Halifax Hariers
Halifax Harriers Athletics Club - Est. 1888

Helen Windsor Road Race

Results - Wednesday, 6th July 2005

PlaceNameCategoryPosition
category
TeamTeam
points
Time
1 Ian Fisher Male 1/68 Otley AC   00:32:08
2 Steven Neill Male 2/68 Pudsey & Bramley   00:33:44
3 Willy Smith Male 3/68 Keighley & Craven   00:34:07
4 Scott Monk Male 4/68 Blackburn Harriers   00:34:32
5 Mark Mason Male 5/68 Halifax Harriers   00:34:44
6 Ben Mounsey Male 6/68 Stainland Lions   00:35:09
7 Mike Mavromihales M40 1/28 Holmfirth Harriers   00:35:14
8 David Shaw Male 7/78 NS Keighley & Craven   00:35:16
9 Jon Stewart Male 8/78 Holmfirth Harriers   00:35:43
10 Andrew Meskimmon M40 2/28 Dewsbury   00:36:16
11 Shawn Wilkinson M40 3/28 Keighley & Craven   00:36:34
12 Donald Kennedy M40 4/28 Longwood Harriers   00:36:42
13 Jonathan Hare Male 9/78 Halifax Harriers   00:36:49
14 Marko Gvero Male 10/68 Unattached   00:37:04
15 Mark Crabtree M45 1/18 Halifax Harriers 33 00:37:16
16 Jason Westwood Male 11/68 Halifax Harriers   00:37:39
17 Johnny Moore Male 12/68 Stainland Lions   00:37:42
18 Richard Scott M40 5*28 Unattached   00:37:45
19 Richard Griffiths M45 2/18 Holmfirth Harriers 35 00:37:46
20 Paul Berry Male 13/68 Halifax Harriers   00:37:48
21 Toby Underwood Male 14/68 Stainland Lions 44 00:37:48
22 Andy Wiggins Male 15/68 Stainland Lions   00:37:58
23 Simon Anderton M45 3/18 Todmorden Harriers   00:38:03
24 Terry Hyland M50 1/14 Huddersfield RR   00:38:15
25 Paul Lee Male 16/68 Unattached 57 00:38:25
26 Geoff Cumber M55 1/11 Halifax Harriers   00:38:31
27 Liam Spencer Male 17/68 Keighley & Craven 41 00:38:42
28 Peter May M45 4/18 Horsforth Harriers   00:39:10
29 Ian Stainthorpe M40 6/28 Rochdale Harriers   00:39:17
30 Steve Curtis M45 5/18 Keighley & Craven   00:39:29
31 Colin Milner M50 2/14 Holme Valley   00:39:37
32 Robert Stevenson M45 6/18 Unattached   00:39:49
33 Robert Unwin M40 7/28 Longwood Harriers   00:39:57
34 Andrew Hamilton M45 7/18 Unattached   00:40:00
35 James Clark Male 18/68 Pudsey Pacers   00:40:04
36 Alan Clarkson M45 8/18 Clayton-Le-Moors   00:40:05
37 Elisa Woffenden F35 1/7 Keighley & Craven   00:40:06
38 Damian Cole Male 19/68 Holme Valley   00:40:15
39 Paul Hindle M40 8/28 Keighley & Craven   00:40:18
40 Colin Chown M45 96/18 Pudsey Pacers   00:40:21
41 Darrell Moore M40 9/28 Knavesmire Harriers   00:40:23
42 Gary Balmer Male 20/68 Clayton-Le-Moors   00:40:27
43 Sarah Iannelli Female 1/19 Halifax Harriers   00:40:30
44 Russell Fairhurst M40 10/28 Keighley & Craven   00:40:35
45 David Lancaster M45 10/18 York Acorn AC   00:40:48
46 John Firth M60 1/5 Bingley Harriers   00:40:53
47 Paul Smithson M40 11/28 Keighley & Craven   00:40:54
48 Stephen Waugh M40 12/28 Halifax Harriers   00:40:57
49 Stephen Balmforth M50 3/14 Unattached   00:41:03
50 John Priest Male 21/68 Unattached   00:41:06
51 Martin Simpson M50 4/14 Unattached   00:41:12
52 Lee Buckwell Male 22/68 Holme Valley 121 00:41:27
53 Walter Stewart M55 2/11 Holme Valley   00:41:45
54 Killian Male 23/68 Spenborough AC   00:41:57
55 Craig Miller Male 24/68 Huddersfield RR   00:41:59
56 Peter Rawnsley M55 3/11 Skyrac AC   00:42:07
57 Dene Townend M45 11/18 Halifax Harriers   00:42:16
58 Richard Smith Male 25/68 Unattached   00:42:49
59 John Robinson Male 26/68 Unattached   00:42:56
60 Michael Long M55 4/11 Bingley Harriers   00:42:59
61 Tom Kasprowicz M40 13/28 Road Runners Club   00:43:04
62 Alan Hutchinson M50 5/14 Holme Valley   00:43:15
63 Ansar Farook Male 27/68 Unattached   00:43:20
64 Mark Gully Male 28/68 Unattached   00:43:22
65 Carl Heron M40 14/28 Unattached   00:43:23
66 Peter Sutcliffe M45 12/18 Keighley & Craven   00:43:27
67 Sarah Wetherill Female 2/19 Stainland Lions   00:43:27
68 David Hamer M40 15/28 Keighley & Craven   00:43:28
69 Martin Taylor Male 29/68 Unattached   00:43:33
70 David Chapman Male 30/68 Unattached   00:43:40
71 John Leonard Male 31/68 Unattached   00:43:40
72 Rob Rawlinson Male 32/68 Unattached   00:43:42
73 Philip Jones M45 13/18 Baildon Runners   00:43:43
74 Pete Holman Male 33/68 Unattached   00:43:44
75 Richard Corney Male 34/68 Halifax Harriers   00:43:49
76 Stephen Brook M55 5/11 Queensbury RC   00:43:52
77 David Preston M50 6/14 Wesham RR   00:44:06
78 Michael Balmforth M45 14/18 Stainland Lions   00:44:17
79 Nathan Walker Male 35/68 Unattached   00:44:26
80 J Pollard Male 36/68 Unattached   00:44:29
81 Melanie Blackhurst F40 1/14 Todmorden Harriers   00:44:32
82 Linda Crabtree F45 1/5 Halifax Harriers   00:44:46
83 Andrew Cross Male 37/68 Unattached   00:44:48
84 Jonathan Stewart Male 38/68 Stainland Lions   00:44:51
85 Michael Tinker Male 39/68 Unattached   00:45:10
86 Tim Hayles Male 40/68 Halifax Harriers   00:45:36
87 Simon Hogan Male 41/68 Stainland Lions   00:45:39
88 Fiona Woodhouse F40 2/14 Stainland Lions   00:45:41
89 Richard Fawthrop Male 42/68 Stainland Lions   00:45:49
90 Steve Jones M50 7/14 Queensbury RC   00:45:54
91 Melanie Siddall F40 3/14 Todmorden Harriers   00:45:58
92 Martin Speed Male 43/68 Unattached   00:46:06
93 Maureen Pool F50 1/5 Unattached   00:46:08
94 Nicholas Kennett Male 44/68 Unattached   00:46:16
95 Antony McManus Male 45/68 Stainland Lions   00:46:24
96 Jackie Graham F45 2/5 Stainland Lions 251 00:46:25
97 Dennis O'Keefe M50 8/14 Halifax Harriers   00:46:30
98 Amy Crabtree Female 3/19 Halifax Harriers 223 00:46:35
99 Bridgid Walsh F50 2/5 Longwood Harriers   00:46:39
100 Roger Pool M50 9/14 Unattached   00:46:46
101 Stephen Guilfoyle M45 15/18 Stainland Lions   00:46:49
102 Mick Dowling M50 10/14 Unattached   00:46:59
103 Steve Turner M40 16/28 Stainland Lions   00:47:19
104 Matthew Wood Male 46/68 Unattached   00:47:28
105 Henry Frankland Male 47/68 Unattached   00:47:29
106 Stuart Anderson M65 1/3 Wakefield Harriers   00:47:30
107 Gemma Bradley Female 4/19 Holme Valley   00:47:32
108 Rachel Widdop Female 5/19 Halifax Harriers   00:47:48
109 Alan Dickenson M60 2/5 Queensbury RC 275 00:47:49
110 Chris Tutin Male 48/68 Unattached   00:48:00
111 Kevin Green Male 49/68 Unattached   00:48:01
112 Adrian O'Donovan Male 50/68 Unattached   00:48:01
113 Anthony Haigh M45 16/18 Stainland Lions   00:48:09
114 Mary Cowling F35 2/7 Stainland Lions   00:48:12
115 Jeremy Webster M40 17/28 Unattached   00:48:15
116 Matthew Edwards Male 51/68 Unattached   00:48:20
117 Andrew Thompson M45 17/18 Unattached   00:48:20
118 Keith Rant M55 6/11 Unattached   00:48:40
119 Lee Midgley Male 52/68 Unattached   00:48:57
120 Paul Manley M55 7/11 Unattached   00:49:27
121 Wayne Heppenstall Male 53/68 Unattached   00:49:30
122 Alan Whiteley Male 54/68 Unattached   00:49:45
123 Kenneth Elliott M60 3/5 Halifax Harriers   00:49:47
124 Linda Midgley F45 3/5 Halifax Harriers   00:49:53
125 Ian Digweed Male 55/68 Unattached   00:49:54
126 Mark Speight M40 18/28 Unattached   00:49:57
127 Bridget Richardson F45 4/5 Queensbury RC   00:49:57
128 Claire Wood Female 6/19 Stainland Lions   00:49:58
129 Alan Gibson M40 19/28 Stainland Lions   00:50:12
130 Linda Hayles F50 3/5 Halifax Harriers   00:50:26
131 Karen Mitchell F45 5/5 Longwood Harriers   00:50:32
132 John Tinker M40 20/28 Unattached   00:50:36
133 Graham Whitworth M55 8/11 Wakefield Harriers   00:50:51
134 James Wilson Male 56/68 Unattached   00:50:58
135 Trevor Murgatroyd M40 21/28 Stainland Lions   00:51:02
136 Linda Murgatroyd F35 3/7 Stainland Lions   00:51:11
137 Michael Howard M40 22/28 Unattached   00:51:20
138 David Leslie M50 11/14 Unattached   00:51:25
139 Rachel Scholey F40 4/14 Darlington   00:51:39
140 Claire Duffield Female 7/19 Todmorden Harriers 312 00:51:45
141 Sarah Foster F50 4/5 Huddersfield RR   00:51:49
142 Moyra Parfitt F60 1/2 Todmorden Harriers   00:52:00
143 Andy Fairbairn M40 23/28 Link Running Club   00:52:24
144 Dorothy Meikle F40 5/14 Weston AC   00:52:28
145 Hannah Plews Female 8/19 Unattached   00:52:29
146 Carol Bell Female 9/19 Unattached 384 00:52:38
147 P Miller M40 24/28 RAF Menwith Hill   00:52:44
148 Charlie Adamson M55 9/11 Unattached   00:52:46
149 Malcolm Hayes M40 25/28 Unattached   00:52:50
150 Jason Hall Male 57/68 Unattached   00:52:54
151 Barry Speake M50 12/14 Unattached   00:52:57
152 Colin Sutcliffe M40 26/28 Unattached   00:53:35
153 Steve Boyer M40 27/28 Stainland Lions   00:53:55
154 Blaize Booth Male 58/68 Stainland Lions   00:54:03
155 Gary Shaw Male 59/68 Unattached   00:54:06
156 Patricia Walker F60 2/2 Horsforth Harriers   00:54:12
157 Gillian Goldsborough Female 10/19 Stainland Lions   00:54:40
158 Keith Forbes M40 28/28 Unattached   00:55:01
159 Arif Kazi Male 60/68 Unattached   00:55:04
160 Paul Chaddaway M55 10/11 Stainland Lions   00:55:21
161 Gavin Dodd Male 61/68 Holme Valley   00:55:24
162 Neil Croasdell M55 11/11 Halifax Harriers   00:55:30
163 Janette Buckley F40 6/14 Unattached   00:55:39
164 Janet Penrose F40 7/14 Unattached   00:55:40
165 Karen Holmes Female 11/19 Unattached   00:55:42
166 Ant Walker Male 62/68 Unattached   00:55:43
167 Michelle Havers F35 4/7 Keighley & Craven   00:55:43
168 Ann Brooke Female 12/19 Unattached   00:55:49
169 Katie Oscroft F40 8/14 Unattached   00:55:52
170 Kath Kazimierczyk Female 13/19 Unattached   00:55:53
171 Eric North M70 1/2 Halifax Harriers   00:56:05
172 Alison Adams F35 5/7 Stainland Lions   00:56:26
173 Jackie Carter F40 9/14 Spenborough AC   00:56:27
174 Carol Lord F40 10/14 Stainland Lions   00:56:41
175 David Colley Male 63/68 Unattached   00:57:05
176 Phillip Stapley Male 64/68 Stainland Lions   00:57:20
177 Peter Robson Male 65/68 Stainland Lions   00:57:27
178 Paul Wanklin Male 66/68 Unattached   00:57:33
179 Victor Flynn M45 18/18 Unattached   00:57:37
180 Frederick Flynn Male 67/68 Wakefield Harriers 419 00:57:37
181 Teresa Hall F40 11/14 Stainland Lions   00:57:47
182 Granville Hall M50 13/14 Stainland Lions   00:57:47
183 Fiona Fenney Female 14/19 Unattached   00:58:39
184 James Sutcliffe Male 68/68 Unattached   00:58:44
185 Michelle Fildes Female 15/19 Stainland Lions   00:58:59
186 Patricia Pitts F55 1/2 Stainland Lions   00:59:10
187 Arthur James M70 2/2 Pudsey Pacers 262 00:59:36
188 Helen Powell Female 16/19 Unattached   00:59:55
189 Liz Timmins F50 5/5 Stainland Lions   00:59:57
190 Amanda Pearson F40 12/14 Spenborough AC   01:00:08
191 Dot Carr F55 2/2 Unattached   01:00:30
192 Amanda H-Havers F35 6/7 Keighley & Craven 396 01:00:36
193 Michelle Broadley F35 7/7 Unattached   01:00:41
194 Trevor Ellis M65 2/3 Hartshead RC   01:00:42
195 Allisoln Hesketh Female 17/19 Stainland Lions   01:00:46
196 Jane Wightman Female 18/19 Stainland Lions   01:01:41
197 Debbie Boyer F40 13/14 Stainland Lions   01:02:00
198 Dorothy Meikle F40 14/14 Weston AC   01:02:38
199 R Walsh M50 14/14 Longwood Harriers 244 01:02:39
200 Peter Willgoose M60 4/5 Halifax Harriers   01:04:57
201 Alex Robertshaw Female 19/19 Holme Valley   01:06:24
202 Graham Dawson M65 3/3 Horsforth Harriers   01:14:34
203 Thomas Armstrong M60 5/5 Unattached   01:20:17
UK Athletics
England Athletics
Calderdale Athletics Network
Run Britain