182 Tracey Butler F35 11/12 UA 09:47.4 1:00:46
183 Roy Henstock M55 9/10 Stainland Lions 09:48.2 1:00:50
184 Julie Hey F50 6/8 Stainland Lions 09:48.9 1:00:55
185 Gail Bradley F35 12/12 Stainland Lions 09:50.8 1:00:59
186 Judith Greenwood F60 3/3 Stainland Lions 09:50.8 1:01:11
187 Clare Vickers F 17/18 UA 09:51.3 1:01:11
188 Trevor Ellis M70 1/2 Hartshead RC 09:56.7 1:01:14
189 Rosalie Higham F45 10/11 Roberttown Road Runners 09:56.7 1:01:48
190 Russell Marvelly M40 21/21 UA 10:14.4 1:01:48
191 Arthur James M70 2/2 Pudsey Pacers 10:14.9 1:03:38
192 Leah Shaw F 18/18 UA 10:25.4 1:03:41
193 Eric North M75 2/2 Wolds Veterans AC 10:34.4 1:04:46
194 Andrew Ely M 24/24 UA 10:44.1 1:05:42
195 Jackie Barker F50 7/8 Stainland Lions 10:44.7 1:06:42
196 Lynda Elliott F40 8/9 Stainland Lions 10:56.6 1:06:46
197 Louise Scrimshaw F50 8/8 UA 10:59.7 1:08:00
198 Elizabeth Forster F55 3/3 Stainland Lions 11:22.2 1:08:19
199 David Crowther M50 21/21 Stainland Lions 11:41.2 1:10:39
200 Jim Aveyard M55 10/10 UA 11:52.6 1:12:37
201 Louise Curbishley F40 9/9 UA 11:52.6 1:13:48
202 Janet Taylor F45 11/11 Halifax Harriers 11:59.4 1:13:48
203 Bernadette Rowland F70 1/1 Stainland Lions   1:14:30
UK Athletics
England Athletics
Calderdale Athletics Network
Run Britain